Успоредно с навлизането на 4К UHD телевизорите, своето място на пазара намират и мониторите с ултрависока резолюция. През последните месеци писахме новини за някои от горещите предложения на различни производители. Винаги обаче е за предпочитане, когато имаме възможност да се запознаем непосредствено с такъв модел.

Текст: Иван Георгиев

Бъдеща база за сравнения

Освен че беше първият UHD монитор, който реално тестваме тази година, 28-инчовият Samsung UD590 успя да ни впечатли до такава степен, че вероятно занапред ще го използваме като база за сравнение при бъдещи тестове на подобни продукти. Какво му е толкова впечатляващото? Ами да караме поред...

За начало, нека обърнем внимание на дизайна. Това по принцип не е най-важното за един продукт, но в случая говорим за монитор на цена 1069 лв., така че, наред с отличния хардуер и софтуерни възможности, няма как да не очакваме повече от добър външен вид и изработка от висококачествени материали. Samsung са намерили „златната среда“ между  традиционния облик на тази компютърна периферия и елегантните черти на тазгодишните им топ телевизори. Всъщност стойката на UD590 силно наподобява първия Curved UHD телевизор на компанията, но, разбира се, не е извит.

Въпреки че става дума за голям монитор, красивият му дизайн е „минималистичен“ и подходящ както за домашното бюро, така и за офиса. Интерфейсите (HDMI 1.4: 3840 x 2160, 30Hz; Display Port 1.2: 3840 x 2160, 60Hz) са разположени почти централно на задния панел, което позволява да „скриете“ кабелите зад вертикалния елемент на стойката.

 

Силата на 4K (UHD) резолюцията

личи най-силно при големите дисплеи. Това важи особено силно за компютърните монитори, тъй като ги гледаме много по-отблизо, отколкото телевизорите. Ако търсите модел с диагонал над 27 инча и не искате да виждате решетка от грозно големи пиксели, просто ви трябва решение с QHD или Ultra HD панел. Именно такова предложение е UD590.

Първоначално пробвахме монитора на компютър с видеокарта, поддържаща максимална Full HD резолюзия. Този тест е доста важен, тъй като някои програми и мултимедийни файлове не са оптимизирани за Ultra HD и съответно се налага тяхното преоразмеряване в реално време. Вграденият софтуер на UD590 се справя чудесно с премащабирането на текстовете и изображенията. При клипове и филми с HD/FHD качество 4-кратното увеличение на кадрите може да се забележи само от най-разглезеното око. Единствено описанията на иконките по десктопа изглеждаха леко пикселизирани, но това е неизбежно.

Цялата прелест на Samsung UD590 грейва, когато го свържете към видеокарта, поддържаща UHD. Тогава вече няма и помен от пикселизиране, включително по текстовете на иконките. Наред с висококачествените демо клипове, тествахме монитора и с 4К видео от YouTube. Резултатите бяха спиращи дъха! Но освен красотите UHD резолюцията има и практическо приложение...

 

Мултитаскинг с „картина-в-картина“ и „раздвоен екран“

По-голямата резолюция означава повече работна площ. За да си представите какво имам предвид, ще дам конкретен пример за picture-in-picture или „картина в картина“. Докато пиша тези редове в програма за текстообработка, гледам на монитора един от мачовете на Световното първенство по футбол. За източник на телевизионния сигнал използвам прякото предаване от сайта на БНТ HD, като по-голямата резолюция ми позволява да не намалявам нито прозореца за видеото, нито този, в който пиша. Всеки пиксел е на мястото си. Нещо повече – дори хартисва доста неизползвано място на екрана.



Samsung UD590 позволява да се възползвате и от полезната функция „раздвоен екран“ (picture-by-picture). При нея можете едновременно да възпроизвеждате Full HD картина от два компютъра, което премахва необходимостта от използването на два отделни монитора. Тази функция работи и с настолни машини, и с лаптопи. Продължава »

За да извлечете максималното от този монитор

Бихте могли да не пипате нищо по настройките на UD590. Резултатите ще са напълно задоволителни. Но пълните възможности на монитора позволяват да извлечете и много повече, ако си „поиграете“ малко с менютата. Например заради фабричните настройки на подсветката и високата яркост 370 cd/m² е възможно цветовете да клонят леко към синия цвят. За да се избегнат нежелани изкривявания на тоналностите, помага функцията Color Brilliance, която се грижи възпроизвежданите оттенъци на цветовете да са верни спрямо тези, постъпващи от входящия сигнал.

В описанието на монитора Samsung погрешно описват Color Brilliance като технология, гарантираща „реалистични и естествени цветове“. Случаят обаче не е такъв, защото, ако във входящият сигнал е заложено да виждате подсилен зелен цвят, ще виждате именно това; ако трябва да има акцент на червено, това и ще получите... С други думи, ще гледате цветовете именно такива, каквито са предвидени според творческата визия на режисьорите и монтажистите на филмите (или пък в игрите), като мониторът няма да налага някаква своя версия за „реализъм“.

Ето защо Color Brilliance е изключително важна функция – няма да получите „естествени“ изображенията там, където всъщност умишлено се бяга от реализма. Това е плюс, имащ отношение и към програмите за предпечат и обработка на видео, а не е недостатък. И като стана дума за професионално приложение, според Samsung техният UD590 е в състояние да възпроизвежда над 1 милиард цвята, докато повечето LED монитори се задоволяват с палитра от 16.7 милиона – твърдение, което не можем да потвърдим, но и в което след едноседмичния тест нямаме причини да се съмняваме.

Специалният режим за игромани и киномани

В случай че използвате монитора за гейминг или мултимедийни забавления, непременно трябва да пробвате обособения режим на монитора, при който се извършва прецизен контрол на подсветката. Неговото активиране се извършва само с натискането на един бутон. Яркостта на светлите зони допълнително се подсилва, докато тъмните области се затъмняват още повече, за да се получи мултимилионно контрастно съотношение.

Тук трябва да се отбележи, че резултатите варират при различните игри. Несъмнено ще отчетете смисъла от геймърския режим, ако играете 3D заглавия без динамично осветление на рендерираните сцени. Такива например са някои, базирани на вече поостарелия енджин Unreal 3. Но, от друга страна, ако си пуснете модерна игра, в която разработчиците са се съобразили със съвременните екстри на видеокартите, е възможно да не забележите каквато и да било оптимизация от монитора, понеже ще е излишна.

Независимо какви игри са в колекцията ви, можете да разчитате на отлично цветопредаване и на ултрабързо опресняване на дисплея в рамките на само 1 милисекунда. Способността на пикселите да реагират с такава скорост гарантира чудесното ви изживяване и в динамичните сцени на филмите. Тествано и доказано в нашата редакция.

Тагове: