Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

На цена от $999 е трудно да не препоръчаш Samsung Galaxy Z Flip4, особено на човек, който иска да изпробва такъв тип смартфон. Какъвто беше и случаят с предшественика му миналата година, това е устройството за всички онези, които искат нещо наистина ново. Основните подобрения в новия модел са при процесора, батерията и издръжливостта. Нека започнем от последната категория, понеже вярвам, че с нея биха били свързани най-големите опасения на потребителите. 

 

Дизайн и дисплей

Налични са четири цветови вариации: Graphite (черно), Blue (синьо), Pink Gold (бледорозово) и Bora Purple (бледолилаво), какъвто е и тестовият ни модел. Всеки от нюансите е уникален и рядко може да се види в друг смартфон. Цветните стъклени панели са защитени от Gorilla Glass Victus+, което е най-здравата серия на Corning досега. Също така са матирани, което, освен че ги прави по-приятни на допир, не позволява на пръстите да се отбелязват. На свой ред рамката е от Armor aluminum, който би следвало да е по-устойчив на изпускания и драскотини. От дясната и страна ще откриете бутоните за усилване и намаляване на звука, точно под тях и power бутон, върху който е поместен сензорът за разпознаване на пръстови отпечатъци. Отдолу се намира USB Type-C портът за зареждане, а до него има говорител, който в комбинация с този от слушалката над основния екран възпроизвежда стерео звук. Наличен е и сертификат IPX8, което означава, че телефонът може да прекара до половин час на метър и половина дълбочина в сладководен басейн.

В горната половина на гърба, точно до камерите, се намира така нареченият cover дисплей на Z Flip4. Това е малък 1.9-инчов панел, който също е покрит от ексклузивното за Samsung Gorilla Glass Victus+. Резолюцията му е 260х512, а функциите му са с цел да допълват основният екран, не да му бъдат еквивалентни (каквато е идеята при Z Fold4). От него може да получите информация относно времето навън, часа, датата, да сменяте музиката, която слушате, да се информирате относно аларми, предстоящи събития по календар и така нататък. Известията са интересна тема, защото, макар да може да ги контролирате оттам, интеракцията с тях се изчерова до бърз отговор, гласово съобщение или да заредите предварително дадената апликация, така че да влезете направо в нея, когато разгърнете устройството. Няма вариант да бъде изкарана клавиатура и да отговорите както искате на някое съобщение, но това не би било и най-удобното нещо на такъв малък екран. Любимата ми функция безспорно е огледалото при направа на селфита. Освен че по този начин може да се нагласите за снимка с основната камера, която е в пъти по-добра от предната, няма и нужда да разгръщате телефона. Единственият недостатък е, че cover дисплеят предлага хоризонтален изглед, но всъщност снима във вертикален формат. С малко упражнения се свиква с тази подробност и кадрирането става интуитивно.

Основният дисплей е 6.7 инча, Foldable Dynamic AMOLED 2X панел, с FHD+ резолюция, 120 Hz адаптивна скорост на опресняване и HDR10+. За качеството на картината му гарантира и VDE – една от най-големите европейски технологични организации. Устойчивостта му е подобрена с технология, която от Samsung наричат Ultra Thin Glass. Има видимо покритие, което наподобява протектор, но каквото и да правите, не се опитвайте да го махате, той си е част от телефона. В случай че се чудите, в средата на екрана сгъвката все още е видима, под директна светлина и определено се усеща на допир. Като се има предвид, че свикнах с това и спря да ми прави впечатление на втория ден, в дългосрочен план тази черта не би трябвало да ви дразни. Нека поговорим и за самия механизъм. Да, това е подвижна част и като такава шансът да се повреди е по-голям. Ключовият фактор е, колко е издръжлива на износване пантата. Официалните резултати от Bureau Veritas (френска компания на почти 200 години, специализира се в тестване) сочат поне 200 000 сгъвания и разгъвания. Трябваше ми калкулатор, за да сметна стойностите, но в крайна сметка те сочат, че ако използвате Samsung Galaxy Z Flip4 в продължение на 8 години, което е крайно преувеличен цикъл на живот за телефон в днешно време, може спокойно да го отваряте и затваряте по 68 пъти на ден. Две годни са много по-реалистичен период и за него може да си позволите по 273 отделни използвания на основния дисплей всеки ден. Ако дори това не ви вдъхва доверие, тогава може да се включите в програмата Samsung Care+, която представлява допълнителна застраховка покриваща инциденти, като изпускане.

 

Хардуер и софтуер

Операционната система на борда е Android 12, покрита от One UI 4.1.1. Процесорът е Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, като това е единствената версия, няма такава с Exynos. Опциите за вътрешно пространство за съхранение са 128/256/512 GB, като няма опция да бъде увеличен капацитетът с карта памет. Понеже е нашумяла тема в момента, телефонът работи както с eSim така и с Nano-SIM карти. RAM паметта е 8 GB за всички версии, което вече е минимумът за Android флагман, затова ми се искаше да има поне един вариант с 12 GB RAM, но едва ли повечето хора биха усетили разлика между него и базовия.

Очаквано, не срещнах никакви проблеми при ежедневна употреба и гейминг. Факторът „сгъваемост“ все още се усеща като интересна иновация, която едновременно те кара да изпитваш носталгия по едно отминало време и все едно си на ръба на технологичната вълна. За повечето хора, с които се сблъсках, е и интересна тема на разговор, защото на този етап не е масово използвана технология. Не мога да кажа с абсолютна точност, но съм почти сигурен, че благодарение на полезния cover дисплей използвам по-малко смартфона. Софтуерното преживяване е също толкова добро, колкото на всеки Samsung флагман, а сгъваемият екран носи със себе си някои функции, които са ексклузивни за устройствата от тази серия. Повече за тях може да научите от предходния ми текст за Samsung, където се фокусирах върху екосистемата им и разгледах така наречения Flex режим. Може да откриете материала ТУК.

 

Камери

Конфигурацията е почти идентична с тази на Z Flip3, което не е лошо нещо, предвид качеството на кадрите, които постигаше онзи телефон. На гърба се намира 12 MP основен сензор с оптична стабилизация, f/1.8 разтвор на блендата и Dual Pixel PDAF технология. Точно под него е позициониран още един 12 MP сензор, който предоставя възможност да се правят ултраширокоъгълни снимки. Смята, че ако трябва да се изберат само две камери, то това е възможно най-добрата комбинация. Въпреки това отсъствието на телефото обектив означава, че няма оптично приближаване. В камера приложението ще видите стопове само за 1х и 0.5х. За щастие смартфонът предлага добро дигитално приближаване, но е трудно да правим съпоставки между него и възможностите на отделна камера, отговаряща за този аспект. Ето няколко кадъра, с които сами да оформите изводите си.

 *Основен сензор

 *Ултраширокоъгълен сензор

 *Основен сензор

 *Ултраширокоъгълен сензор

Нощният режим се справя прилично дори при минимално осветление. Цветовете (и по-скоро температурата) могат да варират според това, коя камера използвате – основната или ултрашироката. При втората е видна и деформацията в ъглите на изображението, където се получава така нареченият fish eye ефект.

 *Основен сензор (нощен режим)

 *Ултраширокоъгълен сензор (нощен режим)

 *Основен сензор (нощен режим)

 *Ултраширокоъгълен сензор (нощен режим)

Предната камера е 10 MP и предвид, че може да се правят селфита с основната камера и помощта на cover дисплея, очаквах това да е значително по-добрата опция. Истината е, че останах приятно изненадан от качеството на предната камера и разликата не е толкова голяма. Убедете се сами:

 *Предна камера (стадартен режим)

 *Предна камера (широкоъгълен режим)

 *Селфи с основната камера

Максималната резолюция при видеоклиповете е 4K с 60 кадъра в секунда, но ако снимате при по-слаба светлина, ви съветвам да свалите кадрите на 30. Другата ми препоръка е да използвате Super Steady режима, когато правите клипове в движение. Това ще „заключи“ стойностите на 1080p/30fps, но за сметка на това стабилизацията става извънземна.

 

Батерия и заключение

Капацитетът на батерията на Samsung Galaxy Z Flip4, е 3700 mAh, което е с 400 mAh повече от миналогодишния модел. Подобрена е и скоростта на зареждане – вече е 25 W, което с този капацитет означава, че е необходим само половин час за зареждане на 50%. Безжичното зареждане е 15 W, а има и reverse wireless charging със скорост от 4.5 W. С него може да прехвърлите енергия от телефона към слушалки или друго мобилно устройство.

Сигурен съм, че някой ще изтъкне други производители, които вече работят със 120 W зареждане, и да, в пъти по-бързо се запълва батерията, но и почти толкова по-къса става дългосрочната ѝ надеждност. Освен това 3700 mAh е капацитет, който дори с тези скорости се припокрива сравнително бързо, както споменах преди малко. Колко ще издържи едно пълно зареждане, до голяма степен зависи от това, как и за какво използвате смартфона си. Един пълен ден е напълно постижим дори с гейминг, гледане на видеа, мултитаскинг и т.н., а ако залагате по-често на cover дисплея и основно използвате смартфона като средство за комуникация, бихте могли да изкарате и два дни.

Samsung Galaxy Z Flip4 е това, което ни се искаше да бъдат сгъваемите телефони в началото – надеждни, достъпни и конкурентоспособни на флагманите. Отне ни няколко години на иновации, но смятам, че вече достигнахме тази точка, и още по-добрата новина е, че оттук нататък ще става само по-добре. Ако ви е време за нов смартфон и искате да изпробвате нещо ново, Z Flip4 може да се окаже точно това, което търсите.

 

Вижте още: Съвършената екосистема на Samsung вече е тук