Още през 2012 година, по време на пресконференциите в рамките на различни международни изложения, на които бяха показани първите комерсиални и прототипни OLED екрани, се акцентираше, че не е задължително телевизорите да се изработват в традиционната правоъгълна форма. Органичната технология в панелите им, която прави излишна отделната подсветка, развързва ръцете на индустриалните инженери да експериментират с различни идеи. И сега, само една година по-късно, LG вече предлагат комерсиален OLED модел, който е наличен и в българските търговски вериги. Неговото официално име е 55EA980V, но вероятно ще се запомни в технологичната история с епитета „Първият на LG с извит екран“.

 

Защо е отличен като Best of the Best от Red Dot?

55-инчовият Full HD телевизор се възползва максимално от OLED дисплея, което има закономерното изражение както в дизайна, така и в качествата на картината. Както стана дума, органичната технология, при която светлината се излъчва от самите пиксели, напълно премахва необходимостта от вграждането на отделна подсветка – била тя светодиодна (LED), или каквато и да било друга. И може би вече се досещате, че само този факт е позволил създаването на ултратънък панел. Ако си падате по цифрите, става дума за 4.3 милиметра в най-тънката част – профил, който е значително по-малък дори от този на модерните смартфони. Освен това корпусът е изработен от колкото фини, толкова и надеждни карбонови нишки.

Друга полза от липсата на подсветка, ясно забележима при LG 55EA980V, е, че значително по-ефективно се постига многомилионно контрастно съотношение. Само по-скъпите LED телевизори предлагат позонов контрол на задното осветяване, което гарантира, че някои области в картината могат да са максимално ярки, докато в същото време други части от изображението са с наситен черен цвят. При органичната технология OLED този висок контраст се постига естествено – пикселите, които трябва да светят, просто светят; онези, които трябва да са съвършено черни, не се активират и няма подсветка, която да им „инжектира“ нежелан сивкав или синкав оттенък.

 

Третото предимство на OLED технологията е,

че получавате екран, който можете да гледате от зрителни ъгли, покриващи изцяло теоретичния максимум – при това без изкривяване на цветовете или загуби в контраста. При 55-инчовия извит модел на LG получавате и нещо повече. Ако дисплеят беше равен и го наблюдавахте под някакъв ъгъл, щяхте да забелязвате изкривяване на образа в краищата на картината.

Това е неизбежно, тъй като става дума за естествен оптичен ефект. И не е случайно, че екраните на модерните киносалони се правят с лека извивка – за да могат и зрителите, седящи на по-отдалечени седалки, да виждат максимално близко качество до това, на което се наслаждават и седящите на централно място срещу екрана.

Казано накратко, задачата на 55EA980V е да коригира нежеланите оптични ефекти във всекидневната ви и да внесе нов нюанс в термина домашно кино. За това, че се справя отлично, свидетелства и THX сертификатът – първият за OLED телевизор.


Извитият OLED модел разполага с

 

най-новото издание на смарт платформата на LG,


като може да се свързва лесно с мобилни устройства, таблети и компютри. В този смисъл получавате достъп до практически неограничено 2D и 3D съдържание, а връзката е безжична – чрез вградения Wi-Fi модул.

Управлението се извършва с универсалното дистанционно Magic Remote, добре познато и от други телевизори на компанията. С него командвате не само телевизора, но също цифрови приемници, сет-топ боксове, говорители, Blu-ray плейъри… Magic Remote поддържа жестове и команди с глас, а с колелцето лесно скролирате менютата или уебстраниците.

 

Повече яркост и цветове с WRGB

 
Технологията WRGB се изразява в добавянето на допълнителен бял подпиксел към трите стандартни, покриващи гамата RGB. Резултатите при LG 55EA980V са възможно най-високата яркост на изображенията и съответният оптимален контраст. Наред с това, OLED панелът на телевизора е с честота на опресняване на картината, стократно превъзхождаща тази на LED телевизорите. И като имаме предвид, че трудно може да се очаква по-добра картина, можем да се запитаме – как стоят нещата със звука, съставляващ другият важен компонент от всяка мултимедия.

Прозрачната поставка на 55EA980V е със също прозрачни говорители, осигуряващи обща мощност от 40W – два пъти по-висока от обичайната за съвременните телевизори. Тази двуканална звукова система е базирана на добре скрити керамични аудио камери, които допринасят за акустиката с изчистен спектър във високите честоти и плътни баси.

Поради извивката на дисплея, но и заради говорителите в поставката, не е предвидено да монтирате телевизора направо на стената. Това не може да се разглежда като недостатък, но е своеобразно ограничение, възникващо от екстрите на модела. Казано накратко, получаваме много иновации, но не можем да имаме всичко.