Автор: Цветомира Панчева
Технологията продължава да се развива и да ни омайва всеки ден с нови блестящи джаджи, а децата ни са толкова нетърпеливи да хванат в ръцете си последния смартфон, колкото сме и ние. Вече е почти невъзможно да скрием челядта от нашествието на технологията – дори в предучилищна възраст могат да се видят деца, които ежедневно използват таблети. Но това не значи, че всяка технология е подходяща за всяко дете. В зависимост от възрастта има подходящи технологични постижения, които да помогнат на детето да бъде в крак с времето и да се развива по най-добрия за него начин – и разбира се, с подходящ контрол от страна на родителите.
Контрол
История, звучаща почти като виц: майка купува на сина си iPhone 5, но само срещу подписването на специално изготвен договор с 18 подточки, сред които условията тя винаги да знае паролата за телефона, той да се изключва всяка нощ в определен час, както и той да няма правото никога да игнорира обаждане от родителите си. Синът е на 13 години и срещу подписа си ще получи устройството, което винаги е искал. Това е само пример за начина, по който технологията достига до младежта в днешно време – все повече родители осъзнават, че тя трябва да е част от живота на децата им, така както е част от света, в който живеем; но всички те повече или по-малко се стараят да налагат определен контрол над степента на пристрастяване към въпросните устройства.
72% oт децата до 8-годишна възраст имат лаптоп в дома си, който използват ежедневно.
Има термин, отнасящ се за децата на 21 век – и той е digital natives. А именно, те са родени, закърмени и отраснали в дигитална епоха, обградени от дигитални устройства и понякога разбиращи от тях едва ли не от люлката. Достъпът им до технологиите е постоянен и е навсякъде – а децата го приемат като нещо, което им се полага, което харесват и което обикновено им се удава лесно. И работата на родителите е да не лишават децата си от него, а да им помогнат да контролират времето и начина, по който го оползотворяват.
Тъч екраните – най-доброто за родителя
Признатият доктор по образователните науки Милтън Чен твърди, че „технологията дава колела на ума“. Дигиталната трансформация, която настъпва дори в класните стаи, не е случайна – тя ще продължи да настъпва и постепенно да измества тежките учебници. Според професора от Харвард Ричард Мърнейн „предизвикателството е да преосмислим не това, което се изучава, а това, как учителите дават възможност на учениците си да използват дадената информация“. Наистина технологията е невероятен инструмент с едно може би най-важно качество – тя дава възможност на децата да учат с индивидуално темпо и стил, както и да комуникират повече и да си помагат. Най-подходящ за предучилищните умове се оказва таблетът.
70% от семействата с деца под 12 години твърдят, че имат таблет, който децата ползват ежедневно.
Начинът, по който тъч екранът реагира на допира, интерактивността помага на детето да усеща, че то контролира нещата, а знанията се поднасят под формата на игра. Изследвания показват, че все повече родители започват да мислят да осигурят таблет на детето си около 4–5-годишна възраст. Възможностите са необятни – рисунки, песнички, образователни игри и всичко, което родителят може да иска за наследника си още преди да тръгне на училище. Разбира се, е добре да се блокира на таблета всичко, което би могло да навреди или да е неподходящо за възрастта му.
Къде ми са детските книжки - страница втора
Къде ми са детските книжки
Колкото и странно да изглежда, най-добрият приятел на детето ви може да се окаже електронният четец. Рийдърите навлязоха с пълна сила и до такава степен, че в метрото вече всеки втори чете от тях. А за децата, те се оказват прехода към четенето – от разлистването на хартиените книжки до отгръщането на страница с допир, подсветка за четене навсякъде и побиране в един носител на хиляди книги. От години вече тече дебат по темата дали дигиталната култура ще „избута“ встрани книгите и ще ги заличи от бъдещето на децата ни. Да, това децата ни да четат е жизненоважно за тяхното обучение, развитие, психика и именно затова рийдърите са толкова полезни.
57% от децата, които ползват таблети, го правят с образователна цел.
Детските книги са един от продуктите, които най-благотворно приемат дигитализацията и извличат от нея единствено полза. И дори доказано, поставени в електронен четец, книгите започват да привличат дори и децата, които не си падат особено по четенето. Въпреки че има определена доза сантименталност и емоция в това да разгърнеш истинска хартиена илюстрирана книжка, четецът е много по-практичен и дава възможността да провериш значението на дадена дума само с едно докосване.
Точният момент
Всъщност няма идеална възраст, в която можем да „запознаем“ децата с технологията, но всеобщото мнение е, че след 2-годишна възраст детето е готово за това. Все пак трябва да се следят интересите и нивото на растеж на отделното дете, за да преценим дали са готови за този достъп. Все повече родители избират да запознаят децата си с прелестите на таблетите, рийдърите и лаптопите във възможно най-ранна възраст (разбира се, с контрол от възрастните) с цел те да израснат като част от новото поколение – уверени в себе си и в своето разбиране на технологиите, заличаване на ограниченията, откриване на нови хоризонти и стремеж към иновации.