Поставени един до друг Sony Ericsson W705 и W715 са неразличими – визията им е 1:1, а в допълнение са и около 99%  eднакви като функции. Затова решихме, че за да избегнем объркване и от страна на потребителя, е най-добре да ги разгледаме заедно в едно общо ревю. Все пак, ако трябва да сме честни, има една разлика, а понякога и нещо минимално може да е решаващо при избора ви. Какви са различията всъщност и кой от двата е по-добър – четете надолу.


Визия – 1:1
По отношение на дизайна нещата са абсолютно еднакви, като единствената разлика е в цветовите нюанси, в които се предлагат двата модела. Размерите са 95x47.5x14.3 мм при тегло 98 грама. Ако имате възможност да хванете в ръка W705 /W715, ще усетите какво компактно решение е.
Sony Ericsson W705 се предлага в сребриста и червена разцветка, а пък W715 – отново в сребриста, а също така и в черна с червени елементи. Всичките са сполучливи и хващат окото, но за най-голям фаворит определяме черния вариант. Шведско-японският концерн са го кръстили Galactic Black, така че, ако имате възможност за избор на цвят – определено попитайте за този. А между другото тези от вас, които изберат W715 пред W705, на предния панел вместо логото Walkman под клавиатурата ще имат надпис Vodafone, което пък автоматично означава, че може да го ползвате само със SIM карта на M-Тел.

Предимството на двата слайдера е, че работата с тях е безкрайно лесна и удобна. Разположението на бутоните и ергономията им са добри, дизайнът - съвсем стандартен, познат от предишни модели на компанията. Същото важи и за интерфейса –  всичко си е по старому, който е имал телефон на Sony Ericsson, ще разучи тези апарати на мига. Тук ще отправим лек упрек към производителя - много бихме искали да видим един „по-разчупен“ графичен интерфейс, с по-различни иконки, по-цветна анимация. Защо не и малко експеримент с визията. Слайдерите са привлекателни, удобни, функционални, но не те уставят с усещането за нещо различно и ново. Често моделите изглеждат толкова еднакво, че излишно объркват потребителя.

Дисплей 1:1
Екраните на W705 и W715 са абсолютно едни и същи, а именно – 2.4 инча диагонал, 262K цветна палитра и 240x320 пиксела резолюция. Няма място за оплакване, представянето е на отлично ниво, особено като се има предвид и Flash интерфейсът. За удобство е наличен и вграден акселерометър, който се грижи за правилната посока на изображението.

Комуникации 1:1
Апаратите са четирибандови в 2G среди и двубандови при модерните 3G мрежи. Доказателството, че се поддържа двустранна видеовръзка, можете да видите точно над дисплея, където е позициониран допълнителен VGA сензор. По-интересен факт обаче е работата с HSDPA и HSUPA технологиите, като за момента поддържаните скорости са отлични – 7.2 Mbps за приемане на данни и 2 Mbps при изпращане. За любителите на безплатните точки е предвиден Wi-Fi модул. Той е съвместим с технологията DLNA, така че, ако имате домашен мултимедиен сървър, без проблеми ще можете да преглеждате съдържанието му. Още една полезна екстра е, че ако случайно безжичната връзка се разпадне, телефонът директно започва да се свързва с мобилния ви оператор и се старае да ви осигури резервен канал. Към комуникационните функции можем да добавим още интерфейсите Bluetooth и USB 2.0.

Мултимедийна функционалност 1:1
В това отношение телефоните са истински шампиони, все пак да не забравяме от кое семейство са. Walkman 3.0 плейърът е на изключително високо ниво и предлага отлична функционалност, същевременно с добра организация на файловете. Вграденият акселерометър тук също има функция – чрез жестове да управлявате просвирването. За забавата ви са налични технологиите SensMe и TrackID, като съответно първата прави плейлисти според настроението ви, а пък втората намира изпълнителя и името на песента на непозната за вас мелодия. Качественият звук, от една страна, се дължи на висококачествените слушалки, но не е маловажна ролята и на Clear Bass и Clear Stereo технологиите.
Самите телефони не разполагат с 3.5 мм изход, но слушалките в комплекта са с преходник, така че връзката с универсален 3.5 мм аксесоар не е никакъв проблем. Приятна изненада за нас беше наличието на пълноценен YouTube плейър, но това, което малко ни разочарова, е, че не може да ползвате Wi-Fi връзката за гледане на клипчета. Може само да разчитате на мобилния си оператор, а предвид какви обеми се трансферират, докато гледате, това забавление ще ви излезе соленичко. Надяваме се, че по-нататък Sony Ericsson ще пуснат по-нова версия на системния софтуер, в която това ще е поправено.
W705 и W715 работят с М2 карти с максимален капацитет 8 GB,  4 GB носители са включени в комплектите на всеки от тях. Единственото неудобство е, че слотът за флаш картата е под задния панел, така че за да я смените, е необходимо да отворите телефона.
Да обърнем поглед към камерата. Тя е с 3.2 MP резолюция и фиксиран фокус, налична е и светкавица. Като цяло не останахме очаровани от качеството на кадрите, но за феновете на мобилната фотография си има друга линия апарати - Cyber-shot. Сензорът на W705/W715 не е връх в 3.2-мегапикселовия клас,  хубавото е, че директно може да направите леки корекции по снимките и да ги качите в блога си или в някой от сайтовете за споделяне на снимки.

навигация 2:1 за W715
Тук е разковничето на въпроса Sony Ericsson W705 или W715. Ако държите на наличието на вграден GPS приемник, то определено се насочете към W715, защото той има такъв. Дори е подпомогнат от A-GPS  функционалността, така че, ако сте в сграда с невъзможност за пряка видимост на сателитите, пак чрез мрежата на оператора ви ще се осъществи позицио­ниране. За ориентирането по пътищата се разчита основно на Google Maps софтуера или на далеч по-професио­налното, но платено решение Wayfinder Navigator 7. На последната имате тестов период, така че може да прецените дали всъщност да платите за пълен лиценз.

Цена 3:1 за W715
Като цени нещата и за двата модела са доста приемливи, особено ако сте решили да купувате в комплект със SIM карта. За W705 гледахме офертата на веригата магазини Germanos, а евентуалното обвързване с Globul ще ви спести някой лев. И понеже Sony Ericsson W715 e брандиран с логото на Vodafone, сами се досещате, че за предлагането му на българския пазар директно трябва да се обърнете към М-Тел.  Определено W715 е по-доброто предложение.

Сравнeние на техническите характеристики на W705 и W715

Тагове: