Още от създаването на мобилния телефон, като такъв, клавиатурата винаги е била неразделна част от него. В началото присъства основно като хардуерна „патерица“, с която можем да набираме номера или да пишем кратки съобщения.

sНо дори след като технологичния гуру Стив Джобс (лека му пръст) отрече хардуерното й съществуване с революцията в мобилния софтуер, тя продължава да бъде пречка за по-добрата визия. Т.е. дори на днешните смартфони да им липсват пластмасовите копчета с гравирани букви по тях, все пак губим почти половината от полезното пространство на екраните си, винаги когато ни се наложи да напишем нещо.

В края на 2010 година група от ентусиасти започват да работят върху революционен проект в университета на Торонто (Канада), с който се опитват да създадат клавиатурата на 21 век и той се нарича Minuum Keyboard.

При създаването на подредбата QWERTY през 1868 г., основната цел на изобретателя на първата практическа пишеща машина Кристофър Шолс е била да не се оплитат чукчетата при бързо писане на английски език, затова подредбата е целенасочено направена да налага бавен темп на писане.

От тогава реално нищо не се е променило в тази клавишна подредба освен козметичните добавки на клавиши за специфичната предназначеност на клавиатурите и съответния им език.

Minuum keyboard подрежда буквите в една единствена лента, която може да поставяте където искате по екрана си и да коригирате големината й за по голямо удобство. Така 90% от площта на екраните ви ще са свободни и ще виждате повече неща едновременно.

 

„Но как ще пишем правилно, ако всички букви са сбити на един единствен ред?“

 

 

 

Логичен въпрос, който всеки би си задал в началото. Отговорът е прост – Minuum иска да грешите!
Алгоритъма на Minuum е този, който ще се погрижи всяка грешно изписана дума да се отпечатва правилно т.е. каквито и грешки да правите, те ще бъдат поправяни без ваша намеса.

 

“Едно от нещата, които в крайна сметка създадохме е набор от алгоритми, които позволяват поправка на много, много неточно писане.“ – казва Уил Уолмзли главният изпълнителен директор (CEO) и създател на компанията Whirlscape.

"Дадохме си сметка, че можем да използваме тази технология, за да направим тази сензорна клавиатура, която спестява място на екрана, в сравнение с други клавиатури, които могат да заемат половината от пространството му или повече."

 

Това дава на Minuum голямо предимство в сравнение с други клавиатури като SwiftKey или Swype, въпреки че не винаги може да подобри скоростта на писане.



 

 

Според създателите на Minuum, сегашната клавиатурна подредба (qwerty) е неподходяща за смартфони просто, защото тя е създадена за хардуерна периферия т.е. целта е всеки клавиш да бъде докоснат от пръстите. И това е съвсем нормално, когато пишем на стандартна клавиатура на лаптоп или десктоп PC.

Но при сензорните екрани това води до много грешки именно заради малкия размер на екрана и различните големини на пръстите на всеки от нас. Затова и по сегашния стандарт никой софтуер не може да елиминира грешките, които правим, а се търсят странични варианти.

Тук е и коренната разлика между Minuum и QWERTY подредбата – едната се опитва да минимизира грешките, а другата не се интересува дали грешите, тя просто работи, за да ви помага. В момента прокта Minuum е своята крайна фаза и днес беше крайният срок за подаване на заявления да се включите като Beta тестер.

"Клавиатурата на бъдещето" ще бъде достъпна за Android в Google Play до края на годината. А за устройства с iOS все още не се знае крайния срок, защото платформата на Apple не позволява инсталирането на клавиатури от външни източници.

В момента само тези две мобилни операционни системи ще работят с Minuum. Интересът е голям и това показват даренията, които са събрани до момента. Whirlscape стартира кампания, която има за цел да събере 10 000$ за доразвитие на идеята, но за изненада вече са събрани повече от 80 000$, което позволява на компанията да добави допълнителен персонал и да ускори развитието й.

 

„Беше страшно да навлизам в това, тъй като създаването на клавиатурата по коренно различен начин е изключително трудно начинание." – казва Уил Уолмзли.

"Ако клавиатурата изисква твърде много усилия, за да се привикне с нея, хората просто ще откажат да я използват. Беше невероятно да открием, че тя наистина се напасва с хората."

 

 

Проекта Minuum определено е амбициозен и обгърнат в очаквания, но само времето и реалните тестове ще покажат дали навиците ни на писане ще бъдат пренесени в 21 век.

Тагове: