Шест месеца след официалния анонс на конгреса в Барселона на нашия пазар се появи базираният на операцион­ната система Аndroid – HTC Magic.

Какво е Android?
Предполагам, че повечето от вас нонстоп се допитват до най-яката търсачка, имат акаунт в Gmail и си качват снимките в Picasa. Без да искам да правя реклама на Google, но престоят ни в мрежата до голяма степен е свързан именно с нейните продукти. Сега си представете всички тези приложения, достъпни в мобилно устройство само с едно докосване. Това е идеята, стояща зад създаването на Android. Една система, направена за хората, които „живеят“ в мрежата – търсят ежедневно информация, проверяват си постоянно имейла, следят новините в реално време, пазаруват онлайн, чатят или просто дремят във Facebook. Как е реализирано всичко това в Andorid и в частност в Magic, ще покажем в нашия тест. А като за начало малко детайли около покупката на устройството.

Цена
Тъй като Android смартфоните са създадени най-вече за престой в мрежата, за да не плащате огромни суми, е най-добре да ползвате абонаментни програми с включени МВ за потребление на мобилен интернет. Абонаментната програма на GLOBUL за интернет маниаци е A750 и предлага 750 МВ интернет, плюс 150 минути и 75 SMS в мрежата на GLOBUL на месец срещу месечна такса от 24.90 лв. Офертата на оператора за самото устройство можете да видите тук. Клиентите на М-Тел могат да закупят HTC Magic за 35.00 лв. на месец с един от следните пакети за мобилен интернет по избор: M-Tel Surf 250 MB, M-Tel Surf 0.5 GB или M-Tel Surf 1 GB. Включените в тях МВ отговарят на името на модела, с месечна такса варира от 9.90 до 23.90 лв. Детайлна информация за промоцията можете да видите на сайта на оператора. 


Магьосникът
След финансовите сметки, е време да хвърлим един по-задълбочен преглед върху HTC Magic (магия, от англ.). Започваме с хардуера. Първо, процесорът е сравнително бърз, а и има достатъчно памет, за да можете да се наслаждавате на приятна работа с устройството при отварянето на по-тежки приложения или големи видеофайлове. Интернет достъпът е възможен чрез Wi-Fi, както и чрез HSDPA със скорости на теглене и качване съответно до 7.2 и 2 Mbps. Ако тези скорости бяха максимални до миналия месец обаче, сега вече не ни задоволяват. Ще припомним, че преди седмици Globul започна да надгражда своята 3G мрежа до HSPA със скорост на даунлоуд до 14.4 Mbps, с което става операторът с най-бързата мрежа в България. За съжаление не можем да се възползваме от тези скорости нито с Magic, нито с HTC Hero, iPhone 3GS или Nokia N97... така че примирете се.
 
Дисплеят е с 3.2 инча, сравнително комфортна големина за работа с офис документи и преглед на уеб страници. Резолюцията му е HVGA (320x480) и, разбира се, е чувствителен на допир. Важно е да знаете, че той е капацитивен. Този тип дисплеи реагират на докосване с пръсти, т.е. Magic не работи с обикновени стилуси, а със специални за капацитивен дисплей (какъвто се използва и за iPhone). Ако носите по-дебели ръкавици, дисплеят също няма да реагира на вашето докосване.

Моделът е с вграден акселерометър, който завърта изображението според ориентацията на апарата. Както при повечето смартфони без физическа клавиатура, и тук например при писане на съобщения със завъртане на телефона в хоризонтално положение се появява екранно QWERTY. Бутоните са сравнително широки, но ако сте с по-големи пръсти може и да не са ви удобни и да се наложи да ползвате стилус. Все пак потребителите, които често водят кореспонденцията си от мобилното устройство, е по-добре да заложат на модел с физическа QWERTY клавиатура.


Най-силната страна на htc Magic е лекотата на работа – интерфейсът, подредбата на менютата, достъпът до функциите е просто елементарен, всичко е толкова интуитивно измислено, че дори потребител на Nokia 1100 може да премине към смартфона без никакви затруднения. В сравнение с WM базирания HTC Pro2, който ползвам от няколко месеца, Android устройството е в пъти по-лесно за навигация и персонализация поне по мое мнение. С него се работи, все едно сте на компютъра, дори има тракбол, който позволява бързо да преминавате през менютата и шорткътите, все едно имате мишка. Освен него под дисплея има още няколко контроли – Home, връщане назад, меню, червена и зелена слушалка, плюс един бутон, означен с лупа. В Diamond2 и Touch Pro2 така се означава мащабиране, но в Мagic бутонът активира най-популярния продукт на Google – интернет търсачката, а при стартиран Google Maps позволява бързо търсене на адреси.

Homecsreen-ът може да бъде персонализиран по ваш избор с различни шорткъти, уиджети и папки, така че да получавате бърз достъп до всичко, което ползвате често. С приплъзване на пръста по дисплея наляво и надясно имате още два екрана, подобни на началния, на които могат да се извеждат различни шорткъти и дори букмаркове, което е доста удобно. Например единият екран може да  бъде персонализиран така, че да обхваща най-често посещаваните от вас места в мрежата или използвани интернет приложения, например Google search, Facebook, You Tube, Gmail, Maps, Google Talk. Едва ли има нужда да казвам, че в апарата са вградени всички популярни продукти на Google, освен това имате и екстри като QuickOffice, PDF viewer и много други. Допълнителни можете да изтеглите от Android Market, където има и доста интересни безплатни предложения.

Както повечето модерни смартфони, и Magic има вграден GPS, a навигацията се осъществява чрез Google maps. Приложението без проблем ще ви покаже маршрут и ще ви навигира до желаната дестинация, но само чрез текст и картата. Няма гласова навигация, няма опция за показване на POI (намиращи се в близост обекти – бензиностанции, молове, ресторанти и др.), което определено е минус. Има обаче една страхотна екстра – приложението ви позволява да изберете контакт от указателя и ви показва как да стигнете до неговия адрес. Поддържат се няколко изгледа на картите, включително и популярният напоследък Street view, който обаче не работи в България.

Възможностите на камерата са далеч от впечатляващи. 3.2 мегапиксела с автофокус, но очевидно с не много добра оптика, така че снимките стават примерно за качване във фейсбук, ако искате на момента да споделите нещо с приятели, за фотоидентификация, както и за дразнещи MMS-чета от плажа към работещите колеги в офиса, но с това списъкът се изчерпва. Определено недостатък е липсата на втора камера за видеотелефония. Макар и услугата да не е особено популярна, се ползва най-вече от млади потребители, които се предполага, че са основната таргет група на всеки интернет-ориентиран телефон. Иначе стандартните възможности за музикален плейбек присъстват, има възможност и за създаване на обемна фонотека, стига да разполагате с по-голяма microSD карта.

Накратко лично аз съм впечатлена от Magic и най-вече от лекотата, с която се работи с него, интуитивния интерфейс и пакета от Google програми, който прави присъствието в интернет истинско удоволствие, при това от мобилно устройство с толкова малки размери.

Тагове: