Новакът Nokia 5530 Xpress Music срещу доказалата се тъчскрийн класика 5800 Xpress Music.Двата смартфона са изключително близки като функционалност и визия, но коренно различни като цена. Нормално е да се зададе въпросът: “Струва ли си да се дадат повече пари за реално по-стар модел?”
Външен вид 2:1
По отношение на визията, двата модела са изключителни близки по форма, но се различават коренно в малките детайли. По-малкият дисплей в Nokia 5530 Xpress Music е довел и до по-компактни размери - 104 x 49 x 13 мм при тегло от 107 грама, което е значително по-добре от малко тумбестите мерки на 5800 Xpress Music - 111x51.7x15.5 мм при 109 грама. Впечатление правят и механичните бутони на последния, които са заменени в 5530 със сензорни. И при него работата освен с пръсти по дисплея е възможна и със стилус, който както при 5800 е вграден в корпуса на апарата и е винаги до вас. В комплекта обаче няма да откриете прозрачното цветно перо на 5800, с което също беше възможно управлението и можеше да се закачи отстрани като висулка. Тук даваме гласът си за 5530, но въпреки всичко, видът на 5800 е някакси по-стилен и по-респектиращ.
Дисплеи 2:2
Една от ключовите разлики в двата смартфона – 5530 идва с 2.9-инчов екран, докато 5800 е със зверския, доказал вече своите качества 3.2-инчов модул. Като цяло останалите характеристики са едни и същи – резистивна технология, 360x640 пиксела удобна за работа резолюция и палитра от 16 милиона цвята. Чувствителността е много добра, а като приятна екстра на операционната система се предлага и разпознаване на ръкописен текст и при двата модела. Тук е ясно при кой ще отиде нашия вот. Въпреки че, екранът на 5530 не е лош и разликата не е кой знае колко голяма, все пак по-големия диагонал е за предпочитане.
Комуникации 2:3
Ниската цена на 5530 е факт благодарение на премахването и на 3G модула. С този телефон няма да може да се възползвате нито от видео телефония, нито и от бърз интернет през HSDPA.. За масовия потребител, който не използва тези функции, е спорно колко голям минус са. И все пак 5800 е оборудван с тях и може да разчитате на приятни видео разговори, а също така и на сваляне на файлове през HSDPA със скорост 3.6Mbps. Доволни сме, че WiFi е наличен и при двата модела, определено е добър заместител на HSDPA, но е по-добре когато и двете са налични. Затова ще гласуваме в тази категория за 5800.
Процесор и производителност 3:3
Nokia 5530 Xpress Music има малко по-мощен процесор. Интересното е, че с тази информация финландците не парадираха, а чак след детайлно запознаване със спецификациите на телефона, човек може да установи, че новият модел е с 434 MHz-ов процесор ARM11, докато този на 5800 е с тактова честота 369 MHz. Определено за тези големи дисплеи и операционната система Symbian, колкото е по-бърз, толкова е по-добре. Разлика в бързодействието на смартфона като цяло се усеща, но е много малка. Това е така, защото обемът на оперативната памет си е останал един и същ - 128MB. И все пак сме доволни от положителния ъпгрейд и даваме точка на новия модел.
GPS 3:4
Това е трета ключова разлика между двете устройства и определено е от голямо значение решението ви дали да жервате или не вградения GPS приемник с A-GPS функционалност. Ако сега изберете 5530 Xpress Music и в по-късен етап решите, че имате нужда от навигация, лесно може да станат нещата – закупувате си външен Bluetooth GPS приемник, навигационният софтуер Maps е предварително инсталиран и готов за работа. Ако обаче не ви трябва или си имате GPS навигатор в колата – то това е отличен начин да спестите пари. Тук даваме точка отново за 5800, защото предпочитаме телефонът да е като швейцарско ножче.
Мултимедия 3:5
Относно мултимедията, почти никакви разлики не се забелязват в двата модела. Единствено установихме, че оптиката на камерата при 5530 не е на реномираната марка Carl Zeiss, каквато е при 5800. Иначе сензорите са с една и съща разделителна способност – 3.2MP, подпомогнати от автоматичен фокус и LED светкавица. Заслужават да се видят аудио и видео плейърите, но тук като минус можем да отбележим, че и при двата телефона липсва поддръжка на DivX и Xvid видео, коeто е доста актуално напоследък при мобилните устройства. Наличен е стерео FM тунер с RDS функционалност, 3.5 мм жак за стандартни слушалки, а паметта на разположение за вашите файлове е 70MB при 5530 и 81MB при 5800. Малка е разликата, а и в двата случая лесно може да се разшири с още 16GB чрез microSD карта. На финала открихме, че новият Xpress Music няма изход за телевизор, какъвто при 5800 е реализиран чрез специален кабел. Отново точка за класиката.
Заключение
По техническите параметри на апаратите и крайния резултат от 3:5, ясно се вижда, че 5800 Xpress Music е в пъти по-добър от 5530 Xpress Music. Ако решите обаче, че може да жертвате вградения GPS, по-големия екран и 3G поддържката, то за една смешна сума от малко над 200 лв. ще може да закупите от Globul втория и да се радвате на цялата прелест на сензорния му екран. Определено това предложение според нас си заслужава повече, защото цената на 5800 е горе-долу двойна – при мобилните оператори може да се намери за около 450 лв. и то при подписване на минимум едногодишен договор.
Сравни техническите характеристики на 5800 Xpress Music и 5530 Xpress Music