Известният френски програмист Фабрис Белар (автор на емулатора QEMU, компилатора Tiny C, архиватора LZEXE и др.) разработи нов графичен формат, имащ всички шансове да се превърне в наследника на JPEG в най-близко време. Форматът BPG (Better Portable Graphics) осигурява по-висока степен на компресиране от JPEG. При това, той съхранява градиентните преходи и много фините детайли. Разликата е особено голяма при силна компресия. Там, където снимките в JPEG изобилстват с артефакти, същите кадри в BPG изглеждат напълно приемливо, а файловете заемат по-малко място.

 

Всеки такъв файл започва с hex-header 42 50 47 (BPG). По нататък изображението се описва подобно на това, както при отворения стандарт за компресиране HEVC (H.265), изначално разработен за компресиране на видеопотоци. Важна особеност на BPG е възможността за съхраняване на алфа-канал (прозрачен слой), което отчасти го прави конкурент и на другите популярни в мрежата формати – PNG и GIF. Освен алфа канала, BPG поддържа съхранението на всякакви метаданни.

 

BPG поддържа цветовите модели RGB, CMYK и YcgCo, при това с 14 битова резолюция на канал вместо 8, както е при JPEG. Това дава възможност за съхраняване на по-голямо количество полутонове и осигурява повече възможности за допълнителна обработка, близки до TIFF.

 

Фабрис Белар е направил всичко възможно за да опрости прехода към новия формат. Поддръжката на BPG от различните браузъри се осигурява чрез платформен декодер, работещ с JavaScript. Преобразуването на изображенията може да става от страна на сървъра, което не изисква никакви действия от страна на потребителя.

Напомняме, че през юли месец тази година, Mozilla проведе тестове на друг формат за компресиране на изображенията – MozJPEG 2.0. Компанията Facebook, крайно заинтересована от оптимизирането на потребителските фотографии на своите сървъри отдели за разработката сума от $60 000.

BPG изисква още по-малко място за съхранение, но засега браузърите нямат вградена поддръжка за него. Самият Фабрис Белар представя своята разработка като изцяло отворен стандарт. Той е публикувал детайлно описание на формата и е приложил изходния код на JS декодера. Компилираната конзолна версия за Windows e достъпна на сайта на автора.

Засега остава открит въпросът с авторските права, изясняването на които ще стане след юридическа експертиза, тъй като патента на оригиналния алгоритъм HEVC принадлежи на MPEG LA. Каква степен от него е взаимствана от Белар е неизвестно.