Сътрудничеството на Технически университет – София с Huawei Technologies България за създаването на първата българска Huawei ICT академия започва преди една година – през април 2020 г. Учредена е в началото на юни с идеята през учебната 2020/2021 г. да започне провеждането на курсове със студентите. Заради пандемията от COVID-19 плановете за разгръщане на дейността на Huawei ICT Academy ще бъдат реализирани в пълен мащаб през тази година.
Виж още: 8 любопитни факта за физичната магия на звука и вълшебството на активното шумопотискане (ANC)
„Като един от най-големите производители на мрежово оборудване Huawei въвежда нов модел на обучение по компютърни мрежи, при което не се използват само симулатори, а и реални съвременни устройства, предоставени от компанията. С тяхна помощ студентите придобиват нови познания и разширяват своите практически умения, които са търсени от бизнеса“, според гл. ас. д-р Георги Цочев, сертифициран преподавател в академията.
Осъвременени са курсовете по „Мрежова информационна сигурност“ в магистърската програма „Компютърни системи и технологии“ и бакалавърската програма „Информационни технологии в индустрията“. Включени са практически занятия със специализираното Huawei оборудване, инсталирано в Лаборатория по киберсигурност и превенция.
„Завършването на специализираната програма на Huawei ICT академията дава на студентите практически знания и умения, които са силно ценени от работодателите. Програмата е предназначена за всички IT кадри, желаещи да разширят познанията си за изграждане и поддържане на решения за информационна сигурност за малкия и средния бизнес. Търсенето на специалисти в областта на мрежовото администриране, защитата на информацията, конфигурацията на защитни стени (firewalls) и изобщо мрежовата сигурност в страната е огромно. Специалисти с такива познания и в момента се търсят във всички големи компании с оферти за заплати над 4000 лв.“, заяви доц. д-р Антония Ташева – координатор на Huawei ICT Academy към Техническия университет и заместник-декан на Факултет „Компютърни системи и технологии“.
Плановете за развитие на Huawei ICT академията включват увеличаване на броя на обучаемите и сертифициране на още преподаватели в допълващи тематики. Партньорството между университета и бизнеса, в случая с Huawei, допринася за поддържането на актуални учебни програми, които да осигурят подготвени кадри за нуждите на бизнеса.
Снимки: Huawei