Lenovo не спира да ни изненадва със своите нови модели лаптопи. В положителен аспект, разбира се. Поредната машина, която е на бюрото пред нас, носи името Yoga Pro 9 16IMH9 и е прекрасно попълнение в „йога“ поредицата от модели на марката. В това ревю ще ви представим ключовите неща, които трябва да знаете, ако сте решили този модел да бъде вашият нов лаптоп.
Дизайн – перфектна и фина изработка
Lenovo Yoga Pro 9 е тънък и изключително лек лаптоп за своя размер, с много стилен дизайн и най-вече здрава конструкция. Отварянето на дисплея е леко, отваря се лесно с една ръка, заоблените ръбове на корпуса, които обикновено докосваме по време на работа, определено радват окото. Целият лаптоп е изработен от алуминий, а шасито е щамповано. Говорейки за здравина и издържливост, моделът притежава военния стандарт MIL-STD-810H, което означава, че може да издържа без проблеми на неблагоприятните условия при работа на открито. Длъжни сме да споменем и зелените сертификати, на които Lenovo Yoga Pro 9 е носител - ENERGY STAR 8.0, EPEAT Gold Registered, ErP Lot 6/26 и RoHS compliant.
Същото матово покритие се забелязва в целия дизайн, като самият цвят, поне на тестовия модел, е тъмносив (Tidal Teal). Дизайнът е просто перфектен не само заради удобната работа, която предоставя, но и заради това, че липсват каквито и да е пръстови отпечатъци, което е характерен минус в дизайна на доста модели лаптопи. Горният капак е гладък и плосък, там няма да видите нищо друго освен логото на Lenovo в долния ъгъл и логото на Yoga в противоположния му край. Капакът има лека издатина в предната част, което го прави лесен за повдигане дори с единия пръст на ръката. Там е разположена и уеб камерата, а самият дисплей е с доста скромни рамки, макар че на пазара може да откриете модели и с по-незабележими такива.
Клавиатурата е оградена от два високоговорителя (налице в лаптопа са общо 6 високоговорителя, оптимизирани с Dolby Atmos), обърнати нагоре, като между пантата и клавиатурата се забелязват фини отвори за охлаждане на устройството.
В долната част на лаптопа са налице късички крачета отпред и една по-голяма и по-висока подложка отзад, където може да видим и по-голямата решетка, която служи за вкарване на въздух за охлаждане на дъното. Като цяло отлична изработка.
Доста богат интерфейс
Лаптопът предлага доста добър набор от интерфейс – вляво се вижда входът за захранването, аналогичен на този от серията лаптопи Legion. Лаптопът притежава два USB-C порта, които поддържат Display Port 1.4 и Power Delivery 3.0, като единият е с поддръжка на Thunderbolt 4, комбиниран жак за слушалки и микрофон и HDMI интерфейс точно до порта за захранване. HDMI поддържа 4k при 60 Hz.
Дясната страна има бутон за захранване към гърба със светлинен индикатор. До него има 2x USB-A слота, които са USB 3.2 Gen 1. По-нататък е четец на SD карти в пълен размер. Най-накрая имаме физически превключвател за уеб камерата, което е доста ценна придобивка. Единственото, което липсва тук, е Ethernet портът, но с оглед тънките размери на лаптопа това може да се очаква.
Удобни клавиатура и тъчпад
Клавиатурата на Lenovo Yoga Pro 9 16IMH9 е много добра и удобна, ходът на клавишите е малък, като последните са леко вдлъбнати, което ги прави много лесни за натискане. Налице е пълноразмерна клавиатурна подредба с NumPad, която по никакъв начин не намалява полезното пространство.
Клавиатурата има две нива на бяла подсветка, които могат да се управляват с Fn-Space. Има и автоматична настройка, която използва сензора за околна светлина, за да го включи на тъмно. Или можете просто да го изключите, ако ви дразни очите.
Тъчпадът работи добре, на външен вид е голям и е изцяло стъклен, така че жестовете и докосванията до него работят много добре, пръстите се плъзгат изключително гладко. Налице имаме бутони в ъглите на панела, но определено е по-лесно просто да използвате единично и двойно докосване по тъчпада, което има същото действие.
Дисплей, който радва очите
Yoga Pro 9 16IMH9 е с 16-инчов 16:10 Mini LED дисплей с резолюция 3200 х 2000 пиксела със 100% DCI-P3 и 400 нита ниво на яркостта. Честотата на опресняване на дисплея е 165 Hz, като по време на работа очите не се напрягат и уморяват дори при няколко часа работа с текстови файлове или графика.
Видеото и бързите кадри в игрите се предават с поразителна точност без никакви артефакти или лаг, цветовете са живи, а черното се доближава по дълбочина до това от OLED панелите. Като цяло дисплеят работи отлично, има перфектни ъгли на видимост и никакви изблици на подсветката.
Малък лаптоп с много голям потенциал
Говорейки за производителност, Yoga Pro 9 16IMH9 радва с изключително добро представяне тук. Моделът е с процесор Intel® Core™ Ultra 9 185H Meteor Lake, който има 16 ядра, шест от които са ядра за производителност, осем за ефективност и две за ефективност при ниска мощност. Максималната турбо честота може да се повишава до 5.1 GНz. В комбинация с процесора тук имаме 64 GB бърза DDR5 RAM и Nvidia Geforce RTX 4070 GPU с 8 GB GDDR6 VRAM. За съхранение на данните тестовият модел използва 1TB SSD, поддържащ PCIe 4.0.
С две думи казано – този лаптоп се представя отлично. Моделът се справя с всичко – от работата с текстови файлове, интернет браузване и гледането на видео с висока резолюция до пускането на тежки приложения и някои от най-новите игри – всичко работи бързо и най важното, лаптопът е изключително тих и не загрява много дори при дълга игрова сесия. Тук видеокартата Nvidia Geforce RTX 4070 си казва думата – може да играете на високи и дори на ултра високи настройки почти всяка нова игра със средно 40 - 50 fps, при това на 3К резолюция, макар моделът да не се води геймърски лаптоп. Във Full HD резолюция броят на кадрите рязко скача, достигайки до и над 100 - 130 fps за отделните заглавия. Имайте предвид, че все пак е необходимо място под лаптопа, за да може въздухът да циркулира и да се охлажда добре, така че някаква издигната поставка би ви свършила добра работа. Температурите на процесора са доста високи в режим на производителност, но благодарение на интелигентното охлаждане няма опасност от прегряване. Производителността в щадящия Battery Saver режим осигурява около 60% от режима Performance, но пък радва с добри температури и още по-тихи вентилатори. Тестовете в GeekBench 6 показват доста добри резултати в едноядрен режим от 2450 точки, а в многоядрен лесно достига до 13850 точки.
Аудио, камера и батерия
Високоговорителите на този лаптоп са страхотни. Имаме два основни високоговорителя, два обърнати нагоре и още два високоговорителя, обърнати надолу, които покриват повече от средните и басовите честоти. Звукът е детайлен, с богат обхват и много голям обем.
Уеб камерата на Lenovo Yoga Pro 9i 16IMH9 е 5-мегапикселова (QHD), като изображението изглежда страхотно, разбира се, когато има достатъчно осветление. При ниска осветеност се забелязва известен шум в слабоосветени зони и цветовете започват леко да избледняват. Камерата е с Windows Hello, който работи без забележки. Липсва четец на пръстови отпечатъци, така че отключването с лице е единствената опция за биометрия в случая.
На последно място ще споменем и батерията – моделът е с доста голяма такава от 84 Wh и ако говорим за издръжливост, показва доста добри резултати от близо 8 часа при нормална употреба, браузване, гледане на видео и др. При натоварен режим в игрите може да разчитате на малко под час пълноценна работа.
Като цяло Lenovo Yoga Pro 9i 16IMH9 е отличен избор, ако търсите 16-инчов компютър, подходящ за ежедневна употреба, като с някои свои функции би допаднал и на създателите на съдържание. Моделът е изключително тънък и лек, но въпреки това доста мощен, снабден е с красив дисплей и отлично аудио. Една чудесна придобивка.
Вижте още: Lenovo показа концептуален лаптоп с екран, който се върти, за да ви следва