Текст: Теофан Константинов, сп. HiComm


В края на август 2007 г., Nikon оповестиха появата на новия си професионален огледално-рефлексен модел D3. Половин година по-късно присъдата е безкомпромисна.
Има една основна причина, поради която работата с D3 е неописуемо удоволствие той снима, а вие получавате удивителни снимки, без да има какво да ви забави или попречи. Апаратът е пълен с трикове, които позволяват да създадете точно кадъра, който си представяте в по-невероятни условия от всякога. След което добавя още скорост, още финес и усещането, че между вас и обекта не стои нищо. А това е най-големият комплимент, който един фотограф може да отправи към инструмента, с който борави.

Nikon D3 наистина няма равен
в журналистическата и спортната фотография, където апаратът трябва да може да работи при всякакви условия. Външната му конструкция е с елегантността на Ферари (дизайнът е дело на италианския гуру Джорджето Джуджаро) и здравината на танк. Може да сте спокойни, че каквото и да се случва около вас, той ще продължава да снима, ограничен единствено от пределите на вашето въображение. Нека надникнем все пак какво се крие под наметалото на този вълшебник и разгледаме главните подобрения и новости, всяка една, от които е достатъчна причина да преминете на D3.

По-добър цвят и динамичен диапазон.
D3 позволява да бъде настроен така, че да произвежда по-живи и пъстри цветове от всякога, без изкуствено да напомпва наситеността. Магически, топлите тонове излизат по-топли, без да изменят студените. Апаратът има и невероятната способност да обуздава крайните светли и тъмни тонове автоматично. Най-голямата слабост на цифровото снимане, дори и при най-скъпите цифрови кинокамери, които все още не могат да заместят лентата, е в изкуствено оцветените светли тонове, като залези, нечие чело или ярка стена. Nikon са успели да преодолеят този проблем и тези участъци от снимката вече изглеждат естествено. По подобие на филм, ако е леко преекспониран, кадъра просто изглежда по-светъл, а не изгорял.

Космически ISO стойности.
Изцяло новият, пълноформатен 12-мегапикселов сензор има повишена способност да събира светлина. Благодарение на това, D3 предоставя несравнимо по-добро качество на снимката при всяка една чуствителност. С това не свършва всичко. Освен изумителната чистота на кадрите заснети при ISO 6400 (за сравнение, при един по-бюджетен модел, като D80 или D40 всичко над ISO 800 е почти непригодно за печат), Nikon са включили и двойно по-голяма стойност 12800. А сега се дръжте, за да не паднете, защото има и следваща стойност 25600! Да, при нея ще има шум и назърненост, но когато ви потрябва подобна скорост, снимката ще е напълно използваема. Всичко това спокойно може да преобърне светогледа ви по отношение на фотографията в по-тъмни условия.

Край на прекадрирането.
Nikon D3 е оборудван с изключително обширен, светъл и остър визьор, а черешката на тортата е, че сега можете да кадрирате на място. Вече не е нужно да фокусирате и след това да изместите посоката или по-лошото да композирате снимката, съобразявайки се с положението на наличните фокусни точки. При D3 те наброяват (държите ли се все още?) 51! От които 15 основни, фокусирщи във всяка посока и разположени в средата, както и 36 хоризонтални отстрани. Механизмът е светкавично бърз и точен, и вече може да захваща и проследява обекта по цвят или да преценява триизмерно ситуацията и така да познава дали обектът е Слънцето или... портокал.

Екранът, ех екранът...
Няма думи, които могат да опишат новия дисплей на Nikon. Просто трябва да го видите, за да повярвате. На площ с диагонал от 7,6 см. са поместени почти 1 милион пиксела, което е четири пъти повече от всеки друг апарат на планетата, ако изключим малкия брат на D3 D300 и флагманът на Sony α700. Екранът е толкова детайлен, че може да ви се наложи да използвате лупа. Това е съчетано разбира се и с богата функционалност можете да прегледате заснетото и да видите всевъзможни статистики и хистограми в най-различни формати. От гледна точка на удобството обаче е по-радостен факта, че всичко това се генерира и показва мигновено, а не с едносекундното забавяне на по-старите модели. Като цяло бутоните реагират по-добре, а разглеждането на снимката в zoom-режим е по-лесно и бързо. И това не е всичко! С този модел Nikon представят собствената си технология за кадриране от екрана в реално време LiveView. Вече подобно на джобните апартчета можете да снимате, без да гледате през окуляра и да контролирате композицията и фокуса от разстояние и под невъзможни преди ъгли, за да направите снимка, на която посредством новия HDMI изход да се порадвате и на екрана на вашия HD телевизор.

Не може да не споменем около 4500-те щраквания, без да презаредите батерията, което означава край на носенето на резервна такава в 90% от случаите. Деветте кадъра в секунда са изключително постижение, с което D3 се справя с лекота, че стига и до 11 в DX режим. Освен това, апаратът има невероятната автоматична способност да поправя оцветяване от аберации, което кара влошените от обектива кадри да изглеждат по-добри, отколкото са. Резултатът е снимки с по-остър фокус.

Остават два въпроса.
Това ли е всичко и дали перфектният фотоапарат е Nikon D3? Отговорът и на двата е: естествено, че не. Той е само върха на айсберга, като недостатъци има, но те са толкова малки, че граничат със заяждане. Безспорно е, че това е истински шедьовър и като всеки такъв е повече революционен, отколкото еволюционен. За мен, името D3 дълго ще отеква, подобно на Che3. На Гевара.

ЦЕНА: 7999 лв.
Сензор - 12,1 мегапиксела, пълноформатен
Процесор - Nikon EXPEED
Формати на файла - NEF (12 или 14 битов, компресиран или некомпресиран); NEF+JPG; TIFF; JPG
Автоматичен фокус - 51 фокусни точки; Multi-CAM 3500FX
Чуствителност
Основна: 200-6400; С усилване: 100-25600
LCD екран
Диагонал: 3˝; Резолюция: 922000 пиксела; Зрителен ъгъл: 170˚; LiveView
Скорост/Живот на затвора - 30 до 1/8000 + bulb/300000 цикъла
Размери/тегло - 160x157x88 мм/1240 гр.

Тагове: