Смели промени и установени правила

Вече няколко години наблюдаваме интересна тенденция при компактните фотоапарати с вграден ултразум обектив. А тя се изразява в това, че производителите намират начини да поставят такива обективи в плоски и ултратънки корпуси, типични за устройствата тип „насочи и снимай“ (point-and-shoot), вместо в традиционното тяло, наподобяващо това на DSLR-ите. От друга страна, с популяризирането на безогледалните фотоапарати дойде и алтернативата да си вземете модел със сменяема оптика – ако държите на ултразума, си поръчвате съответните „лещи“.

 

Какво олицетворява PowerShot SX510 HS

Ако съчетаете най-доброто от новото с най-доброто от старото, получавате PowerShot SX510 HS. Разбира се, това е дискусионно твърдение, затова се налага да се аргументираме. Корпусът на този фотоапарат с вграден обектив е по-малък дори от банкова дебитна карта, с което се явява аналогичен на point-and-shoot алтернативите. Но дизайнът, включващ удобна ръкохватка тип DSLR, както и опцията за пълни ръчни настройки, съхраняват най-доброто от традициите, които бяха започнали да избледняват.

 

Златен плод от сливането на два свята

От света на модерните фотоапарати е „зает“ обектив с 30-кратно оптично приближение. Ако използвате интелигентен зум, можете да постигнете добри резултати и при 60-кратно увеличение на детайлите. А от традиционните ултразумове имаме удобството да държим стабилно фотоапарата, така че дори при максимално разпъната оптика, да намалим нежеланите вибрации и по този начин да си осигурим снимки без размазване. Изпитаната HS система на Canon, при която сензорът (12.1 MP) и процесорът DIGIC 4 улавят дори най-тъмните сцени без неприятен цветен шум и други дефекти. PowerShot SX510 HS позволява GPS геотагове чрез безжична връзка със смартфон или таблет. Не е пропусната и все по-актуалната екстра да споделяте заснетите снимки или клипове (с резолюция до Full HD) през вградения Wi-Fi модул: във Facebook, Flickr и YouTube.

 

Тест 1: (ляво) Екстериорна снимка на естествена светлина в облачно време; (дясно) Интериорна снимка на обилна изкуствена светлина от луминисцентни лампи.

 

Тест 2: (ляво) Интериорна снимка на оскъдна изкуствена светлина от лампа с нажежаема жичка.; (дясно) Аматьорска репродукция на картина на естествена слънчева светлина.

 

Тест 3: (ляво) Сцена, при която не са използвани възможностите на апарата за оптично увеличение; (дясно) Същата сцена с максимален 30-кратен зум с фокус върху купола на черквата.

 

Тест 4: (ляво) От снимката се вижда в каква степен е изкривяването на вертикалните линии в малки помещения; (дясно) Цветният шум е в допустими граници дори при доста тъмни сцени.

Удобството като съществен приоритет

Споменахме за ръчните настройки, които не са за сметка на 32 предварително зададени режима, покриващи целия теоретичен спектър от възможни сцени и ситуации. Понеже ключова характеристика на фотоапарата е зумът, можете да се възползвате опция за асистирано кадриране на отдалечени обекти. И разбира се, творческите филтри правят излишна обработката на снимките с компютърен софтуер.

Тагове: