Възрожденският град Трявна беше домакин на събитие, организирано от Sony, на което бяха представени новите фотоапарати на компанията. В периода 19-21 октомври едни от най-изтъкнатите български фотографи имаха възможността да разкажат впечатленията си от едноседмичен предварителен тест на техниката, както и да демонстрират нагледно чудесата, които могат да се правят с нея. Акцентите бяха конкретно върху три модела - пълноформатния Alpha SLT-A99, създаден като достъпно решение за професионалистите, и безогледалните NEX-6 и NEX-5R, насочени към фотолюбителите и напредналите ентусиасти.

 

 

Alpha-мъжкарите от фотогилдията за SLT-A99

 

Както можеше да се очаква, за професионалните фотографи най-интересен беше SLT-A99, представител на фамилията Alpha. Гостите от пресата трябваше да дебнем сгоден момент, за да се доберем до устройството, въпреки че журналистите бяхме малко, а Sony се бяха погрижили да доставят по много бройки от всеки нов модел. Самият „дефицит" на SLT-A99 показа, че това е звездата на шоуто - нещо, бихме казали, напълно очаквано.

 

Снабден с пълноформатен 24.3 MP сензор и светлочувствителен в диапазона ISO 50-25600, този фотоапарат стана повод за оживени дискусии. Нямаше представител на фотографската гилдия, който да се изкаже лошо за модела, за неговите изработка, функции и екстри. Напротив, суперлативите следваха един след друг, като особено внимание се обръщаше на двойната автофокусна система, предимствата на системата с прозрачно огледало и първокласните обективи Carl Zeiss. Беше изтъкнато, че обективът е толкова важен, колкото и самото тяло, особено когато покрива пълноформатния сензор и осигуряват фини детайли в изображенията. Доколкото имаше критики, те бяха заради не особено адекватни сравнения със значително по-скъпи решения на други марки, предпочитани от майсторите в бранша.

 

 

Фототуризъм и цветна надпревара с NEX-6 и NEX-5R

 

Както фотографите, така и журналистите имаха възможност да изпробват новите фотоапарати на Sony сред живописните есенни пейзажи на Балкана и по пъстрите улички в старата част на Трявна с техните дюкяни за сувенири. Снимането не беше безцелно - всеки желаещ можеше да участва в конкурс за най-добра есенна снимка, като имаше отделни награди за професионалните светлописци и не чак толкова обиграните журналисти. Специалното посещение до архитектурно-етнографския комплекс „Етър" значително улесни фотосафарито в търсене най-колоритната снимка.

Победителят в конкурса за есенен кадър беше Иван Масларов - Джъмбо, който засне печелившия кадър с един от предоставените NEX-6. В журито участваха представители на Sony, фотографи и един журналист, избран на томболен принцип. Самото име NEX-6 подсказва, че този фотоапарат е позициониран между хитовия NEX-5 и флагмана сред безогледалните решения NEX-7. Новото устройство разполага с 16-мегапикселов APS-C сензор (14 MP при снимане във формат 16:9), OLED визьор с резолюция над 2 MP и вградена суперкомпактна светкавица. Дисплеят му е подвижен и позволява завъртане на 180 градуса за по-удобно композиране, без да се налага да привличате излишно внимание към себе си или да заемате понякога неудобни пози.

 

От друга страна, по-достъпният NEX-5R е със същия страхотен сензор със светлочувствителност до ISO 25600, но няма вградени визьор и светкавица. За сметка на това обаче, дисплеят е сензорен и позволява с едно докосване да фокусирате в конкретна област от сцената и да направите бърза снимка. И тук дисплеят може да се върти на 180 градуса, което, съчетано с опцията за запис на Full HD видео, прави устройството идеално за потребителите, които стопанисват личен блог или обичат често да актуализират статуса си във Facebook с вдъхновяващи снимки и клипове. Липсата на визьор и светкавица значително удължава и ефективността на батерията - можете да правите над 400 снимки с едно зареждане.

 

 

И двата модела са интересни по своему

 

Имах възможност да тествам NEX-6 и NEX-5R при всякакви условия. Времето през трите дни на фотосеминара беше като по поръчка - снимах на хубава слънчева светлина, снимах под сиви облаци, снимах в тъмните помещения на музеите в града и черквата „Св. Архангел Михаил"... Това, че фотоапаратите се справят прекрасно на светло, едва ли е изненада. Но за мен определено бяха възхитителни резултатите на тъмно - всички снимки, правени без статив до ISO 3200, бяха с изключително ниски нива на шум и използваеми даже за печат. Със статив или подпиране на апарата най-вероятно ще постигнете задоволителни резултати и до ISO 12800. В това можете да се убедите от примерите в нашата галерия - снимките са само с намален размер, без никакви корекции в графична програма.