За фирмите, които са взели нелекото решение да осигурят на служителите си детски център, в който специално наети хора да се грижат за децата им в офиса, това носи много положителни страни. Разбира се, плюсовете не могат без минуси, още повече, след като тенденцията на „корпоративните детски градини” започва да нараства все повече и много от най-сериозните, успешни и предпочитани компании избират да осигурят тази „екстра” на работещите с деца. Което само по себе си е една сериозна промяна в начина, по който те усъвършенстват идентичността си. И все пак кои са ползите и негативите от това децата да присъстват в офиса – и то съвсем легално?

 

Работещият родител

 

В 21 век той е факт. Тъй като хората не са компютри, те имат личен живот, а хората с личен живот няма как да не се влияят от него. В днешно време вече почти никой не избира между това да има деца и семейство и кариерата си, малко са тези, които остават вкъщи, докато детето не тръгне на училище. Искаме или не, самият живот ни принуждава да продължим с работата независимо от това, че сме родители. Тук идват на помощ държавните ясли и детски градини, различните частни детски центрове и родителски кооперативи. Но дали винаги това е отговорът?

През 1987 година института "Хъдсън" публикува известната си публикация „Работна сила 2000: работата и служителите през 21 век”, която предизвиква много коментари и обсъждания по въпроса с намаляването на квалифицираните работници поради демографски и социални причини. От 80-те години насам една от най-важните цели на работодателите е да се сдобият и да задържат квалифицирана работна сила. Тази приоритетност става причина за първите опити за оказване на помощ на работниците за успешното съчетаване на личните (семейни) ангажименти и качественото представяне на работното място. През 1989 година друг институт публикува едно от първите изследвания, представящи добрите страни на детските центрове в работата. То се казва „Ефективност в продуктивността с детски центрове на работното място” и говори за продуктивността, която показват работниците родители при това обстоятелство.

 

Конфликти

 

Това, че „детската градина в офиса” е гениална идея, ще просветне на всеки работодател в момента, в който той осъзнае една проста истина: за мнозинството хора децата им винаги ще са на първо място. Според изследване от миналата година над 72% от отсъстващите от работа хора отсъстват заради проблеми, свързани с децата. По-сложна логистика спрямо детската градина, повече загубено време в задръствания, по-ранно тръгване от работа, за да прибереш отрочето, преди да ударят ключа на детското заведение и то да остане на улицата – всички те са причина родителите да си тръгват по-рано от работа. Да не говорим, когато то е вдигнало лека температура, нищо сериозно, но пък никъде и никой не желае да се погрижи за него, в който случай на родителя директно му се налага да не се появи на работа. От друга страна да се откаже от работата си не е вариант за повечето родители. 40% от работещите майки твърдят, че работата ги прави по-креативни родители, а 29% - че това увеличава продуктивността им. 64% пък твърдят, че семейните им задължения по никакъв начин не пречат на родителските и обратно. Разбира се, мнозинството от тях получават помощ „отвън”. Но какво да кажем за помощта „отвътре”? Фирмите, които предлагат детска градина в офиса, се увеличават, макар и не достатъчно бързо. Все повече работодатели осъзнават ползите от това компанията да отдели място и служители за детски център специално за децата на работещите.

Осъзнаването, че противопоставянето на работодателя срещу хората, които имат деца, и принудата да избират „или работата, или детето” вреди много, е изключително важна крачка в съвременния корпоративен свят.

А решението да се осигури детски център в работата, като така се подаде ръка както на семейните, така и на самотните родители (които са не по-малко ценни служители), е просто гениално. 72% от работещите родители твърдят, че благодарение на детския център в работата си са имали възможност да работят много повече часове, отколкото иначе биха успели, а 23% твърдят, че са отказвали работна позиция заради липсата на тази екстра.

 

 

Ползи и плюсове

 

93% от родителите заявяват, че наличието на детски център в работата натежава при избора на компания, а от 100-те посочени за „Най-добри фирми за работа” над 25% предлагат тази екстра. И не е учудващо – с времето до фирмите достигна едно важно послание: осигуряването на детска градина в офиса разширява неимоверно възможностите при подбора на ценни кадри. А за работещите плюсовете са неоспорими. Първият и може би най-важен плюс е способността на служителя да се концентрира изцяло. Изследвания доказват, че близостта на детето и знанието, че можеш да стигнеш до него за секунди, помагат на майката/бащата да се отпусне и да „забрави” да се тревожи за наследника си, докато работи. Освен това времето, което отнема на родителя да стигне до мястото, където през деня се грижат за отрочето му, за да го прибере вкъщи, е значително намалено – ще отпаднат по-ранните тръгвания „за да взема детето”, по-късните идвания на работа „заради задръстване по пътя към яслата” и т.н. Ако някоя млада майка е „безценна” на работното си място и й се налага да се върне на работа скоро след раждането, тя ще може да направи това благодарение на детския център в работата си, който ще й позволи дори да кърми детето си, без да пренебрегва междувременно и задълженията си.

Служителите, които виждат че са ценени от работодателя дотолкова, че той да им осигури това удобство, са много по-лоялни и готови да работят много по-пълноценно – оказването на подкрепа към техните задължения като родители, а не „борбата” срещу тях кара хората да искат да върнат жеста, като от своя страна подкрепят компанията с всички сили.

 

Много важен плюс е „отнемането на наложеният избор” – а именно, ултиматумът, с който в един момент се сблъсква всеки родител – да реши кое е по-важно за него – семейството или работата. Без този стрес на „невъзможния избор”, в съзнанието на служителя няма противоречия, свързани с работното място – т.е. няма негативи в мислите и нагласата за работа – нещо много ценно за компанията, защото няма нищо по-хубаво от отдаден и обичащ работата си служител.

 

Недостатъци и минуси

 

Те не са много, но за да сме напълно точни, е добре да ги споменем. Един от недостатъците е сериозната парична инвестиция, която влага компанията – тя трябва да осигури помещение, служители, заплати за тях, медицинско лице и данъци за допълнителната екстра. Разбира се, съществува опасността от това родителят да се изкушава да „надниква” при детето си по-често от желателното, макар че няма такива индикации в повечето проведени проучвания. И, естествено, при нежелан инцидент отговорност за децата, които прекарват деня си във въпросния център, носи работодателят – а не всеки е готов на това.