Двубандов рутер, поддържащ NFC-сертифицирани устройства. Работи на 2.4 GHz и 5 GHz и се възползва от най-актуалната и най-бърза безжична технология Draft 802.11ac. Разполага с всички опции за App & Cloud контрол на функциите, включващи опция за създаване на мрежа за гости и използване като DLNA мултимедиен сървър. А черешката на тортата е, че не е безбожно скъп.


Наскоро ви запознахме с безжичния рутер Linksys EA6900, който е смятан за „най-бързия на пазара“. Причините за това са многобройни и убедителни. В коментарите под статията на сайта ни обаче се появиха мнения, че цената му от 399 лв. с ДДС „още малко ще се изравни с цената на автомобил!“ Макар да е доста силно преувеличение, то все пак недвусмислено показва, че нашите читатели ще се заинтригуват, ако обърнем внимание и на друг модел от Linksys, предлагащ сходни параметри с тези на EA6900, но идващ на по-ниска цена. Според нас в тези критерии идеално се вписва рутерът EA6300, който разполага с всичките впечатляващи достойнства на по-скъпия си събрат, струва с над 100 лева по-малко, като единственият му „недостатък“ е, че не е „най-бързият на пазара“. Е, това е очаквано, тъй като цената на даден продукт е правопропорционална на всички „най“, които могат да се кажат за него.

EA6300 на Linksys (най-ляво) не отстъпва по дизайн на по-скъпите си събратя, като предлага и над 90% от техните функции.


Изброяването на техническите характеристики ще е горе-долу в същия ред, в който ви запознахме и с тези на EA6900. Това би трябвало да ви улесни, ако решите да съпоставяте двата модела.

 

И при EA6300 се използва NFC технология


Лесното свързване на NFC устройства към рутера се осъществява само чрез докосване до супер компактна карта – не се налага да я купувате отделно, включена е в цената. Трябва да се отбележи, че става дума именно за NFC технология, въпреки че Linksys са предпочели да рекламират тази екстра с името SimpleTouch.

Основните технически характеристики на двубандовия рутер включват едновременна работа в два обхвата – 2.4 GHz и 5 GHz, удвояващи неговата пропускателна способност и значително понижаващи вероят­ността от смущения на сигнала. Устройството поддържа както стандартите a/b/g/n (до 300 Mbps), така и по-новия AC, позволяващ трансфер на данни със скорости до 867 Mbps.

Сравнено със скоростите на EA6900, които са 1300 Mbps (AC) и 600 Mbps (N), веднага забелязваме кое е причината за по-ниската цена на EA6300. По-достъпният рутер е с двойно по-ниски максимални скорости. Разбира се, макар да не са на нивото на тези от „най-бързия рутер на пазара“, те са достатъчно сериозни и надеждни, за да посрещнат нуждите на съвременния дом или офис.

 

Относно Beamforming и мрежата за гости

Linksys EA6300 използва технология Beamforming, която фокусира безжичния сигнал, а това води до неутрализиране на смущенията и повишаване на скоростта и обхвата. Не са пропуснати още WPA2 криптирането на данните при Wi-Fi и SPI защитната стена. Можете да опазите децата си от неподходящи за тях онлайн материали, като използвате функцията за родителски контрол.



Интерфейсите включват гигабитови портове, както и USB 3.0 порт. Можете да свързвате флаш памети и принтери, а споделянето им тяхното съдържание става достъпно при гигабитова скорост.

В случай че ви дойдат гости,  можете специално за тях да създадете „изолирана“ Wi-Fi мрежа, при която ще имат достъп до интернет, но не и до персоналните устройства в дома ви. Разбира се, тази опция може да се приложи и в офиси, където има нужда от отделна мрежа за временно пребиваващи потребители. А тези устройства се възползват от поточния обмен на мултимедийно съдържание помежду си благодарение на DLNA сертификата към Linksys EA6900. Чрез Android/iOS устройство, свързано с интернет, можете да контролирате рутера от всяко място на света и всяка от изброените функции.

Тагове: