Националният аерокосмически научно-изследователски институт по биомедицина (NSBRI) в Хюстън започна финансирането на проект по създаване на скенер за мозъчна активност, който ще се използва за наблюдение на признаци за травми на главния мозък, депресии и дори психическа умора у астронавтите.

Устройството се разработва в главната болница на Масачузетс в Бостън. То трябва да докаже обаче своята полезност и безопасност, преди да бъде взето на въоръжение от НАСА.

За разлика от стационарните скенери с аналогично назначение, новият апарат е много по-компактен и напомня по-скоро на дистанционно за телевизор с дълъг кабел, който завършва в шлем на главата на изследвания. Вместо магнитно обаче се използва оптическо сканиране, което изпраща инфрачервени импулси към мозъка и пресмята и анализира времето на отражението на тези вълни от кората му. Това позволява да се изясни количеството кислород в кръвта и да се измери вътрешночерепното налягане. Тези параметри помагат да се разбере в какво психологическо състояние се намира човек в космоса и може ли да взима отговорни решения.

Новият скенер преминава клинични изпитания върху земни пациенти и е почти готов за проби в околоземната орбита. Главният конструктор на устройството - психиатърът Гери Стрендмън, вече е получил 400 000 долара от НАСА и се надява да създаде универсален инструмент, който да извършва мониторинг на общото здравословно състояние на астронавтите, съобщава 3dnews.ru.

Тагове: