След като преди известно време на пазара се появи хитовият QWERTY бизнес модел Nokia E71, си помислихме, че няма начин финландците да ни изненадат с подобрена версия на този модел. Той бе просто перфектен. Усещате намека ни за минало време, нали?  Пред нас вече е наследникът му – Е72, и с този материал сме решили да видим дали наистина е готов да поеме щафетата и да заеме отредената му стабилна позиция сред бизнес потребителите.

Дизайн и навигационен пад
0:1 за Е72

При Е72 големи промени по дизайна няма – все същата качествена и изпипана изработка, без скърцащи части и със солидно количество метални елементи. Сериозната визия е запазена, особено с новите по-сериозни разцветки на корпуса – Zodium Black, Metal Grey и Topaz Brown. Както виждате, няма белия цвят на E71, което определено може за някои да е минус. Ние обаче ще се насочим към голям плюс на новия модел – промените в контролната част. Бутоните в нея са направени изцяло от лазерно изрязан алуминий, но основният акцент е в навигационния D-pad, който вече е подпомогнат от оптична функция Optical Navi. Тя ще е изключително полезна за дълго скролиране из уеб сайтове, текстови документи и електронни писма.  Става невероятно бързо, приятно и практически неусетно. Последната очевидна промяна е в QWERTY клавиатурата. Новото е намаляване на размера на Space бутона, което е довело до добавянето на два допълнителни клавиша.

Дисплей 
резултатът се запазва

Eкранът също не е претърпял промени. Той е с диагонал 2.36 инча, 320x240 пиксела резолюция и палитра от 16 милиона цвята. Отличен е за работа, а четимостта е на добро ниво дори при ярка слънчева светлина.

Комуникации
Е72 увеличава преднината си на 0:2

За едно съвременно бизнес комуникационно устройство HSDPA и HSUPA технологиите са нещо задължително. E72 покрива тези критерии с поддръжка на скорости от 10.2 Mbps за HSDPA и 2 Mbps за HSUPA, но пък E71 „издиша“ със своите 3.6 Mbps скорост на сваляне на информация и липсата на HSUPA поддръжка за бързо изпращане на данни. Това определено в момента си е минус. И все пак двата смартфона работят отлично в 3G среди, разполагат с VGA камери за видеотелефония и стандартни Wi-Fi модули за боравене с безжични локални мрежи. Четирибандовият GSM модул осигурява работа почти навсякъде по света. Плюс за E72 e интегрираната поддръжка на услугата Nokia Messaging, която от този месец ще се предлага от трите ни оператора.

Операционна система и хардуер
още една точка за Е72 - 0:3

За по-бързия обмен на информация, а и като цяло за по-комфортната работа Nokia са поставили мощен 600 MHz процесор в Е72. За сравнение при Е71 тази честота е почти два пъти по-малка – 369 MHz! Операционната система и на двете мобилни устройства е Symbian, като разликата е, че E71 разчита на SymbianOS 9.2 с Series 60 пакет версия 3.1, докато E72 е базирана на следващо поколение – SymbianOS 9.3 и пакет Series 60 v.3.2. Позитивите определено не са малко – по-добра производителност и оптимизирано енергопотребление, подобрена работа с няколко приложения едновременно (мултитаскинг), възможно е обновяване на фърмера по безжичен път (FOTA),  може да си зареждате телефона от компютъра през microUSB порта и куп подобрения в сигурността. E72 позволява добавянето на различни мрежи за размяна на бързи съобщения (Yahoo! Messenger, Google Talk, Ovi и др.) върху началния екран чрез Nokia Messaging приложението. За него сме говорили вече, като сред основните му предимства пред конкурентни решения са работата както със сложни фирмени пощенски сървъри, така и с масови мейл услуги като Yahoo! Mail, Gmail, Hotmail и други. С Nokia E72 получавате и офис пакет Quickoffice 5.3 с поддръжка на актуалните формати на Microsoft Office 2007. Когато искате пък да се разтоварите – имате достъп до гейм платформата N-Gage.

Мултимедия
Е72 е с по-добри възможности – краен резултат 0:4

Замяната на 3.2-мегапиксело­вия сензор с 5-мегапиксело­в едва ли е убягнало от погледа на по-заинтересованите потребители. Истината е, че всеки ще забележи превъзходството в кадрите на E72 спрямо тези на E71. Снимките от последния също са добри, но и дума не може да става за същото ниво на детайлност. Автофокусът е налице, LED светкавицата – също, а ако ви потрябва някоя вечер фенерче – вече съвсем официално нокиата ви има такава функция (дори пряк път за нея е разположен върху Space-а). Видеоклиповете на E72 също могат да се похвалят с качество – VGA при 15 кадъра, докато при E71 резолюцията е QVGA при същия брой кадри за секунда. Ще кажем още една добра дума за новия модел и при музикалната част. Меломаните ще се зарадват на 3.5-милиметровия аудиоизход, който ще им позволи да използват висококачествени слушалки, а не както при E71 – само оригиналните на Nokia, които са с 2.5 мм жак.

Заключение
Безапелационна победа за Nokia E72. Новият модел определено идва с пъти по-добри характеристики, като най-голямо впечатление правят оптичният навигационен пад, 5-мегапикселовата камера и подобрените HSDPA и HSUPA скорости. Оставаме с добро вътрешно чувството, защото, ако преди този сблъсък сте си мислили за покупка на E71, то сега ще сме ориентирали избора ви в друга (по-добра) посока.

Сравнение между Nokia Е71 и Nokia Е71

Тагове: