Сканирай в офиса, на път и у дома. Това е идеята, която стои зад новия скенер Canon P-215 от успешната серия imageFORMULA. Идеята си е идея, важното е как е осъществена. Както може и да се очаква от компания с традиции и преди всичко с опит, машинката е своеобразно олицетворение на идеята. Няма да е много пресилено, ако дори отбележим, че успява да предизвика изумление още от пръв поглед...

Габаритите

Да се говори за ултра­компактно устройство днес са празни приказки. Почти всички съвременни продукти претендират да са такива, затова определението не ни дава точна представа. Много по-полезно ще е да говорим от личен опит и от практична гледна точка. Представете си, че сте редактор на HiComm и отивате в местното представителство на Canon, за да получите скенера P-215 за тест. Очаквате да ви връчат поне малък кашон, но всъщност вадят скенера от ръчна чантичка за лаптоп – при това лаптопът също е вътре. Ето колко малък е скенерът! А щом отмине изумление­то, започвате да се сещате как може да ви служи устройството – и у дома, и в офиса, и на масичката в някое кафене.

Скенерът е толкова малък и лек, че спокойно можете да го носите в чантичка за лаптоп заедно със самия преносим компютър.

Скоростта

Canon P-215 се свързва с USB кабел към преносим или настолен компютър, като не се нуждае от специално захранване. Има и адаптер за свързване към електроснабдителната мрежа, но използването му не е задължително. Поддържа се стандартът USB 3.0, което автоматично гарантира супер бързи скорости за трансфер на данни, но нека бъдем по-конкретни: максимални до 30 снимки в минута или до 15 стр./мин. Тези характеристики важат за USB 3.0 връзка и използвана резолюция 200/300 dpi, но постигането им зависи от множество фактори, сред които видът на операционната система и хардуерната конфигурация на компютъра. Съвместимостта е пълна с PC и Mac. Скенерът идва не само с TWAIN, но и с ISIS драйвери, което практически го прави съвместим и оптимизиран за всяко приложение.

Дори при USB 2.0 свързаност в рамките на една минута можете да сканирате десетина цветни снимки или цветни документи във формат А4. Забележете, че става дума за двустранно сканиране. А ако документите са черно-бели, скоростта е още по-впечатляваща. Единственото „ограничение” идва от листоподаващия механизъм, който позволява да заредите „само” 20 листа. Като вземем предвид обаче, че имаме работа с един скенер, който цели преди всичко компактност и мобилност, не можем да говорим за ограничения и не е редно да правим съпоставяне с настолните модели.

Качеството

Можем ли да съпоставяме качеството на изображенията, сканирани от настолен модел, с такива, получени от мобилен като P-215? Да, може, редно е – защото преди всичко машинката ни трябва, за да ни върши работа, а не за да привличаме завистливи погледи с нейния стилен облик и невероятни размери. По отношение на разделителната способност P-215 не отстъпва на по-големите си събратя – можете да разчитате на прецизно сканиране до 600 dpi. Единствената разлика, която можете да откриете, е, че мобилното устройство осигурява „някак по-светли” изображения. Това, разбира се, се дължи на проникването на околната светлина в зоната на оптичния разчитащ механизъм. И тъй като в случая говорим за скенер, предназначен предимно за бизнес и за потребители без особено стриктни изиск­вания, това не може да се смята за недостатък. Също така трябва да се отбележи, че P-215 идва със софтуерни решения, които правят корекции в реално време чрез високоефективна обработка на изображения­та. С тях безпроблемно можете да конвертирате заснетите документи в PDF файлове, поддържащи опция за търсене на думи. При самото разчитате на страниците автоматично се разпознава ориен­тацията на блоковете текст по вертикалата и хоризонталата и се правят нужните корекции по контраста.

Стилната комбинация от сиво и черно по корпуса посреща очакванията за сериозен облик, които имат хората на бизнеса.

Екстрите

Освен от качествените софтуерни решения като CaptureOnTouch, PageManager (Mac) и PaperPort (Windows) можете да се възползвате и от опцията за бързо и лесно сканиране на визитни картички чрез приложението BizCard. Може би най-големите екстри обаче са поддръжката на директно сканиране в облака – интегрирани са услугите Evernote, Google Docs и SharePoint, а също и специалният слот за сканиране на лични карти. Да, този слот е напълно отделен и се справя отлично дори с релефни (ембосирани) данни.


ДАННИ: Размери със затворена тава: 285x95x40 мм; тегло: ок. 1 кг; консумация на енергия в работен режим: 2.5 W (USB 2.0), 4.5 W (USB 3.0); оптична резолюция: до 600 dpi; дуплексно (двустранно сканиране) със скорости до 30 изображения в минута; тава: до 20 листа

ДА: Бърз, безшумен, компактен и с полезни софтуерни и хардуер­ни екстри

НЕ: Всички ограничения са оправдани от малките размери

МНЕНИЕ: Безценно устройство за частни лица, бизнес потребители и различни институции, които се нуждаят от бърз скенер. Не само на бюрото, а навсякъде!


 

Тагове: