Сигурни сме, че ни завиждате изключително много за смартфона, с който ще си “играем” сега! Чувството ви е основателно, но искаме да отбележим, че въобще не ни е лесно – седим, гледаме го и въобще не ни идват правилните думи, с които да опишем възхищението си... HTC HD2 не е просто телефон с голям сензорен екран. Той е много повече, особено като имате предвид факта, че е базиран на 1GHz-ов процесор! Добре дошли в едно непознато досега измерение...

Визия и Екран
Напоследък, както сигурно ви е направило впечатление, много често сливаме каретата за визия и екран в тестовете ни. Това е така, защото осъзнахме, че при модерните модели с големи сензорни екрани все по-често самите дисплеи оформят целия имидж на устройството. При HTC HD2 това важи с пълна сила, защото първото нещо, което прави впечатление, е дисплеят – 4.3-инча! Това е най-големият модул, който някога е вграждан в мобилен телефон, и определено човек в първия момент се шашка, а като го включи и грейне ярката картина, му става още по-странно. Толкова е голям, че е непосилно да работите с една ръка, защото просто пръстите ви не могат да достигнат от долната до горната част. Направен е по капацитивна технология, резолюцията му е 800x480 и има палитра от 65K цвята. Плюс е мултитъч функционалността му, но определено за този размер HTC трябваше да увеличат малко резолюцията и да сложат повече цветни нюанси. Размерите на HD2 от 120.5x67x11 мм подсказват, че моделът е изключително тънък. Ако разгледате снимката, ще забележите в долната част има ред контроли, които доста улесняват навигацията и работата със смартфона. Не може обаче да пропуснем наличието на 3.5 мм аудиожак и microUSB  интерфейса. Последният също е нещо ново за HTC – много добре са се ориентирали, все пак това е налагащият се световен стандарт за зарядни устройства.

Комуникации

Комуникационната част на HTC-то съвсем очаквано е на високо ниво – GSM  модем с поддръжка на 850/900/1800/1900 MHz и по-модерен 3.5G такъв, възползващ се от HSDPA и HSUPA стандартите със скорост на обмен на данни съответно 7.2 Mbps за приемане и 2 Mbps за изращане. Bluetooth 2.1 и Wi-Fi модули естествено са налични. Това, на което искаме да акцентираме тук, е наличният софтуер, превръщащ мобилния телефон в Wi-Fi точка за достъп. Много добра опция, ако например искате да споделите интернет връзката си от мобилния оператор с 1–2 или повече лаптопа на колеги. Настройката е лесна и бърза, без да са ви необходими задълбочени познания.

Операционна система, интерфейс и процесор
При HTC HD2 Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional e в най-добрата си светлина – на голям екран тази операционна система определено се чувства много добре, но да не забравяме, че потребителският интерфейс не е какъв да е, а най-новата фирмена разработка Sense. Силно впечатление ни направи началният екран, на който може да интегрирате услугите Twitter и Facebook, но по-интересното е приложението за прогноза за времето. То буквално вдъхва живот в смартфона ви, тъй като при различните климатични състояния има специфична анимация (например стичащи се капки дъжд и мрачен фон при дъждовно време). Всичко по началния екран може да бъде променяно според вашия вкус, а това, което ни направи впечатление, е, че Windows Mobile 6.5 се държи много добре на тази платформа. Това до някаква степен е логично, защото в основата е 1-гигахерцовия процесор Qualcomm Snapdragon QSD8250, който наистина има сериозна производителност. Както споменахме в началото, екранът е с мултитъч поддръжка, така че се подгответе ровичкането из фотоалбума и в браузъра да е няколко идеи по-лесно, използвайки различни комбинации от движение на пръстите. Между другото, HD2 пристига с два браузъра – Opera и IE Mobile 6. Тук има няколко тънкости – първият е много добре оптимизиран за мултитъч работа, но пък не поддържа Flash анимации. Решението на Microsoft не е толкова добро откъм сензорно управление, но пък има частична поддръжка на Flash. Малко труден избор, но за момента трябва да преценявате до каква степен да направите компромис.

Екстри
С операционна система като Windows Mobile 6.5 екстрите в телефона могат да бъдат умножени многократно по всяко време. Няма да разглеждаме сега тази възможност обаче, а ще се съсредоточим върху 5-мегапикселовата камера в HTC HD2. Тя е с автофокус и LED светкавица, снимките, направени с нея, са с много добро качество, а клиповете – VGA при 30 кадъра в секунда. Качеството им като за този формат е добро, но честно казано, с такава мощна конфигурация очаквахме да имаме HD заснемане. Това е малко разочароващо. Вграденият GPS позволява поставянето на геотагове на снимките, но това не може да стане директно от менюто на камерата, а трябва да влезете в приложението Footprints. Хубавото е, че освен точното местоположение на заснемане може да оставите и още информация под формата на бележка. Като цяло GPS-ът идва в комплект с два софтуера за навигация – класическия Google Maps и по-функционалния CoPilot, който обаче изисква закупуването на лиценз. Сигурно си задавате въпроса, как е възпроизвеждането на видеоклипове на този голям екран? Отговорът е – отлично...

Пълни технически характеристики

Тагове: