Samsung I5700 Galaxy Spica е най-новият поддръжник на Android сцената. Предложението е изключително интересно с многото си възможности, а и най-вече с апетитната си ниска цена. Успешен ход ли е обаче пускането му, след като корейският гигант разполага в каталога си с почти аналогичен модел – I7500 Galaxy?  Предстои да разберем...

              i57000 Galaxy Spica                                      i7500 Galaxy

 

 

Дизайн
Визуално двата модела са толкова сходни, че не е изключено да ги объркате, но ако все пак търсите упорито някакви разлики, ще усетите, че контролният блок под дисплея е малко по-различен. Отделно, на гърба, при Galaxy Spica се забелязва отсъствието на LED светкавица и изместване на прорезите на говорителите. Трудно е разпознаването на моделите и поради факта, че диагоналът на дисплеите е един и същ. Ако погледнем обаче точните цифри за размерите, се вижда, че новакът e малко по-тежък и обемист (124 срещу 116.7 г и съответно 115x57x12.9 спрямо 115.9x56x11.9 мм на Galaxy). Поинтересувахме се от цветовите варианти на корпуса, в които се предлага Galaxy Spica, и те са абсолютно същите, в които е решен и Galaxy - класическите бяло и черно. Не смятаме за нужно да обръщаме повече внимание тук, а ще се насочим към следващата далеч по-интересна тема - екраните.



Дисплей
Eдно не можем да отречем - AMOLED сензорният екран (капацитивен) на Samsung I7500 Galaxy е невероятен. С диагонал 3.2 инча и HVGA резолюция (320x480 пиксела) той изобразява много качествени цветове, галещи окото. Отделно самата технология е много икономична откъм потребление на енергия, което за мобилно устройство е от изключително значение. За да понижат цената на Galaxy Spica, Samsung са заменили AMOLED технологията с TFT. Диагоналът е запазен, капацитивният характер, резолюцията и 16-те милиона цвята също, а това, което изненадва, е, че консумацията му не е стряскащо висока. Резултатите са отлични - отново реагира мигновено на докосвания, без да е необходимо силно натискане или повтаряне на действието, и цветовете са с много добро качество. Спор няма - AMOLED-ът е осезаемо по-добър, но пък когато се налага  да се редуцира цената без големи жертви, определено това е подходът.



Комуникации
Това е частта в двата модела, където е абсолютно възможно да не усетите разликата! Основното, което се забелязва, е, че Galaxy Spica поддържа само HSDPA стандарта за бърз обмен на данни със скорост 3.6 Mbps, докато по-скъпият вариант, Galaxy, при приемане на данни работи със 7.2 Mbps и има наличен HSUPA за по-високи скорости на изпращане на информацията - в случая  5.76 Mbps. Масовият потребител, рядко работещ с голям обмен на данни, обаче няма да усети липсата му. А и все пак има Wi-Fi модул и в двата модела, както и Bluetooth 2.1 за близка комуникация.


Процесори и памети
Приятно изненадани останахме от наличието на по-бърз процесор в Galaxy Spica. Samsung са решили да използват 800-мегахерцов вместо 528-мегахерцовия на Galaxy. Повишената честота на работа определено оказва влияние върху производителността, а ако искате сами да се убедите - най-лесно е, като отворите някой голям PDF файл, заредите презентация или влезете в тежка уеб страница. По-високата производителност е необходима и на операционната система Android 1.5 и в частност в мултимедийната част, грижеща се за възпроизвеждането на DiVX файлове. Между другото при тестовете не ни направи впечатление в нито един момент да има забавяне или „увисване" на Android-а. Друго място, откъдето идва по-ниската цена на I5700 Galaxy Spica, е решението на производителя да не слага 8 GB вградена памет, както е направил в по-големия събрат. Вече основно се разчита на microSD картите (поддържат се до 32 GB без проблем), а вградената е само 180 MB. Честно казано, това решение повече ни допада, защото на всеки етап може да се промени обема, а и тази манипулация става все по-евтина.

 

Батерия
Един интересен факт - и двата модела ползват литиево-йонна батерия с капацитет 1500 mAh. Galaxy Spica обаче се справя значително по-добре с нея - може да издържи около 650 часа в режим на готовност или пък да проведете около 10 часа разговори! Странно е, тъй като телефонът е и с по-бърз процесор, но явно оптимизацията на приложенията от гледна точка на натоварването е оказала сериозно влияние. За сравнение Galaxy издържа с едно зареждане 450 часа в стендбай режим или 500 минути разговори.

Мултимедия и eкстри
Samsung I5700 Galaxy Spica e първият модел, който е с Android операционна система и има вградена DiVX поддръжка, като не изисква никаква намеса от страна на потребителя - директно качвате видеофайла, без да се занимавате с абсолютно никакво преконвертиране, и той тръгва. За любителите на мултимедията това определено е добра новина, а също така и наличието на оптимизиращата звука технология DNSe. В съчетание с 3.5 мм аудиожак качеството на звука е просто безкомпромисно. Камерата при Galaxy Spica е 3.2 MP с автофокус, която за разлика от 5-мегапикселовата на I7500 Galaxy не разполага с LED светкавица. За някои специфични ситуации, недостатъчна осветеност най-вече, това е голям минус. Ако обаче използвате рядко камерата вечерно време и не сте много капризни за качеството, всичко е наред. Можете да снимате и видеоклипове. Геотаговете също са приятна екстра при двата телефона, реализирана чрез наличието на GPS приемник. Неговото софтуерно обезпечение е, разбира се, приложението Google Maps. 

 

Заключение

Определено Galaxy Spica е успешна стъпка за Samsung, защото за една чувствително по-ниска цена потребителят получава почти същия арсенал от екстри на Galaxy, че дори и няколко отгоре в лицето на по-мощен процесор, по-издръжлива батерия и DiVX директна поддръжка. Естествено забелязва се отсъствието на хубавия AMOLED екран, а също така и по-ниската резолюция на камерата, но това са неща, които лесно се преглъщат. Абсолютно препоръчваме Samsung I5700 Galaxy Spica, като го смятаме за изключително изгодна покупка!

 

Тагове: