Nokia N900 е повече от смартфон, много повече. Това, което започна като експеримент през 2005 година, сега заема централно място в плановете на Nokia за завръщане в най-горния ценови клас на мултифункционалните смартфони, където в последно време компанията загуби позиции за сметка на Apple, RIM и Google.

Става дума за платформата Maemo, която е базирана на Linux, за чието развитие Nokia разчита на участието на феновете на софтуера с отворен код. Досега тя беше използвана в няколко интернет таблети на компанията, които успяха да привлекат вниманието на Linux ентусиастите, но с излизането на Maemo 5 нещата коренно се промениха. Това е първото издание на платформата с възможност за провеждане на мобилни разговори и с напълно нов интерфейс, който е достатъчно атрактивен, за да спечели масовия потребител. Този потребител, който остана разочарован от поостарелия интерфейс на Symbian и реши да жертва функционалността за сметка на новото преживяване, което получи от iPhone и Android. И макар че Maemo 5 е стъпка в правилната посока, първото масово устройство с платформата очакваме догодина. Това е така, защото ролята на Nokia N900 е по-скоро мисионерска, той подготвя почвата за идването на следващото поколение софтуер и хардуер и освен всичко останало има за цел да стимулира авторите на софтуер да се захванат със създаването на приложения. Догодина с излизането на Maemo 6 (кодово име Harmattan) ще видим и първото устройство с нея. Само едно, но това не е чак толкова изненадващо – Nokia обяви, че през 2010 г. ще се фокусира върху по-стегнато продуктово портфолио и ще заложи на качеството вместо на количеството. Нека това не ви плаши – Apple доказа, че и едно устройство е достатъчно, за да промени нещата. Когато се появи през втората половина на 2010 г., новият Maemo 6 смартфон ще предложи капацитивен дисплей, мултитъч възможности за управление, пълно хардуерно ускорение чрез OpenGL ES заедно с още по-впечатляващ във визуално отношение интерфейс благодарение на Qt.


Хардуер
Nokia N900 може и да не спечели конкурс за красота, но пък е с доста солидна изработка. За по-големите размери своя принос дава и триредовата слайд QWERTY клавиатура, чието най-голямо предимство е, че приема много от бързите клавишни комбинации, с които сигурно сте свикнали да управлявате и компютъра си – копиране и вмъкване на текст, отваряне на нови прозорци и презареждане на страницата в браузъра и др. Списъкът с полезни шорткъти е достатъчно дълъг и ще ви помогне да оптимизирате значително работата с N900. Като допълнителен детайл е включването на малка поставка, разположена около камерата. Макар и да не е особено стабилна, тя е удобна в случаите на мултимедийна употреба или разглеждане на съдържание.

Сензорният дисплей
 е с диагонал 3.5” и резолюция 800х480 пиксела, изработен по резистивна технология. Това означава, че все пак има нужда от лек натиск, за да регистрира докосване, но нека това не ви разочарова – чувствителността му е много по-висока от тази в другите сензорни телефони на Nokia. Интерфейсът е оптимизиран за докосване с пръст, но все пак в корпуса е скрит и стилус. В сърцето на устройството се намира същият чипсет TI OMAP3 с процесор ARM Cortex-A8, който предлагат iPhone 3G S, Palm Pre и Samsung Omnia HD. Работи при тактова честота 600 MНz, като разчита на допълнителна подкрепа от графичен ускорител PowerVR SGX с поддръжка на OpenGL ES 2.0 и от 1 GB памет, от която 256 MB е RAM, а 768 MB виртуална памет. Той се грижи да осигури плавната работа на приложенията и ако вече сте видели клипове онлайн, реалната работа не се отличава с нищо от тях.

Интерфейс

Каквито и други устройства да сте ползвали досега, N900 ще ви изненада с напълно новия си потребителски интерфейс. На разположение са 4 основни екрана (т.нар. панорамен десктоп), върху които може да поставите различно съдържание – икони за бърз достъп до приложения, контакти от указателя и уеб страници, файлове, уиджети и т.н. В горната част на всеки от тях винаги остават видим бутон за основното меню, който както и при Symbian служи за достъп до мениджъра на приложения (ако има оставени във фонов режим), и панел за бърз достъп до различни функции като активна връзка с интернет, профил, Bluetooth, сила на звука, будилник и др. От тук дори може да поставите свой глобален статус, който

ще се показва  в IM и VoIP услугите, които използвате. А те съвсем не са малко – N900 интегрира по впечатляващ начин Skype, Gtalk, Jabber, Ovi chat и SIP акаунти, а с времето със сигурност ще се появят и нови – например в момента се работи по добавяне на чат през Facebook. След като добавите своите акаунти, контактите от тях автоматично ще бъдат показани в общия телефонен указател заедно със съответния им статус. От там може да проведете разговор или да започнете чат, като има опция да въведете ред, като ги слеете с вече съществуващите записи.

Още няколко думи за интерфейса, тъй като има няколко по-специфични моменти. Когато е активно дадено  подменю, например на приложение, на фокус остава само то, като останалата част от прозореца се замазва. За да се върнете назад, е нужно да натиснете в празната част, което е малко странно в първия момент, но бързо ще свикнете. По този начин работи и навигацията в основното меню, а ако е отворен мениджърът на приложения, докосване на празното пространство около иконите ще ви върне върху панорамния десктоп. Всички преходи са съпроводени с ефектно реализирана и плавна анимация.

Мултитаскинг
реализацията на многозадачната работа е впечатляваща – благодарение на мощния хардуер и архитектурата на платформата може без проблем да работите с много отворени приложения, като превключването между тях е много бързо. Всяка от оставените във фонов режим програми се представя от нейно умалено изображение, което в някои случаи е анимирано.

Онлайн без ограничения
Неслучайно Nokia N900 разкрива най-добре своите способности при работа с интернет. Основният браузър разчита на технологията на Mozilla и се справя впечатляващо с всякакво уеб съдържание, всъщност трудно ще намерите по-добър мобилен браузър от него. Както настолната версия на Firefox, и този позволява инсталирането на допълнения, поддържа Flash 9.4 съдържание (включително и видео) и работи много бързо. Вярно, липсва мултитъч за мащабиране на страниците, но пък има цели три начина по които може да се направи това – чрез двата хардуерни бутона за контрол на звука, чрез потупване върху желаното място или чрез извършване на спираловидно движение с пръст. Добрата новина е, че за Maemo 5 вече има и мобилна версия на Firefox и когато четете тези редове, вече трябва да е готово и финалното издание.

Много добре със задачите си се справят и пощенският клиент (с много възможности за форматиране на текста) и органайзерът, като последният може да интегрира няколко различни календари (Mail for Exchange, Google Calendar). За разглеждане на документи е добавено приложение на DataViz, което има 30-дневен пробен период. Скоро обаче очакваме порт на някои от познатите Linux редактори като Koffice.

Таблет или телефон?
В момента почти всички от вградените приложения работят само в хоризонтален режим на ориентация, но Nokia обеща това да се промени с ъпдейт, който чакаме около Коледа. Засега единственото изключение прави телефонната част, която може да се ползва в двете положения. Това не важи за външните приложения, много от които също могат да работят в двата режима. Достъпът до телефонния указател може да стане директно от десктопа, като трябва само да започнете да изписвате името на човека, с който искате да се свържете. Има опция да използвате акселерометъра и когато изправите N900 в портретен режим, автоматично да се отвори телефонното приложение. Когато въведете номер, може да изберете как да бъде насочен разговорът – през мобилната мрежа, през Skype, Gtalk, SIP и т.н. в зависимост от въведените настройки. Изненадваща е липсата на MMS, но вероятно тази функционалност ще бъде добавена скоро от Nokia или от авторите на приложения. Иначе входящата папка интегрира както съобщенията от IM услугите, така и получените SMS-и и ги показва в познатия последователен стил.

Забавления
Сред мултимедийните възможности откриваме 5 МР камера с автофокус, добър плейър, радио и трансмитер и ТV изход (нужният кабел е в комплекта). Добавен е GPS приемник, но инсталираната версия на Ovi Maps все още има липсваща функционалност и работи необичайно бавно.

 

За съхраняване на съдържание на ваше разположение са 32 GB вградена памет и microSD слот. Изненадващо N900 разполага и с инфрачервен порт. Въпреки че батерията е с голям капацитет, ако активно тествате възможностите на телефона, не очаквайте да изкара повече от ден.

 

Nokia нарича N900 мобилен компютър и макар че преди време компанията се опита да наложи това определение и за смартфоните си със Symbian, в този случай то е съвсем на място. Всъщност устройството само по-себе си дефинира напълно нова категория и това не е изненадващо – все пак се задвижва от почти същия софтуер, който работи в милиони компютри в цял свят. Това, комбинирано с новия и лесен за овладяване интерфейс, мощен хардуер, отлични възможности за многозадачна работа, интеграцията на различни онлайн услуги и отличният браузър правят N900 по-специален от всички останали смартфони. С интерес ще следим развитието на платформата и ще очакваме появата на Maemo 6 и първото устройството с нея догодина. Началото е обещаващо, но сега остава да видим как ще потръгнат нещата с комерсиалните приложения и дали ще бъде достигната критичната маса от автори на софтуер.

Тагове: