Ето че дойде и първият прототип, при който е намерила място новата Micro 4/3 технология, за която стана дума миналия месец. Благодарение на нея, размерите (и теглото) на това чудо са невиждано малки за този клас апарати. Но дали не ставаме свидетели на раждането на нов клас като цяло? Времето ще покаже.

Не е изненада факта, че именно Panasonic е компанията, която излезе с това предложение на пазара. При тях липсва наследството от обективи и разработени стандарти за огледално рефлексни тела, което винаги е било в основата на закостенелия начин на производство при професионалните и полу-професионални фотоапарти. Тази революционна разработка също позволява да ползвате старите си обективи (с помощта на приставка) от системата 4/3, но като сравнително нов играч в тази сфера, Panasonic могат да си позволят един такъв завой в стандартите на производство. Въпрос на множество фактори е дали потребителя ще намери за достатъчно убедителна и прелъстителна новата система, но перспективите засега са широки и изглеждат светли. В интерес на развитието на фототехнологиите ще бъде това ново предложение да оцелее и набере скорост. Така че, стискай палци народе и се възползвай! Да видим все пак какво предлага и първото отроче от новата серия Lumix DMC-G1.

Под похлупака на този апарат са събрани доста пикантни и впечатляващи способности. Новата матрица, която има двойно увеличение на фокусната дължина разполага с малко повече от 12 милиона ефективни пиксела и специално разработена система за предпазване и почистване от прах. От Panasonic твърдят, че е подобрен и динамичния обхват, както и резолюцията, а благодарение на новата безогледална технология конструкцията е много по-опростена. Въпреки съмненията в реализацията на идеята за електронен визьор, изненадата е подчертано приятна. Няма да навлизам в технически подробности относно конструкцията му, но само ще спомена че Panasonic са взаимствали технологии, които тук за първи път намират приложение в масов продукт. Големината, остротата, резолюцията, опреснителната честота, осветеността и цветовете на визьора са отлични. Критичната разлика е единствено в малкото забавяне между натискане на спусъка и снимане, и шума при по-тъмни условия, но нещата определено се движат в правилната технологична посока. Другият потенциален проблем, към който имаше скептични реакции е бързината на фокуса, която както знаем при засичането му направо от сензора досега беше неизползваема, освен при напълно статични обекти. При Lumix G1, Panasonic удържаха на думата си и предлагат завидни скорости, които могат спокойно да се мерят с фокусните системи на цифровите SLR-и от този клас.

Чрез находчивата формула да предложи качеството на цифров SLR в компактното тяло и лесната употреба на джобен апарат, Lumix G1 си проправя перфектна ниша в пазар, който отдавна се задъхва за истински иновации. Идеята е вече реализирана, просто се надява на масовост, която заслужава. Да й пожелаем попътен вятър!

Тагове: