Наистина съм виждал много монитори. Като започнем от „древните“ зелено-бели IBM чудовища и цветните им CGA събратя с максимална видеорезолюция 640x200 пиксела (да, двеста!), минем през Paper White монохромните SVGA монитори (за които едва ли сте чували), цветните CRT кютюци по 30–40 кг и стигнем до днешните ултра дисплеи с 2560x1440 пиксела WQHD резолюция. Няма да ви занимавам с междинните вариации от темата монитори, на които съм се насладил през годините, а искам само накратко да ви разкажа на какви нови и невиждани досега екстри станах свидетел благодарение на Philips.

 

Новият модел Philips 241P4LRYES ни беше любезно предоставен за тест направо в офиса. Така получих възможност да го разглеждам колкото си искам. На пръв поглед той е просто поредният нов модел на компанията, която адски много уважавам. Но само на пръв поглед. След като го разопаковах и включих, се зачетох в инструкциите и техническата информация, като веднага попаднах на някои нови и интересни за мен термини. На практика точно те се оказаха истинските новости, на които ще отделим повече внимание, вместо да ви отегчавам с изброяване на стандартните функции.

 

Удобните SmartImage и SmartErgoBase

SmartImage, ако не се лъжа, не е съвсем нова технология за Philips. Позната ни е още от предходните модели и от компанията залагат много на нея. Това де факто представляват предефинирани настройки на дисплея в зависимост от конкретната ситуация. Избирайки някой от режимите офис, снимка, филм, игра и др., мониторът автоматично пренастройва екрана с различна степен на яркост, цветна температура и т.н. така, че да посрещне максимално добре различните очаквания…

Дали това е полезно или не, ще оставя да решите сами. Според мен до голяма степен тук лъха на субективност, най-вече от страна на специалистите, които са решили вместо вас от какво се нуждаете, докато гледате филм например. Тяхното предложение е за „по-убита“ яркост, по-топли цветове и т.н. Да! Но ако потребителят обича супер ярка картина и студени тонове (като мен), тогава несъответствието е налице. 

SmartErgoBase е чисто „физическа екстра“, отговаряща за удобството при завъртане, накланяне и позициониране на монитора. Нещо, за което потребителят рядко мисли, но когато опре до него и го няма, се чувства излъган. Е, безспорно тук възможностите са чудесни – няма две мнения по въпроса. Изчистеният дизайн и максималната лекота при употреба оправдават името и целта на тази екстра. Можете да вдигате, завъртате хоризонтално и вертикално дисплея, а красивата и стабилна стойка няма да бъде оплетена в кабели, тъй като е помислено и за тяхната подредба.

„Черешката на тортата“ - Ergo Sensor

Интересна екстра, определено. Допреди да я видя с очите си, четейки на хартия, трудно можех да си представя какво точно представлява. Но при демонстрацията й по време на действие тази екстра се оказа доста приятна. Със сигурност ще е полезна на някои хора с лоши навици.

 

Ergo Sensor функцията е система за засичане на положението на потребителя спрямо монитора, като то се следи непрекъснато. Когато човекът „излезе“ извън оптималното си разположение (позиция, разстояние до монитора и др.), той моментално е „посъветван“ от монитора си, че не е разположен правилно и ергономично спрямо него. В долният десен ъгъл на монитора се показва съобщение – или че сте на по-голямо (съответно по-малко) разстояние до него, или че сте много встрани, или дори че сте се наклонили и нямате правилна стойка ?!!! Супер забавно е! Мониторът поел ролята на вашата майка, която „ви се кара“ непрекъснато, мислейки единствено за вашето здраве. Е, мониторът не ви се кара, той е доста по-дискретен. Дори можете да изключите тази опция, но ако нямате перфектни навици на йога, аз лично ви съветвам да я оставите. Полезна е. Ще оцените това, когато гърбът и главата спрат да ви болят, а очите ви останат бели в края на работния ден…

 

 

Забравих да спомена… Ergo Sensor се грижи и за екологията, пестейки енергия. В моментите, в които се налага да станете от компютъра, той „разбира“, че ви няма, и намалява яркостта на екрана, дори може да го изключва, спестявайки до 80% енергия! Супер удобно! 

 

Екологичен монитор?

Защо го наричам така ли? Не е ли доста преекспонирано и излишно модерно подобно определение напоследък? 

Не е. Ето и фактите: 65% от пластмасите, от които е изграден корпусът, са потребителски рециклирани и дори имат сертификат TCO Edge, който не се дава току-тъй на всеки продукт. Освен стандартните изисквания за ТСО при този нов стандарт се изисква изделието да има минимум 65% рециклируемост на използваните пластмаси. Разбира се, освен тях да са използвани минимум опасни материали, мониторът да се продава с изцяло рециклируема опаковка, както и целият той да може лесно да се рециклира! И допълнително за корпуса му – той не съдържа бромирани забавители на пламъка (BFR и поливинилхлорид). 

 

Към еко функциите спадат и всички особености, които спестяват електричество. Като например възможността за НУЛА вата потребление. С помощта на специален малък ключ на гърба на монитора можете да спрете тотално подаването на енергия към него и да се спасите от допълнително разхищение на ток. Разбира се, това косвено намалява и емисиите на въглероден двуокис. Добре дошли сред еколозите!

Плюсовете

Ще бъда съвсем откровен за положителните и отрицателните страни на модела. Плюсовете, характерни за всяка нова техника, които няма да споменавам, са, разбира се, новият дизайн, вградените настройки и т.н. И още:

+ Размерът на дисплея и резолюцията – комфортни за съвременните   приложения
+ Минималните размери (особено дебелината) на екрана, ниското тегло
+ Всички ергономични и екологични функции, посочени по-горе!
+ Дисплей портът
+ Вграденият високоговорител
+ Добрата цена

 

 

 

 

 

 

Минусите

- Не особено високата яркост на панела
- Странното цветопредаване (или прекалено студени, или прекалено топли цветове)
- Липсата на още портове – HDMI, втори DVI, евентуално USB 3.0

 

 

 

 

 

Заключение

Моля да имате предвид, че всички минуси на даден продукт, подобно на този в случая, по-скоро се дължат на факта, че той попада в определена категория и по-скоро среден, а не висок ценови клас. За цената, на която се предлага, потребителите няма как да искат повече, а наличието на ключовите ергономични функции дори е огромен плюс. 

Philips 241P4LRYES е може би един от перфектните монитори за офиса заради своя голям и удобен размер, ергономиката, множеството функции и не на последно място – добрата цена. Въпреки това домашните потребители също биха останали доволни от такъв избор отново заради компактните размери, мултимедийните възможности (колонките), начините за връзка и естествено – цената. Повтарям и отново добавям акцента – ергономичните функции! Защото няма нищо по-хубаво от това дори когато сте сам вкъщи и работите, някой да не спира да „мисли за вас“ и да ви подканя да си починете, отдалечите или приближите към монитора. Или просто… да намалява и гаси екрана, интелигентно разпознавайки, когато ви няма пред него. Умна машинка!

 

 

Технически данни

 

Картина/дисплей

Тип на LCD панела: TFT-LCD; вид подсветка: W-LED; размер на панела: 24"/61 см; Оптимална разделителна способност: 1920x1080 при 60 Hz; време на отговор (типично): 5 мс; яркост: 250 cd/m2; Съотношение на контраста (типично): 1000:1, Smart Contrast: 20 000 000:1; стъпка на пикселите: 0,276x0,276 мм; зрителен ъгъл: 170 градуса (хор.)/160 градуса (верт.)

 

Възможности за свързване

Вход за сигнал: DisplayPort, DVI-D (цифрово, HDC P), VGA (аналогов); USB: USB 2.0, 4 бр.; аудио вход/изход: звуков вход за PC, изход за слушалки

 

Удобство

Вграден високоговорител: 1.5 W x 2; удобство за потребителя: SmartImage; включване/изключване на захранването; софтуер за управление: SmartControl Premium; езици на екранното меню: английски, френски, немски, италиански, португалски, руски, опростен китайски, испански;  заключване “Кенсингтън”, VESA монтиране (100x100 мм)

 

Околна среда и енергия

ЕКО режим: 12,3 W, режим включено: 21,5 W, режим готовност: 0,1 W, режим изключено: нула вата потребление на енергия с ключа за пълно спиране на захранването, ErgoSensor, EnergyStar 5.0, EPEAT Gold (златен сертификат), TCO edge, TC O 5.2, директива RoHS; рециклируеми материали на опаковката: 100%; постпотребителски рециклирани пластмаси: 65%; корпус без PVC /BFR, без живак, безоловен 

 

Размери и тегло

Със стойка (мм): 565x518x220 мм /6,35 кг

Без стойка (мм): 565x352x55 мм /4,20 кг