Обречен на успех, не само заради заради огромния екран и актуалната версия на операционната система на Google, но най-вече поради факта, че се явява модернизирана версия на бестселъра HD 2, но с алтернативна ОС и изкушаващи екстри като онлайн архивиране и 8-мегапикселова камера с HD видео. Цената със сигурност няма лесно да се преглъща от всеки - около 1000 лв. Което ме подсеща, че не друг, а най-скъпият модел на компанията - HD 2, e най-продаваният у нас, така че явно ние, българите, си падаме по хай енд играчки и високият етикет не ни притеснява особено когато устройството си заслужава.

Дизайн

Когато HTC анонсира Desire HD, решихме, че той ще е чудовищно голям. Когато го получихме за тест обаче, установихме, че въпреки диагонала на екрана от почти 11 см той не изглежда по-голям например от Xperia X10 или пък Galaxy S. Дизайнът наистина е невероятен - много стилен, много тънък и някак си създава усещането, че държите далеч по-компактно устройство. Теглото на смартфона от 164 г, за които допринася и алуминиевият корпус, звучи внушително, но на практика устройството застава перфектно в дланта и с него се работи доста лесно и приятно. Тайната на постигането на елегантния профил (около 11 мм) е в премахването на задния капак като подвижна конструкция. Тук е използван подходът на "слотовете" - имате едно капаче за SIM карта и microSD карта, плюс още едно за батерията.

 

 

Дисплей

Desire HD използва капацитивен тъчскрийн, което си е задължително за високия клас смартфони, и е интересен по две причини - размерът от 4.3· при резолюция 480x800 пиксела и фактът, че е изработен по една нова технология, наречена SLCD. SLCD е последно поколение LCD технология, която освен по-качествена картина, има 5 пъти по-добра енергийна ефективност от предходните LCD панели. Освен това SLCD дисплеите имат по-широк ъгъл на видимост благодарение на технология на Sony VSPEC III. В сравнение с актуалната напоследък AMOLED технология SLCD изглежда харчи малко повече енергия, а също така и не може да достигне по яркост и честота на трептене AMOLED, при директно сравнение със Super AMOLED дисплеят на Galaxy S, вторият убедително печели.

Комункации

В HTC Desire HD присъстват HSDPA и HSUPA стандартите, като скоростите са умопомрачителни - съответно 14.4 Mbps и 5.76 Mbps. За щастие ще можете да се възползвате от тях и в България. WLAN модулът работи и с 802.11 n мрежи, които гарантират още по-бърза връзка. Wi-Fi е чудесна екстра не само за навън, но и за вкъщи, тъй като чрез DLNA имате достъп до споделената мултимедия в домашната ви мрежа. Браузърът на смартфона е стандартният за Android платформата, работи отлично с Adobe Flash 10.1 и на този голям дисплей е истинско удоволствие сърфирането в мрежата.

 

Операционна система, интерфейс и процесор

Операционната система е Android версия 2.2 (Froyo),  умело прикрита под най-новата версия на интерфейса HTCSense. Той най-общо предлага на потребителя вече възможност за персонализиране чрез различни теми, много по-удобен интерфейс на камерата, като тук вече са интегрирани ефекти за снимките, а също така и софтуер за редакцията им, директно след заснемането. Подобренията са много, като сред най-съществените е HTC Fast Boot технологията. Тя позволява да включите смартфона си за 3-4 секунди вместо досадното чакане досега. Другото нововъведение е HTC Hub. To изисква HTC Sense регистрация, която се прави от телефона. След това от компютър на сайта HTCSense.com може да управлявате някои функционалности на вашия телефон. Например ако сте забравили къде сте си оставили телефона, можете да го намерите, като укажете от сайта да звъни силно или пък да ви покаже на картата текущото му местоположение. Ако е откраднат, имате опция дистанционно да го заключите и да изтриете съдържанието му, да пренасочите обажданията и съобщенията към друг номер.

От HTCSense.com можете персонализирате своя телефон с най-различни уолпейпъри и мелодийки, да съхранявате и редактирате контакти, дори да им изпращате съобщения. Внимание заслужава Qualcomm процесорът 8255 Snapdragon на 1 GHz. Това е нова версия на Snapdragon, разполагаща с по-добър 3D ускорител и изработка по 45 nm процес, което означава по-висока производителност и намалено енергопотребление спрямо предходното поколение (Qualcomm 8250 Snapdragon). Android-ът работи прекрасно, без никакво забиване, но ние всъщност не сме и очаквали нещо друго от конфигурация с такава мощ и цели 768 MB оперативна памет.

 

Екстри

8 МР камерата е с двойна LED светкавица, записваща 720р видео, докато технологиите Dolby Mobile и SRS осигуряват по-чист и реалистичен звук. Снимките са с добро качество, но далеч от перфектно. В това може да се убедите от фототеста на устройството. Двойната LED светкавица определено е чудесно допълнение и върши добра работа при нощни снимки.

Моделът е оборудван и с GPS с A-GPS поддръжка. Интерес тук представлява HTC Locations. То позволява да заредите картите в телефона си предварително, а те са дело на едни от лидерите в бранша - NAVTEQ. Разработката на самото приложение пък е на Route 66. За да се стартира, се изисква microSD носител. Картата само на България е около 17 МВ, така че най-бързият (и напълно безплатен) начин да се сдобиете с карти е през Wi-Fi.

 

Заключение

Ако можете финансово да си позволите HTC Desire HD, съветът ни е пределно ясен - това е едно от най-добрите Android устройства, заедно със Samsung Galaxy S (вижте и неговия фототест, за да сравните камерите)! С тези размери дисплеят е невероятен, а благодарение на мощния процесор и доволното количество оперативна памет работата с мобилното устройството е песен. Разполага с най-модерните екстри, а наличието на Wi-Fi 802.11 n гарантира, че скоро няма да остарее функционално.

 

 

Тагове: