Телевизорите претърпяха необичайна на пръв поглед трансформация. От неатрактивното им предназначение за информационно устройство те се превърнаха във водещ център на домашно забавление. За тази метаморфоза спомогнаха новите технологии, които внесоха „в екрана“ такива екстри като 3D кинокартина, мрежова съвместимост с персоналните компютри, директен преглед на интернет съдържание и дори видео комуникация.


Това многообразие от приложения поставя нови критерии при избора на бъдещия ни телевизор.

Основна и водеща характеристика, разбира се, остава чисто физичният параметър, изразяващ видимата площ на екрана. Ако трябва да посочим универсалния размер на съвременния телевизор, нееднозначно трябва да отбележим че телевизорите с 40-инчов диагонал имат най-голяма приемственост сред потребителите. Нито малък, нито голям. Просто идеален за всякакъв тип помещения и предназначение. Дали като телевизор, като крайно видео устройство, PC монитор или панел за гейм-конзола, 40-ките са се доказали като едни унифицирани и многофункционални машини. Определянето на идеалния модел за нас не може да се дефинира еднозначно, но едно представяне на най-перспективните сред 40-инчовите телевизори дава добра опорна точка за правилния избор.

 

Philips

40PFL8605H/12 е от 8000-ната серия на марката. Високо позициониран, но има известни смущаващи несъответствия. От една страна, той има множество разширени функции, включително и 3D поддръжка, 200 Hz технология на обработка на движението и уникалната за пазара система на Philips Ambilight. От друга, въпреки че струва доста над конкурентите, му липсват някои функции, които се явяват стандартни за по-евтините модели на пазара, като например HD тунер за свободните канали и поддръжка на някои видове плейъри за поръчка на видео съдържание от даден канал. А цената му от 2400 лева не предполага наличието на такива пропуски. Още повече, че това е 40-инчов модел. Макар и да е 1080p LED TV, тези неща е трудно да се компенсират. И все пак нека погледнем какво предлага.

От Philips със сигурност са свършили страхотна работа по дизайна. Ключът към неговия чар е прозрачният панел, който седи над лъскава черна основа. Особено красиви са и заоблените ъгли на корпуса. Специал­ната алуминиева лента, която е разположена в долната част на екрана, придава допълнителна елегантност на телевизора. В страниците и задната част на телевизора се намират двете ленти от LED светлини – част от фирмената Ambilight технология, която тук е от генерацията Spectra 2. С други думи е реализирана двустранната система, проектираща фини цветови сияния върху стената зад телевизора, които са съчетани с видеото, показвано на екрана.

Както и при повечето от днешните модели от средния клас, този телевизор поддържа онлайн видео услуги. Сред тях са YouTube и Dailymotion, но отсъствието на iPlayer е сериозен минус и отдалечава модела от конкурентите на Sony и LG например. Също така няма пълноценен уеб браузър. Бавната навигация в интернет и неподдържането на Flash съдържание са отстъпление и се надяваме това да бъде отстранено в евентуален бъдещ фърмуер на серия­та.

 

А сега стига минуси. Положителните характеристики са много и видими още с включването на телевизора. На първо място не може да отречем, че моделът предлага една от най-качествените картини на пазара. Софтуерната обработка на видео със стандартна и висока резолюция е реализирана по брилянтен начин и е невъзможно да бъде открит какъвто и да било дефект в образа. Плейването на DivX, Xvid и MKV файлове през USB порта или по мрежата през Ethernet можем да отчетем като стандарт. Готовността за 3D обаче е екстра, която аплодираме.

 

 


Да:
Високи нива на контраст
Богати и ярки цветове Отлични функции за обработка на картина

Не:
Няма Freeview HD тунер
Лошо структурирани функции за интернет

Мнение:
Скъп и класен 3D телевизор с една от най-добрите картини в теста, но и с някои дребни проблеми.



 

Samsung

Във формиращия се 3D телевизионен пазар Samsung имат сравнително богат избор на 3D модели. Samsung UE-40C8000, който е част от серията C8000, се позиционира само едно стъпало под скъпите телевизори от C9000 серията. А и реално не отстъпва на никой от тях.

В Samsung UE-40C8000 е използвана 1920x1080p LCD матрица, която е задноосветена от светодиоди, поставени над и под екрана. Това разположение (за разлика от страничното) дава възможност за постигането на изключително тънък дизайн, с който всички шасита на Samsung са известни напоследък. Екранът е заобиколен от тънка рамка, покрита с ненадраскваем титанов лак. Самият дисплей е суперфин, като в най-дългата си част достига дебелина едва 2 сантиметра. LED технологията е усъвършенствана и работи безупречно, предоставяйки изключително равномерна светлина по цялата площ на екрана.

Дистанционното управление също е претърпяло трансформация, за да съответства на дизайна на телевизора. Подобно на телевизора то е оформено в устойчив на надраскване титанов корпус, в който изпъкват лъскави сребърни декоративни елементи. Красота. Не само в ръцете, но и на екрана. Още по-силно осезаема, когато се подаде 3D сигнал. Тогава, използвайки включените в комплекта активни 3D очила, образът получава завидна дълбочина и перспектива. Samsung са предприели по-модерен подход за очилата, доставяйки ги в мек калъф за разлика от слънчевите очила. От друга страна, тези очила са определено по-удобни за носене от моделите на Panasonic, които оказват по-силен натиск върху горната част на носа. 3D очилата на Samsung имат прехвърлена по-голяма част от теглото назад към ушите, което е значително по-удобно, особено за по-дълги периоди от време.

Силна страна на този модел на Samsung e усъвършенстваната 200 Hz система за опресняване на образа. За разлика от стандартното изпълнение тук функцията Motion Plus позволява да се настройват самостоятелно „размазването“ и „трепкането“ с отделни контроли в менюто. Така реализираната настройка доближава максимално качеството на образа до това на плазмените екрани. С други думи картината е станала значително по-ясна от конкурентните модели и е еднакво подходящи за бързо и екшън видео. По отношение на комуникативност и плейърна съвместимост към модела няма никакви забележки. Отлично предложение.

 

 


Да:
Великолепен дизайн
Невероятна 3D картина
Пълна HD съвместимост


Не:
Свързването през SCART стои грозно без преходник на тънкия профил на панела

Мнение:
Едно от най-добрите предложения за 3D LED телевизор в тази ценова категория


 

 

 

Цялата статия ще намерите в брой 136 на сп. Hi-Fi Звук и Визия

 

 

Тагове: