Samsung ще се опита да разруши господството на HTC в сегмента на Аndroid-базираните смартфони с рекордно тънък и издръжлив модел.
Galaxy е първото устройство на южнокорейския производител с най-новата, но изключително бързо набираща популярност операционна система на Google, създадена с основната цел да осигури приятен престой в Мрежата, независимо дали става въпрос за съфриране, чат, проверка на пощата или търсене на информация (област, в която Goоgle e абсолютен лидер). Смартфоните, базирани на Android, осигуряват достъп с едно докосване на екрана до всички популярни услуги на компанията – Gmail, Google Maps, Google Talk и, разбира се, най-масовата търсачка в света Google Search, а към атрактивния софтуерен пакет Samsung добавят 5 МР камера, великолепен сензорен дисплей и вграден GPS.
Превъзходните AMOLED дисплеи са отличителната черта на високия клас модели на Samsung, включително и на Galaxy. За AMOLED технологията сме говорили много пъти, затова сега само ще споменем нейните предимства спрямо класическите TFT-та: по-висока яркост, чистота и наситеност на цветовете. Освен това AMOLED екраните изразходват близо 25% по-малко енергия от TFT, а Galaxy е снабден и с висококапацитетна батерия – 1500 mAh, за да можете да сърфирате без притеснения. Що се отнася до интернет достъпа, можете се радвате на наистина високи скорости. Освен вградения Wi-Fi се поддържат HSDPA с максималните 7.2 Mbps за даунлоуд и HSUPA с 5.76 Mbps за ъплоуд на съдържание през мрежата на М-Тел.
Galaxy се управлява почти изцяло през 3.2-инчовия тъчскрийн, като на помощ имате физически бутони за основните функции като начало/край на разговор, стъпка назад в менюто и, разбира се, бърз достъп до началния екран. Между другото интерфейсът е изключително интуитивен, въпреки че не прилича на TouchWiz, който Samsung ползва в останалите си хайенд модели. Освен началния екран имате още два, които са достъпни чрез приплъзване на пръста по ширината на дисплея наляво и надясно. Всичките три могат да се персонализират, като се добавят шорткъти към често ползвани приложения, уиджети или да се извадят папки. Интересно е, че когато зададете тема, тя не е една и съща на трите екрана, а представлява панорамно изображение, което започва от първия екран и завършва на третия. Едно семпло решение, което придава оригинална визия на продукта и прави работата с него доста по-приятна. Пълният набор функции на телефона е достъпен и от трите екрана, чрез разгъване на специална лента в долната част.
Както вече споменахме, най-масовите услуги на Google са напълно интегрирани в Galaxy, а работата с тях е максимално опростена. Настройката на Gmail акаунт се свежда до еднократно попълване на име и парола, след което вече можете да започнете работа със своята поща. Достъпни са някои екстри на Gmail-а, като Google Documents и Google Calendar. Разбира се, вграденият пощенски клиент поддържа и други уеб-базирани еmail услуги. Galaxy идва с предварително инсталирана програма за работа с офис файлове, но от Android Market (магазин за софтуер, достъпен чрез иконка на главния екран) можете да си изтеглите Documents To Go на DataViz – един софтуер, доказал своите качества през годините и използван в ред смартфони на BlackBerry. Безплатната версия на този продукт ви позволява да преглеждате текстови документи и електронни таблици, допълнителна функционалност можете да добавите чрез закупуване на съответния лиценз. Прегледът на документи е перфектен и ако не ви трябва повече, Documents To Go е идеалният избор. Другият вариант е ОffiViewеr, който освен doc и xls, отвaря docx, xlsx и ppt, pptx документи (-х e новият формат на Microsoft Office 2007). Той обаче е по-бавен и не оразмерява документите толкова добре, колкото програмата на DataViz.
Приложенията в Android Мarket са разделени в няколко основни категории, сред които инструменти, мултимедия, финанси, новини, комуникации, социални, продуктивност, така че да можете да лесно да откриете това, което ви е необходимо. Не се залъгвайте от думичката магазин, тук има само безплатни програми. Разполагате и с отделни секции за игри, търсачка в магазина и downloads, където можете да видите вече изтеглените приложения. Това е важно, защото в Android Market можете да намерите немалко приложения, с които да допълните функционалността на Galaxy. Например да си изтеглите по-добър навигационен софтуер, ако такъв ви е необходим. Google Maps е идеален, ако искате да видите къде се намирате или как да стигнете до определен адрес (има дори опция да ви заведе до адрес на контакт), разполагате и с хубави екстри като Latitude, която позволява да споделите с вашите приятели, активирали услугата, къде се намирате. Но няма гласова навигация, която при шофиране е задължителна, а и изисква интернет връзка за теглене на картите. Последното не е проблем, предвид че телефонът идва с data пакет, a и имате на разположение Wi-Fi.
Камерата е една от привлекателните характеристики на мобилните устройства. В Galaxy тя е с резолюция 5 МР и автофокус, прави доста прилични снимки, но все не може да се сравни с качеството на Cybershot моделите например. Липсват и екстри като автоматично откриване на лица и усмивки, характерни за по-модерните камерафони на Samsung, LG и Sony Ericsson. В Android смартфоните не само в Galaxy, но и в HTC Hero и Magic няма подобни възможности, апаратът на Samsung обаче има мощна светкавица и не ви ограничава само до дневни снимки. Galaxy възпроизвежда основните видеоформати, за съжаление без DivX, разполага и с вграден YouTube плейър, което е удобно предвид наличния Wi-Fi и HSDPA поддръжката.
Заключение
Galaxy отчитаме като сполучлив първи опит на Samsung в новия сегмент, добре позициониран между HTC Magic и HTC Hero. Magic е с по-ниска цена, но смартфонът на Samsung притежава по-добър дисплей и по-модерна камера. от друга страна, макар и по-сложен, интерфейсът на Hero със 7 различни екрана е наистина уникален, а и е единственият Аndroid с мултитъч поддръжка.