Термопомпените решения General Fujitsu от Булклима осигуряват целогодишен уют

Текст: Делян Донев

Уютът

Без да оспорвам приноса на архитек­тите (кой би дръз­нал?), смея да споделя донякъде шовинистичното мнение, че колкото и прекрасна да е една къща, основната заслуга за уюта в нея е на инженера по отопление и вентилация. Колкото и да е прекрасен домът ви отвън, основна част от времето си ще прекарате вътре. И не искате зимата да зъзнете завити в одеяло, а лятото да търсите прохлада в мазето.

Решения

Има много. За зимата – отопление с котлета на дърва, нафта, пропан-бутан или природен газ, биогориво, пелети, камини с вод­ни ризи. За лятото – класически климатици, сплит и мултисплит системи. А, да, слънчеви колектори за топла вода.

В този материал ще обърна внимание на едно друго предложение. Много специално и смея да твърдя – елегантно, чисто и екологично. Термопомпите.

Тенденция

Термопомпите наистина са нещо прекрасно. Трябва да благодарим на дузина физици, начело с французина мосю Карно, които преди няколко столетия са намерили начин да извличат топлина от студа, както и хлад от топлината. Без да навлизаме в уроци по физика, термопомпите са навсякъде. Хладилникът ви е класическа термопомпа. Климатиците, които веят и лете и зиме, също са термопомпа.

Климатикът топли и през зимата. А сега си представете, че вместо да духа на халос топъл въздух само из половината хол, пренасочи топлината си и към резервоар с вода? Автоматично получавате... топла вода за битови нужди! Но не само! Тази вода може да се използва за захранване на класическа отоплителна инсталация, радиаторна или подова, разположена във всички отоплявани обеми на къщата, и дори за затопляне на малък басейн!



Въздух – вода

Описаното току-що е класическа термопомпа „въздух – вода“. Предимствата й са, че е универсална – охлажда през лятото, топли през зимата, осигурява топла вода за битови нужди през всички сезони, не изисква осигуряване на специално гориво, екологично чиста е, тъй като няма никакви вредни емисии, и е абсолютно безопасна – всички знаем, че газоснабдяването и съхраняването на гориво представляват рисков фактор.


Консумация

Във физиката също няма безплатен обяд, така че, за да „излъжем“ природата, трябва да вложим енергия. В случая – да захраним ел. двигателя на компресора, който да сгъсти и втечни хладилния агент. По-важното обаче е, че това, което получаваме, е двойно, дори четворно повече, отколкото инвестираме. Звучи подозрително, но е факт – при съвременните термопомпи за всеки киловат ел. енергия, извличаме 3–5 kW топлинна енергия. Нека не намесваме „коефициента на полезно действие“, тук говорим за друго – „коефициент на ефективност“ или COP (coefficient of performance). Колкото е по-висок, толкова повече топлина извличаме от околната среда.

 


Иновации

Всеки производител търси свой начин да повиши COP. Единият е чрез по-ефикасен хладилен агент (фреон), който да може да поеме и транспортира повече количество топлина. Засега оптималният е с кодово название R410a. Другият е да се оптимизира потреблението на ел. енергия. Японският технологичен концерн Fujistu General от години работи точно в тази насока и резултат на най-новите му разработки са системите Waterstage.

4.5! Коефициент като никой друг! Това, което ми хареса в Waterstage, е драстичното снижаване на необходимата ел. енергия и оттам повишаването ефикасността на системата. Инверторната технология e трифазна и разчита на два датчика, за температура и налягане. По този начин се постига почти идеал­но честотно управление на помпата, оттам и динамично управление на мощността на компресора. Казано по-простичко, в даден момент се използва точно необходимото количество енергия според натоварването и се пести ток. Fujitsu General доказват, че Waterstage достига COP до 4.5, което е впечатляващ резултат и означава, че за всеки 1 kW eл. енергия получавате 4.5 kW топлинна.



Винаги

Ако имате обикновен климатик, не може да го използвате при температури под -10 °С. Waterstage е проектирана да работи ефективно и при -25 °С! А при високотемпературната серия на Waterstage ще разполагате с вода за къпане и отопление от 60 °С (!), дори когато вън е -20 °С. Системата сама се грижи за подгряването на тръбната система (т.нар. режим Protection Mode) и не допуска замръзване на топлоносител дори в най-жестоките студове.

Хидравличен модул

Новите варианти на Waterstage  предлагат и т.нар. хидравличен модул, който представлява междинен топлообменник от коаксиален тип „тръба в тръба“. Той играе ролята на топлинен буфер, който изолира външното тяло от вътрешните консуматори. Това дава възможност да създадете един или два отоплителни кръга (примерно за подово и радиа­торно отопление), както и да свържете допълнителни потребители.

Гъвкавост

Решението на General Fujitsu може да се разширява и надгражда. Waterstage дава възможност за съвместно използване на няколко външни тела и хидравличен изравнител за покриване нуждите на по-голяма сграда. Парамет­рите на крайния топлоносител се регулират и не е нужно да инвестирате излишно мощ в постигане на максимално възможните 55–60 °С. Подовото например работи отлично с 40 °С.

Налични са функция за снижаване нивата на шумоотделяне, опция за пестене на ток в пиковите часове или за автоматично изпомпване на фреона. Особено ценно е наличието на два допълнителни класически електрически нагревателя, които да „дадат едно рамо“ в най-тежките и натоварени периоди на отоплителния сезон. Началните инвестиции изглеждат сериозни, но в този случай наистина скъпото излиза по-евтино.

* * *

Коефициенти:
EER – Energy Efficiency Ratio. Отношение на получената охладителна/топлинна енергия (в BTU – British thermal Unit) към вложената eл.енергия (ватове). Измерва се като BTU/W.h
COP – величина, която показва отношението на получената топлина към вложената работа. COP e сходна на EER, но в безразмерен вид.
За преминаване от COP към EER се използва зависимостта между BTU и ват. С  други думи
EER = 3.41214 × COP.
Тъй като стойностите на получената топлина/хлад зависят от външните параметри на въздуха, се въвеждат сезонни варианти на EER и COP, наречени SEER и COP. При тях се отчита получената топлина/хлад за определена продължителност на отоплителния/охлаждащ сезон (период) за съответната климатична зона.

Тагове: