Астрономи успяха да извършат наблюдение на гигантска звезда в ранен етап от нейното зараждане. Както съобщава Space.com, откритието е осъществено с помощта на телескопа Keck, разположен при угасналия вулкан Маун Кей.

Учените са наблюдавали плътен облак газ, намиращ се на разстояние около 23 000 светлинни години от Земята. Масата на обекта е около 120 слънчеви маси, а диаметърът му е над 50 000 астрономически единици (една а.е. е равна на средното разстояние между Земята и Слънцето).

Температурата на облака е към 18 градуса по Келвин. В момента на наблюдение в него не протичат никакви термоядрени процеси, но учените предполагат, че само след 50 000 години (което е съвсем малко по астрономически мащаби), от този облак ще се оформи масивна звезда или няколко такива небесни тела.

Всъщност учените не могат да разберат какво се случва с обекта точно в настоящия момент, тъй като на светлината й е необходимо много време (в случая 23 000 години), за да пропътува разстоянието до нашата планета и следователно ние можем да виждаме само минали картини от космическите събития.

Според учените наблюдението на новосформиращата се звезда ще снабди науката с ценна нова информация за раждането на гигантски звезди с маса, надвишаваща 100 слънчеви.

Тагове: