Суперкомпактните преносими компютри са подходящи за бизнеса и за частни лица.

За първи път имаме възможност да разгледаме новата категория преносими компютри, известни с термина Ultrabook™. Те тепърва ще опитат да извоюват позиции на световния пазар, но важното е, че в България вече могат да се намерят модели от различни производители – и са кой от кой по-интересни...


Когато избирате:

Цената на новото
Едно от изискванията към ултрабуците е да не са много по-скъпи от 1000 USD. Разбира се, тази сума важи за базови модели, като всяко подобрение на основните параметри предполага и по-висока цена. Все пак, ако ви поискат над 2000 лева, поинтересувайте се от екстрите в модела. Ако няма такива, преценете дали покупката е изгодна.

Дизайн и изработка
Ако смятате, че ултрабукът трябва да изглежда страхотно, сте прави. Колкото и „несериозно” да звучи това на онези, които гледат само техническата мощ, все пак дизайнът е това, което ще гледате при употреба – а не, да речем, процесорът. Най-важна е изработката: дали ултрабукът е от метал, дали клавиатурата е ергономична и т.н.

 

Концепцията на ултрабука е любопитна. На няколко пъти вече сме писали какви са изискванията за едно устройство, за да може да се нарече Ultrabook™ (запазена марка на Intel), но самата същност на настоящия материал предполага да изброим по-важните спецификации. Както подсказва името, ултрабукът трябва да е преди всичко ултракомпактен: с профил под 21 мм и тег­ло под 1.4 кг. Машинката трябва да позволява автономна работа на батерията поне 5 часа, въпреки че повечето производители са обединени около идеята за автономия около или над 8 часа. Първите две условия предполагат използването на тънки и икономични SSD дискове, както и на енергоспестяващи процесори от серията Core i5/i7 на Intel, включващи графично ядро. Наличието на USB 3.0 интерфейс, бързото зареждане на операционната система и впечатляващият дизайн също се нареждат повече към очакваното преди всичко като стандарт, а не нещо от графата с екстрите.

За селекцията в настоящия тест
При такива строги параметри работата ни е улеснена. Дори лаикът може да се ориентира как всеки от разгледаните ултрабуци се позиционира спрямо „нормата” – много над или около нея.


Acer Aspire S3

Има нещо едновременно престижно и опасно в това да си пионер. Acer беше първата компания, която предложи ултрабук на нашия пазар, което даде възможност на конкурентите да излязат с по-добри предложения. Но откъдето и да го погледнем, този 13.3-инчов преносим компютър се вписва в строгите изисквания:  отличава се с профил от едва 13 мм и тегло 1.4 кг, като тялото му е изработено от метал, а дисплеят поддържа HD резолюция. За разлика от останалите модели в селекцията, които залагат изцяло на SSD дисково устройство, тук системата е хибридна - 20 GB SSD и 320 GB HDD. Батерията осигурява автономия до 8 часа, а интерфейсите включват HDMI и USB 3.0. Сред безжичните връзки се откроява поддръжката на стандарта Bluetooth 4.0 с технология HSR. Хардуерът е стандартен: за бързата работа под Windows 7 се грижат процесор Intel Core i5-2467M и 4 GB оперативна памет. В общи линии получавате класически ултрабук, при това на най-ниската цена на пазара. Тя се дължи не само на това, че този модел е първият (съответно и най-старият), но и на факта, че по-новите конкурентни предложения изпъкват с екстрите си.




Asus Zenbook UX21E-KX004V

Вторият ултрабук на нашия пазар е истинско произведение на изкуството – независимо дали говорим за аметистовия или за златистия вариант. Изработката е от висококачествен полиран алуминий, като бутоните на клавиатурата са издържани в същия стил. Преносимият компютър е с диагонал на екрана 11.6 инча, което го прави един от най-компактните.Не е жертвана резолюцията – разполагате с работна площ от 1366х768 пиксела (HD). А вградените колонки гарантират мощен и чист звук със сертификат за качество от Bang & Olufsen. В най-тънката си част ултрабукът е с профил от едва 3 мм, а тег­лото с батерията е само 1.3 кг. Какъв хардуер е поместен в изключително скромните размери? С изчисленията се занимава двуядрен процесор Intel Core i5-2467M (1.60GHz/2.30GHz), вградената оперативна памет е 4 GB, а супербързият и икономичен твърд диск (SSD) е с капацитет 128 GB. Екстрите са на ниво – ще намерите USB 3.0 интерфейс, Mini VGA и Micro HDMI портове, както и LAN преходник, включен в комплекта. Батерията покрива стандарта за ултрабук, но осигурява автономия малко над 5 часа, което не е впечатляващо на фона на други модели в селекцията.

 

 

 


 

HP Folio 13

Ако искате да добиете представа за този компютър само от снимка, без да сте го виждали на живо, е възможно да се запитате дали това наистина е ултрабук. Устройството е с дебелина на корпуса 18 мм и тежи 1.5 кг, със сто грама повече от максималното според стандарта, но евентуален недостатък може да се окаже дизайнът. Като цяло машинката изглежда като представител на линията бизнес лаптопи на HP, което я прави много стилна и вероятен фаворит за бизнес потребителите. Но в дизайна няма нещо „пò така”, което да впечатли и широката публика. В техническо отношение ултрабукът се позиционира много добре. Процесорът е второ поколение Core i5, същият като в повечето други модели от селекцията, 13” дисплей поддържа HD резолюция, а SSD дискът е с капацитет 128 GB. Най-силната характеристика, която може да накара всеки, не само бизнесмените, да предпочете предложението на HP, е невероятната батерия за автономия над 9 часа. Гигабитов Ethernet порт, USB 3.0, HDMI, VGA и подсветка на клавиатурата – това са екстри, които правят ултрабука мултифункционален. Вградената звукова система е с Dolby сертификат.

 

 

 


 

Lenovo IdeaPad U300s

Техническото превъзходство на  този модел е неоспоримо. Ултрабукът на Lenovo идва с процесор Core i7, цели 256 GB SSD диск и батерия за около 8 часа постоянна работа, режим за бързо зареждане в рамките на половин час и 30-дневен режим на готовност. Разбира се, всичко това, наред със страхотните екстри, прави предложението и едно от по-скъпите. На почти двойно по-ниска цена можете да вземете модификация на ултрабука с Core i5 процесор и двойно по-малък капацитет на твърдия диск. Високата цена се оправдава (или не – вие преценете) от екстри, които не се изчерпват само с богатия набор от интерфейси, включващ USB 3.0, HDMI и дори WiDi (безжичен стандарт за пренос на мултимедия от лаптоп на телевизионен екран.) Освен че клавиатурата е с подсветка, тя е и „дишаща” – това означава, че участва в системата за ефективно охлаждане на устройството. В 15-милиметровия профил са поместени системи за защита, вкл. на ниво BIOS, а стъкленият тъчпад позволява прецизно управление с жестове. Звуковата система е със сертификат за SRS Premium Surround Sound. Дали тези и другите малки благини оправдават цената? Може би, но не можем да кажем: „О, да!”

 

 

 



Ултрабуците са свързващото звено между лаптопите и таблетите. Обикновено се предлагат като бизнес решения, но са и въпрос на престиж за останалите потребители.

 

Характеристиките на всеки ултрабук:

  • профил под 20 мм
  • тегло под 1.4 кг
  • батерия за автономия над 5 часа
  • SSD диск
  • няма оптично устройство
  • процесор Core i3 / i5 / i7
  • приемлива цена

 

Пълната статия може да намерите в последния 129 брой на сп. HiComm.

Тагове: