Екранът, който няма свършване, среща операционната система, която просто не може да се събере на един дисплей. Иначе казано, Windows Phone 7 се сдоби със свой представител от HD серия на HTC, подобно на Windows Mobile 6.5 и Android. Логично озаглавен HD7, той е един от най-мощните WP7 смартфони до момента, въпреки че беше един от първите анонсирани с новата платформа на Microsoft. HD7 предлага на потребителите си 4.3" дисплей, 1 GHz Snapdragon процесор, 576 МВ оперативна памет и 5 МР камера с автофокус и HD видеозапис. От HTC обещават и по-дълъг живот на батерията, а дизайнерските екстри като поставката за бюро на гърба на телефона предлагат допълнително удобство за гледащите филми. Защо и дали HD7 си заслужава повече от Desire HD? Ще се опитаме да разберем.

 

Mашина за забавление
HD7 е прокламиран като „машина за забавление", а дизайнът му допълнително затвърждава тези впечатления. В комбинация с опората на гърба има и 2 колонки около огромния дисплей, предпазени от метален обков, който минава по цялото странично протежение на може би най-обещаващия WP7 телефон до момента. Пак отстрани е разположен бутонът на камерата, а в горната част е стандартният бутон за заключване на дисплея и включване/изключване на самия телефон. Въпреки всички плюсове дизайнът не минава и без някои недостатъци, един от които е крехката на вид пластмаса, от която е изработена задната част. Друг е въпросът, доколко 4.3-инчовият дисплей е най-удобният вариант, предвид че наистина е огромен. Това обаче не е ексклузивно за Windows Phone 7 явление, а обща черта между всички телефони от HD серията. Тези телефони са наистина големи, което е спирачка за част от потребителите, но все пак мултимедията иска жертви.

Въпреки големите си размери HD7 се усеща изненадващо добре в ръката. Дизайнът му е ергономичен и в крайна сметка се получава така, че няма особено голям разлика при работата с него и с обикновено 3.5" устройство, каквито са най-масовите на пазара. И все пак зависи от големината на дланта на собственика. Това се отнася за всички устройства от HD серията на HTC.

Хардуерът
Един поглед с около година и половина назад показва, че този път хардуерните инженери на HTC не са си дали много зор. Да, компанията е спазила всички изисквания на Microsoft, що се касае до хардуера (хардуерните бутони са на изчезване и са заменени със сензорни, а конфигурацията на устройството спазва точно всички критерии на софтуерния гигант). Има обаче едно „но", което в случая е фактът, че преди година и половина процесорът Qualcomm QSD8250 предизвикваше едно „уау" сред потребителите. Сега този ефект го няма, а именно това е чипът, на който HTC залага в HD7, HD2 и Desire HD. Всъщност като хардуер, наличен под капака, и трите устройства са почти еднакви. Разликата идва от използваната операционна система и визията на устройствата. Може би HTC просто не са имали избор, а може би са решили вече да заложат на доказана конфигурация, която работи добре и без промени. Затова и въпреки поостарелия си хардуер телефонът се представя на моменти дори по-добре от конкурентите си в лицето на Optimus 7 на LG и Omnia 7 на Samsung. И все пак някоя и друга цифричка в повече в модела на процесора нямаше да бъде никак излишна.

Ако трябва да се посочи един недостатък на този телефон, то това би била батерията му. Мощността є (1230 mAh) я класира на долните места в таблицата за издръжливост, особено като за източник на захранване на звяр с 4.3" дисплей. Това води до нуждата от зарядно малко преди края на деня, особено в случай че употребата на телефона е по-интензивна. И залага на основното му предимство - мултимедията. Положението при Desire HD е подобно (нали споменахме, че това са на практика едни и същи телефони с различни ОС). Конкурентите с WP7 също се представят по-добре в този аспект. LG Optimus 7 идва с 1500 mAh батерия, например.

Дисплеят
Ех, дисплеят. Най-важната част от целия HD7, но не защото е голям. Ако не сме се изразили достатъчно добре досега, нека го кажем в прав текст: дис­плеят на HD7 кърти, чисти и извозва. И същевременно не струва. Знаем, че звучи обърк­ващо, но ще разберете защо. Всъщност дисплеят е частта от този телефон, която ще определи доколко той ще се радва на комерсиален успех.

 

Присъдата на HTC HD7 ще разберете в мартенския брой на сп. Телефон.

 

 

Тагове: