Презентацията е неизбежна част от бизнеса. Независимо дали представяте проект на клиенти, или пък на колегите си, визуализацията му е от ключово значение за доброто му приемане. От много години насам в това поле безспорен номер едно е PowerPoint на Microsoft, но с течение на времето се появиха няколко онлайн алтернативи, които заплашват да разклатят доминацията на този софтуер. Въпреки че и той настъпва все повече онлайн след въвеждането на услугата docs.com. 

 

За момента голяма част от алтернативите предлагат подобна на PowerPoint функционалност. Понякога тя е в повече, понякога е по-ограничена. Едно очевадно предимство на този тип приложения обаче е, че всичко, което направите на тях, се пази "на облака" - т.е. сценарият с изгубената презентация заради развален харддиск или загубена флаш памет отпада. Ето и 5 интересни алтернативи на PowerPoint, които могат да бъдат използвани онлайн

 

(Забележка: Можете да кликнете върху всяко от изображенията за по-голям размер)

 

Prezi

Ако традиционните презентации, базирани на показването на слайд след слайд, не са вашето нещо, то Prezi е една от възможните опции да се избяга от този сценарий. На практика този софтуер представлява нещо като голяма онлайн бяла дъска, в която се помества цялата ви презентация. Така вместо да скролва из слайдовете й, презентиращият просто приближава част от "дъската", на която е разположена визуализацията на темата, по която говори в момента. Което създава доста интересна и анимирана представа за презентацията. 

 

SlideRocket

SlideRocket е колаборативно, уеб базирано приложение с доста приятен потребителски интерфейс. Презентациите, изработени на SlideRocket, дават възможност за получаването на отговори и дори организирането на анкети по тях в реално време, а софтуерът за анализ към тях позволява на автора на презентацията да сравнява ефективността на самите слайдове. Приложението интегрира в себе си различни софтуери на трети компании, като Google Docs и Flickr, което улеснява "издърпването" на съдържание в реално време и от тях. 

 

280 Slides

Това е едно от онези приложения, които наподобяват много десктоп софтуер, който сте използвали до досега. 280 Slides прилича на Apple Keynote, което не е никаква изненада. Дори обратното - очаквано е, предвид факта, че и двамата създатели на услугата са работили за компанията на Стив Джобс. Предимството й е, че улеснява създаването и най-вече споделянето на презентациите. Подобно на голяма част от конкурентите си, 280 Slides дава възможност за "вмъкване" на части от документи и дори PowerPoint презентации. Най-хубавата част е, че е безплатно. 

 

Google Docs Presentations

За разлика от останалите си онлайн конкуренти, софтуерът за презентации на Google Docs е доста опростен в сравнение с предложението на Microsoft. Въпреки това, той си остава стабилна алтернатива на PowerPoint. Google Docs поддържа всички основни функции, необходими за създаването на презентации - добавяне на текст, линкове, графики и видео към слайдовете, рисуването на различни форми, добавяне на бележки и плейбек на самата презентация. Едно от малкото му ограничения е, че реално показването на презентация на цял екран не е много на цял екран. То просто отваря нов прозорец на браузъра, който е без бутони и различните тулбарове (което може да бъде решено като проблем с F11).

 

Zoho Show

Zoho също има свой отговор на PowerPoint под формата на Zoho Show. Подобно на Google Docs и останалите такива предложения, то предоставя на потребителите си стандартните функционалности за създаване на презентации. За жалост, все още не може да експортва файлове в .ppt формат, но пък можете да вмъквате файлове от презентации, изработени на PowerPoint или OpenOffice. 

 

docs.com

Не може да не споменем и онлайн услугата на Microsoft, в която е интегриран и PowerPoint. Благодарение на нея потребителите могат да използват вече познатия от десктопа софтуер, който обаче работи само през уеб браузър. И макар с ограничени функции е доста удобен и достъпен за всички регистрирали се във Facebook потребители. Те могат да използват леко орязаните функционалности на PowerPoint през браузъра, а след това да ги допълват на хард диска си. Или обратното. Споделянето им също е улеснено, както и съвместната работа, най-вече заради факта, че те се съхраняват на облака.

 

Автор: Христо Ласков

Тагове: