Освободете се от кабелите, преплетени като спагети, с яки безжични геймърски мишки!

Diablo III идва със страшна сила. А както знаят дори хората, които не се интересуват много от видеоигри, това вещае десетки напрегнати дни за компютърните мишки по цялата планета. Често пренебрегван елемент от РС периферията, мишката е от ключово значение за комфортната и ефективна ежедневна работа. Когато пък стане дума за гейминг, там нещата вече стават буквално „на живот и смърт”, а качествената мишка често е разделителната линия между триумфа и позорната загуба.

Един от най-любопитните (и натрапчиви) митове, свързани с това предназначение на мишките, е, че безжичните модели се представят по-зле от техните традиционни аналози, използващи кабелна връзка. Въпреки значителния технологичен напредък, който отбелязаха през последните няколко години, и купчината видими предимства почитателите на електронните игри все още гледат с подозрение на подобни продукти. Доколко оправдани са тези резерви и дали безжичните мишки ги бива за гейминг – това са два от основните въпроси, на които ще се постараем да отговорим в новия ни групов тест на някои от най-елитните модели в този клас. Някои от резултатите може би ще ви изненадат, докато други – не чак толкова...


Razer Mamba

Опити за създаване на истинска безжична геймърска мишка имаше и преди Mamba, но именно моделът на Razer беше този, който разби на пух и прах мита за неприложимостта на този вид продукти в сферата на така наречения „елитен” гейминг. Дори най-закоравелите критици на устройствата от подобен клас трябваше да преклонят глава пред светкавичното време за реакция под 1 милисекунда и фантастичния 4G Dual лазерен сензор на този модел, предлагащ впечатляващата максимална резолюция 6400 dpi. Тази мишка може да се похвали и с изключително ергономичен дизайн и до 16 часа интензивен гейминг с едно зареждане на вградената литиево-йонна батерия.

Новата Mamba зачерква думата „лаг”, а LED светлинките по корпуса й правят всяка бройка уникална като всеки от нас.

В комплект с нея Razer доставят удобен безжичен приемник, който може да служи и като зарядно. Предвидена е и опция за използването й като класическа (USB) кабелна мишка, при което Mamba се зарежда по време на игра, без това да пречи на функционалността й. Вградените LED светлинки позволяват възпроизвеждане на 16 милио­на цвята и пълна персонализация по ваш вкус. Единственият сериозен минус на модела е доста стряскащата му цена.




Logitech Performance Mouse MX

Една от най-силните страни на този модел е ергономичността. Мишката има наглед странна, но удивително удобна форма с меки извивки, които лягат в ръката. Макар да не е позицио­ниран като геймърски модел и да не може да се похвали с умопо­мрачителната резолюция на Mamba, лазерният сензор на Performance MX e напълно достатъчен за комфортна игра при максимална разделителна способност 1500 dpi. Благодарение на фирмената технология Darkfield Laser Tracking мишката работи без проблем върху практически всякаква повърхност – дори върху стъкло. Вградената батерия осигурява между 60 и 80 часа време за автономна работа, а уникалният Unifying USB приемник е с размер едва сантиметър.

Performance MX е удивително удобна. Най-отличителното при нея са меките извивки, които пасват на всяка длан.

Предвидена е и опция за използване с кабел, при което Performance MX се зарежда, без това да пречи на работата й. На геймърите ще допаднат и седемте функцио­нални бутона плюс опцията за присъединяване на макро­команди към всеки от тях.
Слабост на мишката е наличието на „лаг” в по-бързите гейм заглавия, като екшъни от първо лице например. Но става дума за пренебрежимо малко изключения.

 

 

 

Logitech G700

За разлика от Performance MX тук вече говорим за продукт, ориентиран конкретно към любителите на електронните развлечения. G700 притежава всички плюсове на по-неспециа­лизирания Performance MX, но прибавя към тях и няколко специфични геймърски функции. Мишката предлага цели 13 програмируеми бутона с опции за присъединяване на макрокоманди към всеки един от тях, което я прави идеална за почитателите на така наречените масови онлайн мултиплейър игри.

G700 e изключително подходяща за фенове на мрежовите онлайн игри. Разполага с 13 програмируе­ми бутона.

Освен това Logitech са екипирали G700 с по-съвършен Dark Field лазерен сензор с максимална резолюция 5700 dpi. За съжаление окомплектовката на модела е доста бедна – освен микроскопичния Unifying USB приемник ще намерите само два допълнителни кабела, един от които е предназначен за използване на мишката в традиционен режим на свързване и за зареждане на батерията. Времето за автономна работа е все така впечатляващо и G700 спокойно може да ви осигури над 70 часа безпроблемна игра в безжичен режим  и при едно зареждане. Цената на модела обаче е малко висока за това, което предлага.




Gigabyte Aivia M8600

M8600 идва с една допълнителна батерия, безжичен приемник, който може да се използва още като зарядно за мишката и батерията, два комплекта кабели, комплект резервни тефлонови крачета и специа­лен калъф, за да носите удобно всички тези аксесоари със себе си! Рядко ще срещнете по-добре окомплектован модел на пазара. Aivia M8600 разчита на уникален Twin-eye лазерен сензор с меко казано, убийствена резолюция от 6500 dpi и използва специалния фирмен GHOST енджин за програмиране на макро команди във вградената 32 КВ памет на мишката.

Gigabyte Aivia M8600 е един от най-щед­ро окомплектованите безжични модели, които можете да намерите. И е дяволски добър.

Литиево-йонната батерия без проблем осигурява до 50 часа непрекъсната игра в безжичен режим, а благодарение на функцията за светкавична подмяна с резервната батерия това време може да се удължи до 100 часа. Разбира се, предвидена е и възможност за работа с кабел, при което едновременно можете да зареждате M8600 и да играете. Слабост на модела е странната форма със заострени линии. С времето се свиква със симетричния дизайн, който ще е недостатък може би само за старите геймъри. Ако това е първата ви специална мишка, адаптацията ви сигурно ще е по-бърза.




Какви са основните възражения на геймърите

Много играчи гледат с недоверие на безжичните мишки, понеже според тях те страдат от „лаг” (специфично забавяне) в реакциите, причина за което е недостатъчната бързина в предаването на сигнала от и към приемника. В това твърдение някога имаше известна доза истина, но то се отнасяше само за моделите от първо поколение и за евтините продукти от по-нисък клас. При елитните мишки обаче, като Razer Mamba или Logitech Performance MX, използващи високочувствителни лазерни сензори и ултрабърза радиовръзка, проблемът беше окончателно преодолян. И те не са единствените модели.

 

Пълната статия може да прочетете в последния брой на списанието!

 

Тагове: