Една от най-сериозните дейности на астрономите е прецизното проследяване на движението на потенциално опасните за Земята астероиди и комети. Едно от най интригуващите предизвикателства за тях пък е засичането и наблюдението на неидентифицирани летящи обекти. И двете задачи вече ще могат да бъдат изпълнявани лесно и с максимална точност, благодарение на свръхмощната цифрова камера на телескоп от проекта Pan-STARRS на NASA, която беше представена в края на миналата година.

Панорамен обзорен телескоп
Проектът на NASA, наречен Panoramic Survey Telescope and Rapid Response Syste, накратко Pan-STARRS (Панорамен обзорен телескоп и Система за бързо реагиране), предвижда изграждането на система от телескопи, чрез която непрекъснато да се следят потенциално опасни за Земята космически обекти с диаметър по-малък от 300 метра. В програмата е заложено още изготвянето на каталог на 99% от звездите, видими в северното полукълбо. За да бъдат изпълнени тези задачи, учените залагат основно на силата на мощни цифрови камери, с чиято помощ ще сканират звездното небе. Предвижда се разработването на четири свръхмощни камери, които да бъдат монтирани в телескопа Pan-STARRS, разположен на вулкана Халеакала в Хавай. Първата от тях беше завършена и представена в края на миналата година от учените от Института по Астрономия към Хавайския университет.

1.4-гигапикселова мощ
Камерата на Pan-STARRS е с 1.4 Gpx матрица (1444000000 px) и е способна да заснема изображения с резолюция 38000 x 38000 пиксела. Оптичният сензор се състои от 60 обединени сензора, всеки от който с резолюция 24 Mpx. В резултат на това устройството може да се похвали със 100 пъти по-големи възможности от тези на съвременните цифрови камери от най-високо ниво. 1.4-гигапикселовата камера използва процесор Orthogonal-Transfer Charge-Coupled Device (OTCCD), който е разработка на MIT Lincoln Laboratory. Благодарение на мощния чип, астрономите могат да наблюдават звезди и обекти, които са 10 пъти по-слаби от тези, които виждаме с невъоръжено око. Освен това камерата може да различава движещи се и променящи се обекти.

Обработката на информацията, получена чрез четирите камери на системата от телескопи, ще бъде извършвана в Maui High Performance Computer Center. Очаква се всеки от телескопите на Pan-STARRS да генерира за едно денонощие 1.4 TB графични данни в RAW формат, което ще доведе до получаването на огромна по размер база от данни. За нейното съхранение и обработка ще бъдат използвани 50 стандартни сървъра и масивна компютърна система с капацитет от 1.1 петабайта. Стойността на системата се пресмята на 750 000 долара.

Учените се надяват, че свръхмодерната техника ще осигури достатъчно обективна информация и бърз анализ на всички околоземни космически обекти. Освен това тя ще открива и евентуално изследва всякакви неидентифицирани летящи обекти.


ФАКТИ
* Всяка година в атмосферата на Земята изгарят десетки метеорити с диаметър 5-10 метра. При това се освобождава енергия, която се равнява на средна по размер атомна бомба.
* При падането на Тунгурския метеорит били опожарени 80 милиона дървета, а взривът бил 1000 пъти по-мощен от този при взривяването на атомната бомба в Хирошима.
* Най-важните и опасни за нас астероиди от близкоземните групи са Аполоните, Аморските и Атенските.
От Анна Маринова

Тагове: