Преди около две седмици на събитие във Виена Huawei представи своя най-нов модел за Европа – nova 9. Смартфонът се позиционира в горния ешелон на средния клас и изпъква със своите дизайн, екран и основна камера. Ето и останалите ми впечатления след известно време, прекарано с него.
Първото нещо, което изпъква, когато извадите nova 9 от кутията, със сигурност е задният панел. Бройката, която тествам, е Starry Blue вариантът и изглежда зашеметяващо. По презумпция цветът е светлосин, но в зависимост от пречупването на светлината могат да бъдат уловени лилави, тюркоазени и бледожълти нюанси. Усещането при допир е много удовлетворяващо заради матовия завършек, който предотвратява каквито и да е отпечатъци. Това ще е особено добра новина за хората, които не обичат да използват кейсове.
Power бутонът е с характерната за марката червена линия, която прави така, че да се откроява, а точно над него са бутоните за усилване и намаляване на звука. Всички споменати предлагат звучен клик при натискане. От долната страна на корпуса се намира Type-C портът за зареждане, самотният говорителят за съжаление няма стерео и SIM табличката, която побира една карта, като слотът не е и хибриден, така че няма опция да се разширят с SD карта наличните 128 GB вътрешна памет. Налично е NFC.
Макар това в никакъв случай да не е малък телефон, употребата с една ръка не е проблем в повечето ситуации. Това най-вероятно е продиктувано от комбинацията на задния панел и тънкия профил на устройството – точно 7.77 мм. Теглото му е под 200 г и това също допринася за доброто усещане в ръката, а лекотата не ми прави впечатление да е компрометирала цялостната сглобка.
Голямата звезда на nova 9 безспорно е дисплеят. Става дума за 6.57-инчов OLED, Full HD екран, който се опреснява със скорост 120 Hz и поддържа HDR10. OLED панел и 120 Hz си е истинска флагманска конфигурация и дори има опция за динамична скорост на опресняване. Когато е включена, устройството автоматично регулира херцовете и така пести батерия. Същата функция присъства и за резолюцията на екрана.
Няма информация за наличие на Gorilla Glass стъкло, но пък за сметка на това има предварително поставено защитно фолио. То е достатъчно, за да предпази телефона от надраскване, но ако се притеснявате, че може да се счупи, ако го изпуснете, по-добре заложете на стъклен протектор. Няма и сертификат за водоустойчивост, така че бъдете бдителни на места с повечко вода.
В горната част на дисплея се намира 32-мегапикселовата селфи камера и изрезката за нея спада по-скоро към големите. Ако това ви дразни, в настройките има вариант тя да бъде скрита с дигитална черна лента. Заключението тук е, че nova 9 е един много приятен за гледане смартфон, независимо дали погледът е насочен към феноменалния екран и в частност любимите холивудски продукции или инфлуенсърски видеа, или фамозните нюанси на задния панел.
В сърцевината на nova 9 откриваме процесор Qualcomm Snapdragon 778G. Имайте предвид, че тази версия не поддържа 5G. Конфигурацията е допълнена от 8 GB RAM, което ще покрие нуждите на 99% от хората, дори да играете най-новите и „тежки“ игри. Батерията е с капацитет от 4300 mAh, което е напълно достатъчно, за да издържи цял ден, а ако сте пестеливи, може дори да остане малко и за следващия. Зареждането става само с кабел и се извършва със скорост 66 W, което, преведено на прост език, означава заряд от 0 до 100% за 38 минути.
В случай че и преди сте използвали смартфони на Huawei, оперирането с този няма да ви е чуждо, понеже е заложено на Android с EMUI 12. Ако пък искате за първи път да изпробвате марката, то това може да е един от последните ви шансове да се докоснете до подобна версия на операционната система, защото не се знае дали няма да започнем да виждаме HarmonyOS на бъдещите модели.
Не са налични услугите на Google и за да достигнете приложения като YouTube, Gmail, Google Maps и т.н., трябва да ги отворите в браузър. Естествено, тези апликации имат свои алтернативи. Petal Maps до голяма степен напомня на Google Maps, така че там ще сте в познати води. Вграденото мейл приложение може да се синхронизира с електронните ви пощи (включително Gmail) и оттам да се оправяте с всичките си имейли. Календарът на Huawei не отстъпва по функции на конкуренцията... разбрахте идеята.
Други популярни приложения, като Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Spotify, Viber, могат да бъдат намерени и свалени безпроблемно от AppGallery. В момента на тестване не успях да сваля Messenger, но подозирам, че това е временно неудобство, защото не съм имал подобни затруднения при предишни модели на марката. Както вече споменах, апликации, които не са налични в AppGallery, може да откриете в интернет. Вградените опции за бразузър са две - Petal Search е по-бързият според моите наблюдения, понеже е специално създаден, за да обслужва устройства на Huawei, а ако сте свикнали с Chrome и искате нещо, което го наподобява, тогава препоръчвам Bing.
Направиха ми впечатление различните опции за издърпване на лентата с инструменти. Ако просто направите жест отгоре надолу по средата на екрана, тогава се отваря търсачка, която рови из файловете на телефона, но може да предложи и резултати от нета. Горната част на дисплея е разделена мислено на две половини от селфи камерата. Дръпнете ли надолу от лявата ѝ страна, се спуска панелът с известия, а при дърпане отдясно се появяват бързите настройки. Отнема малко време да се свикне с тази дребна промяна.
Основната камера на nova 9 e 50 MP, а под нея откриваме ултраширока 8 MP, макро 2 MP и сензор за дълбочина също 2 MP. Имайте предвид, че никоя от камерите няма оптична стабилизация, така че не присъства опция за двойно, тройно или каквото и да е оптично приближаване. Все пак смятам, че дори без наличието на такова двукратното приближаване предлага много добро качество, както ще се уверите и от снимките.
Широкоъгълен сензор
Основен сензор
Двукратно приближаване
Широкоъгълен сензор
Основен сензор
Двукратно приближаване
Искам да отбележа и че превюто на кадрите може да е заблуждаващо, защото крайният резултат (готовата снимка) изглежда по-добре от това, което визьорът предлага като предварителен изглед. Поздрави за софтуерната обработка на Huawei тук, която придава повече наситеност на цветовете (HDR), без да ги прави нереалистични. Същият ефект придава и по-зашеметяващ вид на портретните снимки.
Основен сензор
Основен сензор
Панорамен режим
Портретен режим
При нощните снимки в добре осветени и средно осветени обекти се запазват достатъчно детайли и могат да се получат някои наистина страхотни кадри. Когато средата е по-тъмна, започва да си личи липсата на стабилизация и особено елементите в сенки може да изглеждат леко замазани поради по-високите нива на шум. Използвана е RYYB (red, yellow, yellow, blue) технология при камерите вместо стандартната RGB, което издига цялостното качество при мрачните кадри над средното. Употребата на гимбъл, статив или просто поставяне на устройството върху равна основа ще подобри допълнително резултатите.
Нощен режим
Нощен режим
Нощен режим
Нощен режим
Макро кадрите са точно каквото очаквате... снимки на фини детайли. Оптималното разстояние на заснемане е 4 см. Предната камера предлага широко поле за работа, което е подходящо, когато искате да вкарате повече хора или обекти в снимката. Селфитата са с добро качество освен в много тъмни обстановки, където няма никакви източници на светлина, но ако искате наистина да извлечете максимума от сензора и постобработката, подсигурете се, че сте навън или с лампи, сочещи право към вас и ще останете очаровани от резултата.
Предна камера
Серията nova се превърна в име, което асоциираме с високите върхове в средния клас. Поредният член на тази престижна фамилия предлага флагмански дисплей, много добра основна и предна камера и ултрабързо зареждане. Липсват екстри като безжично зареждане, сертификат за водоустойчивост, закалено стъкло на екрана, 8K видеозаснемане и 60 фрейма при 4K, като тези функции са запазени за най-високия клас при смартфоните. За сметка на тях nova 9 предлага двойно по-ниска цена (999 лв.) в сравнение с моделите, които могат да се похвалят с тези допълнителни ползи.
Вижте още: Иновативният HUAWEI nova 9 вече е наличен в България!