Когато говорим за домашни проектори, обикновено имаме предвид модели за домашно кино. Само че в последно време проекционната техника все по-често се използва не само за показване на филми, но и на компютърни игри, анимационни филми в детската стая, домашно обучение и т.н.

Едва ли някой ще оспори факта, че на голям екран филмите, а и всяка друга аудиовизуална информация изглеждат и се възприемат далеч по-добре. А компютърните игри пък оставят незабравимо впечатление. Всъщност именно проекционната техника е единствената, способна да осигури качествени изображения с огромен диагонал у дома. Разбира се, приличен проектор струва немалко пари. Въпросът е как да определим понятието "приличен"? Колкото и странно да звучи, по-лесно е да изберем и купим скъп проектор, отколкото евтин. Това е така, защото при изграждането на скъпа и голяма система за домашно кино тази нелека и отговорна работа често се изпълнява от професионални специалисти по инсталацията. Притежателят на голяма домашна кинозала трябва единствено да оцени постигнатия резултат и да заплати съответната сума. При бюджетните решения е по-сложно - там обикновено всичко се свежда до самостоятелно изучаване на пазара, вникване в тънкостите на технологиите и избор на модела. Какъв апарат ни трябва, ако искаме да построим домашна система, намираща се между средния и високия ценови клас?

За да можем да гледаме с адекватно качество Blu-ray филмите например, ще трябва да отделим поне 4-5 хиляди лева за Full HD проектор с добро съотношение на контраста. На нашия пазар вече има голям брой такива модели, като в този тест сме избрали най-добрите от тях, попадащи в средната и високата ценова категория.

(Вижте моделите от теста на следващите страници...)

Epson EH-TW5000

4/5

Цена: 4979 лв.

Името на Epson мнозина свързват преди всичко с добрите принтери и скенери, но не бива да забравяме, че тази компания всъщност е и един от лидерите по продажби на проектори.

EH-TW5000 е един от най-върховите модели в продукцията на Epson, който притежава Full HD резолюция, 12-битов видеопроцесор и нови 3LCD матрици D7 С2 Fine. Настройката на проектора е много лесна. Въпреки че в него няма такива приспособления като моторизиран зум, изображението се настройва много леко - в горната част на обектива е разположена скала за въртене на Fujinon обектива, а регулаторите на фокуса и приближението са разположени около него. За разлика от някои други модели този проектор е изключително тих по време на работа. Екранното меню е много простичко, въпреки че има вариант да се загубите в многобройните опции за фина настройка. TW5000 е с ISF сертификат, така че може да се доверите и на специа­лист по настройките - срещу допълнително заплащане, разбира се.

Едно от главните достойнства на модела на Epson е майсторската обработка на движенията във Full HD резолюция. Мащабните и широки сцени са плавни и стабилни, контурите ясни. Няма и намек от прословутото  провлачване, характерно за нискокачествените проектори.

В TW5000 се използва фирмената технология за обработка на изображенията DeepBlack, позволяваща повишаване на контраста, в резултат, на което черният цвят е много дълбок и плътен, но все пак, като минус може да се отбележи, че фините детайли при най-тъмните сцени не са достатъчно добре разработени.

Optoma HD81LV

4/5

Цена: 8570 лв.

В DLP проектора Optоma HD81LV за обработка на сигнала се използва процесор DarkChip3 от Texas Instruments, който е изнесен в отделен блок. Този допълнителен компонент не само вписва изображението във физическата резолюция на проектора, но и прави дълбока обработка на сигнала, което дава възможност за получаване на максимално качествена картина дори от източници със стандартна резолюция. Отделният корпус с процесора позволява и поместването върху него на допълнителен интерфейс - предвидени са по три композитни, три S-video, два компонентни, D-Sub и впечатляващият брой от три HDMI порта, благодарение на които може да свържете камера, Blu-ray плейър и игрова конзола едновременно, без да се налага да разкачвате кабели или да ползвате сплитер. Светлинният поток се осигурява от 300 W UHP лампа, чийто живот достига 2000 часа при най-интензивния режим на ползване. Тя стои в основата и на впечатляващите 2500 ANSI лумена яркост на изображението, като контрастът достига 10 000:1. За оптимизация на изображението са предвидени цял куп от функции, като се започне от 10-битовия процесинг, Advanced Noise Reduction and Sharpening, RBGCYM, ISFccc Color настройките и т.н. Благодарение на тях картината е много балансирана и с точно цветопредаване. Настройките са изключително богати, но постигането на оптимални параметри на картината е сравнително сложно, особено при настройването на черния цвят. Ако имате обаче достатъчно време, резултатът относно последния е възхитителен. Като цяло Optoma HD81LV предлага едно от най-добрите Full HD изображения в този ценови клас проектори.

Panasonic PT-AE3000

4/5

Цена: 5399 лв.

Дизайнът на PT-AE3000 е доста по-семпъл и с традиционни форми в сравнение с другите модели в теста, макар че корпусът му е изработен от висококачествена пластмаса с матово черен оттенък. Проекторът е с нова Full HD матрица, базирана на неорганична основа и 16-битова обработка на входния сигнал. Яркостта му достига до 1600 ANSI, контрастът е 60 000:1. Снабден е с UHM лампа с мощност 165 W и 2000 часа работа при спазване на експлоатационните параметри. Интерфейсните портове и този за захранването се намират в задната част, като първите са разположени в малка ниша, а другият - точно под тях, като особеното тук е специалният начин за заключване на куплунга на захранващия кабел. PT-AE3000 разполага с моторизиран високочувствителен обектив от трето поколение с 2х оптично приближение, който осигурява проектиране на видео изображение на дистанция от 1.2 до 12 метра. Налице са функцията Mеmоry Lens, която позволява проекция на екран със съотношение 2.35:1 без изкривявания, и цветният Pure Colour Filter Pro филтър за подобряване на цветовата гама. Моделът поддържа и режимите 100/120 Hz за подобряване плавността и яснотата на картината, като включването им действително влияе по този начин, но и картината става някак си по-остра, цифрова като се губи усещането за истинско кино. Изображението като цяло е отлично, с много висока яркост, точност и отлично цветопредаване - черното е дълбоко и наситено, настройването му става сравнително лесно. За това спомага и самата диафрагма с голям динамичен диапазон, който е особено полезен при проектирането на по-тъмните сцени.

Sanyo PLV-Z3000

4/5

Цена: 4875 лв.

PLV-Z3000 е с много приятен дизайн, състоящ се от матово черен корпус със сив фронтален панел. Моделът е снабден с 3LCD C2Fine 0.74 матрица от последно поколение с резолюция 1920х1080 пиксела. Проекторът е с високотехнологична система за оптимизация на цветопредаването - 3D Сolor Management, и притежава впечатляващо висок показател за контраст 65 000:1. Яркостта от 1200 ANSI лумена е оптимизирана с оглед използването на проектора в условията на домашно кино. Моделът е оборудван с широкоъгълен обектив с 2х оптичен зум и усъвършенстван механизъм за движение на лещите Lens Shift (позволяващ преместване на оптичната система както вертикално, така и хоризонтално). За оптимизация на изображението са предвидени седем настройки за калибриране според осветеността на помещението, както и пет за опции за програмиране топлината на цветопредаването. Внедрената Topaz Real HD technology система също дава своя принос тук благодарение на оптималното 3D цветово управление. Проекторът е с режим 100 Hz, но по време на работа с него, аналогично на модела на Panasonic, се получава прекалено "цифров", остър образ.

Иначе като цяло проектираното изображение е без забележки, черното е с изключителна дълбочина и наситеност, контрастът и яркостта, както споменахме, са на изключително ниво. Проблемът с този модел идва при настройката, особено на цветовата гама, като общо взето дори ако имате опит с проекторите и подобна техника, не е чудно да ви се наложи да прибегнете до услугите на специалист по настройките. По време на работа проектора е изключително тих.

Sony VPL-VW80

4/5

Цена: 8748 лв.

Дизайнът на Sony VPL-VW80 е подчертано строг и солиден, с корпус от пластмаса с матирана черна повърхност. Самият проектор е изключително масивен и тежък.

За разлика от останалите модели в теста, разчитащи на добре познатите и усъвършенствани LCD и DLP технологии, този модел използва усъвършенствана 3х0.61" SXRD (Silicon X-tal Reflective display) матрица. Благодарение на нея нативния и динамичният контраст значително се повишават, като последният достига впечатляващите 60 000:1. За процесинга на картината отговаря обновен BRAVIA Engine процесор. Предвидени са няколко допълнителни настройки за топлината на цветовете, както и Cinema BlackPro опцията за управление на ириса. Оптиката от своя страна предлага добри и удобни опции за настройка по вертикала и хоризонтала, като при това настройването може да се извърши от дистанционното благодарение на моторизирания им контрол. Самата настройка на проектора е сравнително лесна и бърза. Интерфейсът предлага широки опции за връзка посредством набора от композитен, компонентен, S-video, 15-пинов D-sub, както и двата HDMI порта. Тихият охладител придава добър завършек на функционалността на VPL-VW80.

По отношение на картината Sony VPL-VW80 демонстрира рекордно съчетание на висок ANSI контраст и такъв, определен по метода full on/full off, което оказва своето положително действие на изображението. Черният цвят е безупречен, а 100-херцовата интерполация на междинните кадри подобрява движението на обектите във филмите, което намалява натоварването на очите.

Hi-Fi позиция

И петте представени в този тест проектора разкриват по един великолепен начин преимуществата на Full HD картината. Образите, идващи от тях, освен големи по размер са и изключително наситени, искрящи и изпълнени с много живи цветове. Картината в голяма степен дава усещане, сходно на това от големите киносалони.

Въпреки малките и неизбежни разлики проекторите предлагат отлична и доста сходна като качество картина, изключително богати опции за настройка и богат интерфейс за свързване с различните външни източници и устройства.

Работата на повечето от тестваните модели е изключително тиха и отговаря на всички съвременни стандарти.

Като цяло и с оглед на традиционния ни избор, свързан единствено с най-добрите модели на пазара, е доста трудно да посочим едноличен победител в теста - и петте проектора заслужват много висока оценка за визуалните емоции, които са способни да предоставят.

Все пак, ако трябва да сме максимално честни и коректни, няма как да не споменем за отличната картина, възможностите за свързване и лесната настройка на Sony VPL-VW80 и Panasonic PT-AE3000 - параметри, които им дават лека преднина пред другите модели за крайната ни оценка.

 

 

Тагове: