Темата за компютърната сигурност е стара като света. Всъщност тя е истински евъргрийн в сферата на РС технологиите и никога не губи актуалност. Причината е, че колкото повече еволюират компютърните системи и софтуерът, толкова повече и по-разнообразни стават заплахите за тяхната сигурност.
Някога, през 80-те и 90-те години на миналия век, проблемите в това отношение бяха свързани най-вече и основно с така наречените „компютърни вируси” – програми, специално написани така, че да се самореплицират и (невинаги, но най-често) да повреждат една РС система. Всъщност този термин придоби такава популярност, че и до днес повечето масови потребители продължават упорито да наричат огромното и пищно многообразие от зловреден софтуер с общото „вируси”.
За съжаление нещата далеч не са толкова прости и източниците на най-разнообразни „зарази” са обезкуражаващо много. В този материал ще се опитаме да ги обхванем накратко и да ви покажем, че инсталацията на добра антивирусна (или антималуеър/адуеър) програма не е достатъчна, за да ви предпази от стотиците хиляди „буболечки”, които циркулират днес в онлайн пространството. Всъщност, за да сте максимално защитени, първото и най-важно условие е да промените поведението си; начините, по които използвате вашето РС и сърфирате в уеб.
Ето един бърз списък на нещата, които определено не бива да правите, ако искате да се предпазите от компютърни зарази.
1. Не сърфирайте с активирани по подразбиране java скриптове
Днес повечето създатели на зловреден софтуер изобщо не се главоболят да съхраняват написания от тях код локално. Далеч по-удобно (и опасно за вас) е съхраняването му директно в уеб, където той не само е постоянно активен, но и може да се ъпдейтва дистанционно и да избягва умело от „радарите” на антивирусните и антималуеър програми.
И тъй като всеки един съществуващ масов браузър, без значение дали става дума за Firefox, Opera, Chrome или Internet Explorer, може да изпълнява java код, той е еднакво уязвим към всякакъв подобен вид зловредни скриптове, скрити в различни сайтове. Заредете ги с активирано по подразбиране изпълнение на вградените в тях java аплети и... вашата система вече е заразена.
Затова една разумна практика е да изключите автоматичното изпълнение на java кода освен за няколко проверени и надеждни сайта. Ако непознат за вас сайт поиска да активирате ръчно скрип с неясно предназначение, първо вижте за какво точно става въпрос и тогава решете дали си струва риска.
2. Не използвайте Adobe Reader/Acrobat с настройки по подразбиране
Вярвате или не, тези две супер популярни приложения (точно защото са толкова популярни и присъстват неизменно на кажи-речи всеки компютър на планетата) най-често осигуряват удобен плацдарм за различни пакостливи особи, които те използват, за да проникнат във вашата РС система.
Затова винаги използвайте най-новите им и най-добре защитени версии, не деактивирайте опцията на продуктите за инсталация на автоматични ъпдейти и поровете в настройките им, за да изключите всички техни функции, които не са ви непременно необходими.
3. Не кликайте върху линкове към непознати сайтове, получени по email или IM съобщение
Въпреки многобройните предупреждения на компютърните експерти все още стотици хиляди (потенциално милиони) РС потребители ежедневно „изгарят” по този иначе елементарно глупав начин. Така че за кой ли път: не отваряйте линкове, за които не сте сигурни накъде точно ви водят – особено ако са част от съобщение (получено през чат или електронна поща), чийто изпращач не ви е познат.
4. Не кликайте върху „изскачащо” (popup) съобщение, което твърди, че компютърът ви е заразен
Това е един от най-старите трикове в занаята – класически пример за така наречения „социален инженеринг”, който се използва за разпространяване на различни компютърни зарази.
Той разчита на това, че болшинството масови потребители изпадат буквално в паника, когато, докато кротко си сърфират онлайн, внезапно в браузъра им изскочи заплашителен прозорец (често придружен от святкащи анимации с черепи и кости и пронизителен звук), който твърди, че техният компютър е инфектиран с опасен вирус и ги приканва да вземат незабавни мерки.
Първосигналната реакция в повечето случаи (за жалост) е да кликнат върху отворилия се прозорец и... честито! Вашето РС вече наистина е заразено.
Затова, ако ви се случи нещо подобно, не бързайте да реагирате спонтанно. Затворете браузъра си и ако наистина имате съмнение, че компютърът ви е заразен, сканирайте го с проверена и сигурна антивирусна програма. Ако нямате инсталирана такава, повечето компании, предлагащи подобен софтуер, вече имат безплатни онлайн скенери, с които можете да направите тази проверка и директно от уеб страниците им.
5. Не се логвайте във ваш акаунт, след като сте били пренасочени към него от линк в съобщение, получено по електронна поща, чат или в някоя социална мрежа
Друг много често срещан трик, които ви приканва да „влезете” в email акаунта си, да речем, след като сте кликнали върху подвеждащ линк.
Дори и да сте сигурни, че той води към проверен и сигурен сайт, най-добре е да рестартирате браузъра си, да отворите нов прозорец, да влезете в съответния акаунт и едва тогава да посетите съответната страница, към която води линкът.
6. Не изключвайте опцията за автоматично инсталиране на критични ъпдейти за програмите, инсталирани върху вашето РС
Днес нови компютърни заплахи се появяват всеки ден. Да не кажем всеки час. Съответно борбата с тях е ежедневие и създателите на различни приложения – от операционната система за вашето РС до офис пакети и мултимедийни програми непрестанно следят за установени слабости в сигурността на техния код.
Затова не е добра идея да деактивирате опцията за автоматично сваляне и инсталиране на различни критични ъпдейти, с която разполагат почти всички съвременни софтуерни продукти. Така ще сте сигурни, че в момента, в който поредната дупка в сигурността бъде установена и „запушена”, вашата РС система ще е по-добре защитена.
7. Не смятайте, че вашата антивирусна програма ви осигурява 100 процента защита
Широко разпространена заблуда сред масовите потребители е, че ако техният компютър разполага с добър антивирусен софтуер, който се ъпдейтва редовно, той е абсолютно защитен.
Това е винаги едно добро начало, но далеч не може да ви осигури стопроцентова сигурност по ред причини. Първо, дори най-елитните и скъпи програми за защита могат да бъдат пробити – особено от по-нови версии на вече познат зловреден софтуер или съвършено нови заплахи (каквито се появяват буквално всяка минута), но все още не са засечени и описани от производителя на съответната програма.
8. Не използвайте остарял софтуер за защита
Някой някъде беше казал, че да сърфираш в днешно време без каквато и да било софтуерна протекция е все едно да обикаляш из уеб със смъкнати гащи. Макар и малко грубо, това твърдение е доста точно, понеже днес световната мрежа просто гъмжи от всякакъв вид „бацили”, които само дебнат, за да ви се лепнат и да съсипят или по-често да откраднат вашата скъпоценна лична информация.
Впрочем да не използвате антивирусен/антималуеър софтуер или да използвате такъв, но с остаряла база е еднакво зле. Всъщност второто май е по-лошо заради фалшивото усещане за сигурност, което създава.
9. Не изключвайте защитната стена (firewall)
Лишавайки се от програма, която да филтрира входящия и изходящия трафик от и към вашето РС, е равносилно на това да оставите автомобила си без надзор, отключен и с работещ двигател насред натоварена улица.
Абсолютно неоправдан риск особено предвид факта, че днес не само съществуват десетки напълно безплатни (и доста добри) алтернативи за софтуерни firewall програми, но и всяка Windows версия след Windows 98 разполага с вграден механизъм, който върши същата работа.
10. Не се поддавайте на „фишинг” или други измами от инструментариума на „социалното инженерство”
Не бъдете наивни! Това е може би най-ценният съвет, който можем да ви дадем в този материал. Ако нещо в реалния живот изглежда прекалено добро, за да е истина, то най-вероятно не е. Онлайн това твърдение важи с десетократно по-голяма сила.
Възрастен господин от Нигерия иска да ви завещае милионите си лично състояние? Красива дама от Дания е попаднала случайно на ваша снимка онлайн, влюбила се е във вас и сега иска ваши координати, за да си кореспондирате? Предлагат ви стока, която струва 2000 евро, само за 200, понеже сте обект на „специална” промоция? Спечелили сте лотарията на Майкрософт?
Може да ви прозвучи невероятно, но всеки ден стотици хиляди хора по света се поддават на такива наглед безкрайно евтини провокации и съобщават напълно доброволно данни за адресите, телефоните, а често и номерата на кредитните си карти. Не бъдете един от тях.