Gallery "4889"
Разработен е микроскоп, чиито размери позволяват да се закрепи в главата на лабораторна мишка. Апаратът не пречи на свободното й придвижване, което пък позволява на учените едновременно да наблюдават и поведението на животното, и активността на мозъчните му клетки.
До момента за изследвания се използваха срезове от мозъчната тъкан на мишки под упойка, но така не може да се получи изображение на клетъчната активност на свободно движещи се гризачи.
Микроскопът тежи само 1.1 грам и се поставя в главата на животното под упойка.
Едновременно с това в мозъка се въвежда оцветяващо вещество, което маркира кръвната плазма, но не действа на кръвните клетки.
од въздействието на светлината оцветената кръвна плазма флуоресцира и на нейния фон отделните кръвни клетки се открояват като тъмни петна.
Изображението се предава обратно в устройството за запис чрез оптично влакно, като всяка секунда се правят по около 100 снимки.
В резултат се получава видеозапис на придвижването на отделните кръвни клетки в мишия мозък.
След като мишката излезе от упойката, движението на клетките може да се наблюдава в нормални условия.
Учените се надяват, че новата технология ще им помогне при новите и по-модерни генетични изследвания, които ще бъдат полезни в борбата с редица болести при човека.
Коментари (0)