Най-малката планета в Слънчевата система Меркурий става все по-малка, показват данните от наблюденията на космическия апарат Messenger.

Анализът на снимките, направени по време на преминаването на кораба покрай планетата, показва намаление в диаметъра й с 1.5 км.

Астрономите смятат, че това се дължи на бавното изстиване на ядрото, което от своя страна влияе на магнитното поле на планетата.

По-рано получени снимки показват вулканична дейност на Меркурий. На фотографиите се виждат вулканични кратери, подобни на лунните и земните, които вероятно са запълнени с лава до дълбочина 2.7 км. Изследователите смятат, че пикът на вулканичната активност е бил преди 3-4 милиарда години.

Сензорните датчици на борда на космическия апарат са анализирали състава на атмосферата на планетата.
Апаратурата показала около Меркурий наличие на силиций, натрий и дори йони на вода.
Учените смятат, че тези елементи са били избити от повърхността на планетата от слънчевия вятър поток заредени частици, които бомбардират Слънчевата система.
Меркурий е най-близката планета до Слънцето и изпитва пълната сила на слънчевия вятър. Много от избиваните атоми в последствие се улавят от магнитното поле на планетата.

Тагове: