Изминаха две дълги години, откакто за последно Mate серията имаше представител. Тогавашният Mate 40 Pro се отличаваше като премиум флагман, чиито камери успяваха да изпъкнат дори на фона на сериозната конкуренция. Може ли неговият наследник да покрие високите очаквания? Нека разберем.
Тестовата ми бройка е на оранжевия вариант, който е малко по-специален. Вместо от стъкло гърбът му е покрит с еко кожа, което му придава дизайнерски вид, а и на допир го прави по-приятен. Трудно би се изплъзнал от ръката ви и не се отбелязват пръстови отпечатъци. Рамката е в златист цвят и устройството притежава IP68 сертификат, който гарантира прахо- и водоустойчивост. При по-премиум оранжевата версия точните стойности са до 6 метра дълбочина в рамките на 30 минути, а при останалите е 2 метра за същото времетраене, което пак е повече от наложения стандарт от метър и половина.
Телефоните от Mate серията на Huawei винаги са залагали на симетрията и тук тя е в изобилие. Четирите основни камери се намират в сферична, леко повдигната платформа, а самите те очертават своеобразен квадрат. Рамката е в стил Clous de Paris, което е специален тип гилоширане на корпуса, използван от бутиковите производители на часовници. Постигнатият ефект са миниатюрни квадратчета, ограждащи цялата конфигурация.
Отпред изрезката в горната част на екрана се намира точно по средата, като в центъра е позиционирана слушалката, а от двете ѝ страни се намират селфи камерата и 3D ToF сензорът. Отново – пълна симетрия, носеща удовлетворение на окото.
Дисплеят е 6.74-инчов OLED панел, опресняващ се адаптивно със 120 Hz. Резолюцията му е по-висока от обичайната FHD+, но по-ниска от QHD+. Намира се някъде между двете и точните ѝ стойности са 1212 х 2616. Цветовете изпъкват, контрастът е добър и яркостта достига нива, които позволяват безпроблемна употреба и под пряка слънчева светлина.
Екранът е предпазен от Huawei Kunlun Glass, което е изцяло нова алтернатива на Gorilla Glass и подозирам, че тепърва ни предстои да я срещаме все по-често в устройствата на бранда. Това стъкло е първото по рода си, което получава петзвезден сертификат за устойчивост при изпускане от швейцарската компания SGS.
За допълнителна защита има фабрично инсталирано фолио, което предпазва дисплея от надраскване. Естествено, винаги може да го замените за стъклен протектор, ако искате още повече сигурност. В комплекта ще откриете и прозрачен силиконов кейс, който едновременно защитава задния панел и позволява да продължите да се наслаждавате на дизайна му.
Аз лично останах очарован от усещането при допир, което придава изкуствената кожа и допълнителната сигурност на захвата. Това е един от малкото смартфони, които използвах без кейс, но оценявам жеста, че присъства такъв в кутията. Трябва да отбележа и силната извивка на екрана, която знам, че раздвоява мненията, но в този случай нямах проблеми със случайни докосвания или неприятно изрязване на съдържанието.
Чипсетът е Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G. Ако сте готови да преглътнете липсата на 5G скорости при използването на мобилни данни, това всъщност е един много способен процесор. Няма игра, програма или процес, който да го затрудни, и не се усеща сериозно загряване при изпълнението им.
Има версии както с 256 GB (черен/сребрист модел), така и с 512 GB (оранжев модел) вътрешно пространство за съхранение, но и при двете RAM паметта е 8 GB. Добрата новина е, че има слот за Nano Memory карта, с която може да добавите още до 256 GB хранилище, но на цената на втория SIM слот.
Операционната система е Android, покрит с EMUI 13. За хората, които имат нужда от услугите на Google, е достатъчно само да изтеглите Gspace от App Gallery и ще може да им се наслаждавате почти като на всеки друг телефон.
Тройната конфигурация от камери на гърба, е, меко казано, внушителна. Основният сензор е 50 MP, с бленда, чийто разтвор варира между f/1.4 и f/4.0, за което ще поговорим малко по-късно. Тя, както и 64-мегапикселовият перископ-телефото обектив са оптично стабилизирани, което означава плавно движение на картината при видеоклипове, заснети от ръка и феноменални резултати при нощната фотография, без да се налага използване на статив. Последният от трите сензора е 13 MP и служи за направа на широкоъгълни.
*Основна камера
*Макрорежим
*10х приближаване
*Ултраширокоъгълна камера
*Основна камера
*3.5х приближаване
*10х приближаване
Ниската стойност при блендата предразполага и към по-добри резултати вечер. RYYB сензорът вече поема до 24% повече светлина и в комбинация с XD Fusion Pro системата запазват реалистичния тон на цветовете. Super Night режимът улавя дори дребни детайли при слаба осветеност и съм много впечатлен от работата му при 3.5х оптичното приближаване.
*1х нощен режим
*3.5х нощен режим
*10х нощен режим
*Ултрашикоъгълна камера, нощен режим
Интегрирана е изцяло нова технология, наречена Ultra Aperture XMAGE, която автоматично настройва гореспоменатата бленда, като колкото по-затворена е (по-малка е стойността), толкова повече замъгляване на фона получавате. Има общо 10 различни размера, което дава голяма гъвкавост при портретните снимки. Ето няколко снимки, чийто фон е изцяло обработен по преценка на изкуствения интелект.
*1х портретен режим
*2х портретен режим
*3х портретен режим
Видеозаснемането достига 4K при 60 кадъра в секунда както с основната, така и с предната камера. Стабилизацията си върши работата и дори да снимате докато ходите, картината не подскача във всички посоки, а остава фокусирана в точката, към която сте я насочили. Основният сензор предлага и супер забавено видео с добро качество – 720p@3840fps. Селфи камерата е 13 MP и е подкрепена от ToF 3D сензор. Ето и няколко кадъра, заснети с трите предварително зададени фокусни стопове.
*Предна камера, стандартен режим
*Предна камера, широкоъгълен режим
*Предна камера, ултраширокоъгълен режим
Капацитетът на батерията е 4700 mAh и със софтуерната оптимизация ден и половина е напълно постижим резултат откъм издръжливост, но това е с моето „тежко“ използване. Ако сте от по-непретенциозните потребители, напълно възможно е да изкарате и два дни с един пълен заряд.
След като заговорихме за зареждане, скоростта при използване на кабел и подходящо зарядно (включеното в комплекта) е 66 W. Безжичното зареждане достига 50 W, а reverse wireless charging опцията е 5 W и с нея може да прехвърляте заряд от телефона в периферно устройство като слушалки.
Очакванията ми, преди да се докосна до Mate 50 Pro, бяха за солидна изработка, светкавично зареждане и най-вече камера, която да спори за челна позиция при смартфоните. Точното класиране ще го оставим на DXOMARK, но от моя опит мога да кажа, че това е една от най-добрите камери, които съм виждал, особено когато говорим за оптично приближаване. Истинско богатство е да разполагаш с такава конфигурация, която се побира в джоба. Останалите ми предварителни пожелания също се сбъднаха, така че нямам от какво да се оплача.
В случай че проявявате интерес към смартфона, тази версия на Huawei Mate 50 Pro се предлага в търговските вериги на цена от 2699 лева, като бонусите сравнение с другите са 512 GB пространство за съхранение, веган кожа на гърба и Huawei Kunlun Glass защита на дисплея. Налични са още черен и сребрист модел, чиито задни панели са от познатото ни закалено стъкло, като тяхната цена е 2499 лева. Моят съвет е: отидете на място, разгледайте ги и преценете кое устройство задоволява вашите нужди.