Винаги е приятно, когато един автор може да направи тест на даден продукт – едно е да четеш за него, а съвсем друго да го използваш за няколко дни. Това е едно от приятните „задължения“ на тази работа.

 

Първото ми впечатление от Fenda W330BT 2.1 още докато носeх колоните, беше свързано с кутията – тя беше обемиста и тежка! От една страна, това е добре, тъй като субуферът ми вдъхна сигурност и чувство за солидна изработка, което по-късно изцяло се потвърди. От друга страна, ако мислите, че ще можете бързо и лесно да местите колоните от едно място на друго, по-добре се пригответе за малко тежест. Е, тя не е много голяма – 3.5 кг, но все пак имайте предвид, че това е домашна портативна Hi-Fi система, която не е предвидена за мобилно използване.

 

Какво означава 2.1 в името?

 

Тези цифри, разбира се, показват 2.1-канална система, състояща се от 2 колонки и един субуфер. Колонките на Fenda W330BT се разполагат на единия си ъгъл, което им придава цялостен разчупен облик, за разлика от стандартното решение да лежат върху долната си страна. А субуферът е със стандартен дизайн, изработен е от дърво за по-добра акустика и е наистина солиден – при него всичко е издържано в класически вид.

 

На предния панел на субуфера е разположен голям контролер за звука, а около него има дискретен кръг, който свети в приятна бяла светлина. Една от критиките ми е към контролера – нямах проблеми с него, реагираше добре, но усещането му не беше от висок клас.

 

На гърба на субуфера са разположени още два контролера – за високите и ниските честоти (bass и treble). Приятната изненада е, че те позволяват прецизно настройване на тези величини в зависимост от предпочитанията или от типа възпроизвеждана музика.

 

Да се върнем на колонките. Те са леки и са изработени от пластмаса. Свързват се чрез RCA (чинчови) кабели. Както споменах, колоните се поставят под определен ъгъл. Хубавото е, че именно този ъгъл е изработен от материал, който предотвратява плъзгането и спомага за по-сигурното закрепване върху практически всякакви повърхности. Цялостният външен вид на системата е стилен и универсален – малко са местата в дома ви, на които биха изглеждали не на място.

 

Кое е най-силното качество на тази мини Hi-Fi система - вижте на следващата страница!

 

Кое е най-силното оръжие на Fenda W330BT?

 

aТо е възможността за бърза Bluetooth връзка или директно свързване с кабел. Превключването между двата варианта става чрез еднократно натискане на бутона Source. За осъществяване на връзка чрез Bluetooth трябва да се включи този режим – при натискане на бутона Source светва синя светлина. След това се натиска бутонът Pair, а светлината започва да мига. Колоните са готови да се използват от безжичното ви устройство – смартфон, таблет или друго. Ако е избран режим за жична връзка – светлината е в червено.

 

Fenda W330BT се свързва с всички лаптопи, таблети и телефони, които поддържат A2DP Bluetooth протокол. На практика опцията с кабел и Bluetooth беше много удобна – колоните бяха свързани с кабел към iPod, а при по-специални аудио желания само с едно натискане на Source бутона се преминаваше към смартфон, от който пусках музика от YouTube например. Разстоянието, на което трябва да се намира смартфонът от колоните, е 5 - 6 м, иначе връзката започва да се губи, но това ограничение е от самия стандарт Bluetooth.

 

Звукът?


Каквото и да говорим за едни колони, най-важен е звукът. Fenda W330BT възпроизвеждат чист звук и са много подходящи за малки до средни помещения. Субуферът се справя доста добре със своята задача, а колонките сякаш малко изоставаха от неговото качество. Звукът от тях е чист, но не е достатъчно плътен за някои стилове музика, като например джаз. Иначе се справят повече от прилично с модерни парчета и особено – с клубните. Хубавото е, че дори на много високо ниво на звука не се чува премодулиране.

 

Положително впечатление прави и използването на CSR (Cambridge Silicon Radio) чип, който поддържа високото качество на звука чрез съхраняване на детайли, които бихме изгубили при компресията и ограничения обем на трансферираните данни през Bluetooth. Да не забравяме и SIG сертификата, който гарантира, че колоните са получили одобрение за качество доста над средното ниво.

 

Като изключим, че кабелите за захранване и тези между колоните и субуфера бяха къси за позиционирането им в моята стая, общото ми впечатление от мини Hi-Fi системата е положително. Споменатите недостатъци са твърде малки, а и трябва да бъдат специално търсени, за да се забележат сред безспорно силните страни на Fenda W330BT.

Тестът на Fenda W330BT бе възможен благодарение на любезното съдействие на Декада Диджитал.

 

Технически характеристики на Fenda W330BT:

 ● Изходна мощност: 2х 14 W + 28 W (RMS)

● Сателити: 2.5” full range, 4 ohm

● Мембрана на субуфера: 6.5”, 8 ohm

● Честотен обхват: 250 - 20 KHz (сателити); 30 - 100 Hz (субуфер)

● Отношение сигнал към шум: ≥ 70dВ

● Размери: W 140 x H 134 x D 138 мм (сателити); 220 x 230 x 243 мм (субуфер)

● Тегло: 3,5 кг