Всички харесваме както Android, така и iOS на Apple. Или пък обратното – настроени сме войнствено и сме разделени на два лагера от крайни почитатели. Но открито дружелюбният характер на Android се отличава с това, че той наистина умее неща, който „другите не могат“. Предлагаме ви няколко от нашите любими приложения и функции на Android, които няма да срещнете към момента при неговия „брат от друга майка“ – този, роден от Apple.

Нека бъдем честни: ще опитаме съвсем открито да си поговорим за „хакването“, операционните и „други системи“, както и да ви представим някои практически съвети и полезни трикове. Като направим предварителната уговорка, че някои от тях вероятно се разработват в момента от Apple, а дори може вече и да стартират или пък ще се появят някой ден. Възможно е и малка част от тях никога да не се появят за операционната система на Стив Джобс. Това ще покаже бъдещето. Затова засега ще се съсредоточим само върху списъка с десетте функции, които по абсолютно никакъв начин към днешна дата не можете да получите с iOS – хакнат или не.

За да стане още по-ясно, нека повторим: целта на тази статия не е да поражда каквито и да било спорове, да обижда или да претендира за нещо – ясно е, че милиони хора обичат (обичаме) iOS заради очевидния му чар и качества. С текста бихме искали да ви кажем простичко: в случай че сте с Android OS, непременно се възползвайте от готините и оригинални функции, тъй като те са част от неговата изключителна привлекателност. Ето импровизираната класация в обратен ред.

 

10. Алтернативни клавиатури


От предвиждащите текста Swiftkey до новаторските, ползващи жестове (като Swype), или определено дръзките (като 8pen) – разполагате с много и различни варианти за екранна клавиатура в Android. Да пишеш на ситна телефонна клавиатурка определено не кефи никого, така че е супер, че Android ни дава такъв сериозен избор различни клавиатури. В iPhone също има избор от клавиатури, но обикновено те са валидни само за отделните приложения. Или казано по-просто – вашата нова клавиатура ще работи на едно място (приложение), а в друго – не. Докато при Android смяната е валидна за всички.

9. Автоматизация


Едно от най-мощните, най-полезни Android приложения е Tasker, програмата за автоматизация, която превръща вашия телефон в суперфон, а вас – в роботизиран geek. С нея рутинните действия ще работят самостоятелно без ваша намеса, което може да се причисли към категорията на „най-висшия мързел“. Какво ще кажете телефонът ви „сам да разбира“ в колко часа сутрин да включи Wi-Fi, когато четете сутрешните си новини, после сам да го спре, а излизайки от дома ви, да пусне Bluetooth и да ви остане само да наденете слушалките си? Впоследствие при регистриране на определена GSM клетка до работата ви да го деактивира отново и да се налага само да приберете слушалките си дори без да вадите телефона? С Tasker изключително много ежедневни действия се автоматизират и след известно време за разучаване и настройка ще направи за вас страхотни неща. И ще ви научи на мързел. С въвеждане на правилните команди, Tasker може да достигне до най-скритите и потайни настройки във вашия телефон, което не можете да направите в другите платформи. Друго подобно приложение е спестяващото батерия JuiceDefender, така че спокойно можем да го включим в тази категория.

8. Персонализиран начален екран

 

Въпреки че и при iPhone можете значително да персонализирате десктопа си (при положение че телефонът е jailbrake-нат), отрочетата на Apple все пак не позволяват подобно персонализиране, каквото е възможно в Android. Благодарение на началните екрани (Home Launchers) можете да добавите всякакви допълнителни функции на

екрана на вашето устройство – като управление с жестове, различни видове шорткъти и дори настройки на по-ниско ниво, които могат да помогнат на иначе по-стар телефон да работи по-бързо. Независимо дали използвате супербързия LauncherPro или неповторимо персонализиращия ADWLauncher, тези хитри приложения добавят множество възможности за конфигурация на вашето устройство.

7. Джаджи (Widgets)


Вероятно те са ви познати от Windows. Разни готини програмки, които „закачвате“ на десктопа и които ви показват ценна или не толкова полезна информация, но пък са забавни. Те заемат малко повече място на екрана на телефона, но удобството да наблюдавате голяма и красиво анимирана прогноза за времето на десктопа или приложение за музика, което показва нагледно какво парче слушате в момента, е страхотно. Още по-полезен е списъкът със задачи, които буквално ви се забиват в очите за по-голяма продуктивност – нещо, което е не само ефективно, но и крайно необходимо на нас, заетите. Защото не изисква да търсим в някакви списъци, а просто винаги са там, за да напомнят какво има да  свършите днес, утре или след година. Ако сте хакнали iPhone-a си, в него също можете да набавяте приложения от „тип джаджи“, но тях можете да поставите единствено на лок скрийна си – не и на десктопа, през който постоянно  преминавате.

6.  Сменяема памет и батерия


Всъщност това не е част от софтуера на Android, но отвореният към потребителя характер на операционната система дава възможност и за доста сериозен брой хардуерни предимства. Като например възможността да изваждате, сменяте и ъпгрейдвате батерията си. А и SD картата си включително. Нещо, което при iPhone е доста сложно и дори опасно – просто при него не е предвидена лесна смяна на тези компоненти от потребителя. Ако откриете, че сте препълнили паметта на iPhone-a си, общо взето, сте прецакани и толкова. Докато с един андроидски телефон просто мушкате нова SD карта в слота и имате на разположение нови гигабайти място, което да запълвате с каквото ви падне. Също така можете да сменяте батерията с резервна, при дълго пътуване например или да си поставите по-издържлива, за да изкара телефонът ви по-дълго без зареждане.

5. Wireless инсталиране на приложения

 

Да браузваш и да откриваш нови приложения би трябвало да е забавно, а не някакъв вид изпитание. „Mагазините“ за приложения на Apple – App Store и Cydia App Store, не са особено приятни за браузване през телефона, но изборът ви е или да сваляте директно през телефона, или да го свържете в iTunes и да синхронизирате оттам. С новия Android Market или с помощта на трета страна като AppBrain лесно можете да си намерите готино приложение и да цъкнете на бутона Install – то ще бъде качено на вашия телефон веднага след като той се свърже с интернет. Едва ли би могло да е по-удобно...

4. Модифициране на РОМ-а


Макар да има много допълнителни приложения, които добавят и разширяват функциите на Android, едно от най-готините неща на отворената за модифициране операционна система е фактът, че специалист може да я модифицира, да инсталира своя версия вместо тази, с която е закупен телефонът. Дали ще бъде популярният CyanogenMod или изцяло „ремонтиращата интерфейса“ MIUI ROM, имате наистина сериозни възможности за това, доколко можете да модифицирате вашия „Дро“. Както и при персонализираните интерфейси, тези приложения ви дават много възможности за пипане на системно ниво, които не бихте могли да получите лесно на други платформи. Дали заради  начините за увеличаване скоростта на телефона ви или допълнения като FM radio, персонализираните РОМ-ове са без съмнение едно от най-значимите предимства на Android.

3. Контрол на телефона през компютъра


Една малко по-дръзка функция, но има значителен брой приложения, които ви позволяват буквално да контролирате вашия Android телефон от компютъра – независимо дали искате да пратите SMS през Chrome или да използвате друга функция директно чрез уеб браузър. Да, можете да контролирате от разстояние и iPhone-a си, но не е същото като да използвате отделно приложение с достъп до всички функции.

2. Флаш

Говорете каквото искате за флаша, но него го има където и да сте. Когато сте принудени да сърфирате из интернет без него, разбирате колко много разчитате в действителност на възможностите му буквално всеки ден. Дали ще влизате в изцяло базирани на Flash уеб сайтове, ще гледате Flash видео, или ще играете игри като тези в Kongregate, да имате инсталиран Flash на телефона или таблета ви позволява да достигате до неща, които иначе не можете да имате. Може и да се цупим, когато чуем името Flash, но е твърде широко разпространен, за да минете без него. Иначе все ще ви се струва,  че нещо не ви достига, за да докоснете всичко в мрежата.

1. Истинско интегриране на приложенията


В Android приложения като Google Voice се интегрират директно в операционната система – ако искате да извършвате обаждания с Google Voice, всеки път когато набирате нечий номер, ще звъните с Google Voice. Когато кликнете на телефонен номер в браузър или в Google Maps, отново ще преминете през Google Voice, вместо да бъдете пренасочен към нежелана система за набиране. Истинското интегриране на приложения като това прави ползването на персонализиран телефон, SMS, гласова поща и дори на браузър абсолютно безпроблемно в Android – нещо, с което не може да се похвали по-консервативната iPhone платформа.

 

 

Тагове: