Ноутбук. Ултрабук. Таблет. До неотдавна тези три термина дефинираха съвсем точно определен вид портативни устройства - всяко от които със своя конкретна функция, предназначение, дизайн, силни и слаби страни. Но според последните пазарни анализи на една от най-известните компании в бранша - NPD, сегментът мобилни компютри вече включва както по-класическите лаптоп РС, така и таблети. Синергията, довела до размиване на границите в този дял от пазара, обаче не е провокирана само и единствено от възхода на сензорните интерфейси - една тенденция, пред която дори вездесъщите Microsoft в крайна сметка преклониха глава, предлагайки в края на годината операционна система, базирана изцяло на multi touch контрол. Тя е по-скоро израз на промяната едновременно във визията и стратегическия поглед на големите производители в индустрията, довела до изместване на фокуса от преследване на все по-голяма и често излишна, груба производителност, по посока повишаване на ефективността и комфорта на употреба. Така през 2012 станахме свидетели на тенденция към тотално заличаване на границите в света на мобилните технологии. В резултат вместо множество, често напълно изкуствени разделителни линии, отминаващата година изведе като водещ мотив функционалността и в крайна сметка удобството на Негово величество потребителя.

 

Докосни ме!

Може би най-революционната, ключова тенденция, която 2012 донесе в света на мобилните компютри, бе внедряването на сензорни методи за контрол. След като години наред този дял от пазара демонстрираше явна консервативност, нарушена единствено от появата на ултрабук модата, наложена от Intel, през тази година станахме свидетели на шумно раздвижване, причинено най-вече от появата на дългоочаквания Windows 8. Тази тенденция донесе със себе си един нов клас мобилни системи, които анализаторите наричат special form factor notebooks, или с по-краткото „хибриди". Става дума за портативни устройства от следваща генерация, издигащи в култ идеите за комфорт, лекота, достъпност на употреба и върхова производителност. Един от първите примери в тази посока някак логично дойде именно от Microsoft. Още преди официалния старт на новата им операционна система, софтуерната корпорация обяви, че възнамерява лично да се намеси на пазара за мобилни компютри, предлагайки собствена визия за хибридно РС, специално създадено за работа с Windows 8. Макар че първоначално идеята не се прие добре от някои OEM компании като Acer например, в крайна сметка всички водещи производители в бранша предложиха цели серии хибридни мобилни устройства, следващи в една или друга степен дизайнерските идеи на Microsoft Surface.

И докато модели като страхотния Samsung ATIV Smart PC и удивителния HP Envy X2 почти дословно повтаряха конструкционния замисъл на Surface, компании като Sony с техния екстравагантен слайдер VAIO Duo 11, Toshiba с лесно трансформиращия се от ноутбук в таблет и обратно Satellite U925T и Lenovo с елегантно-гъвкавия си Yoga 11 показаха, че тази идея може да търпи развитие и в други, не по-малко изненадващи посоки. Какво да кажем за неподражаемия Asus Taichi - на вид класически лаптоп, но с два вградени дисплея, улесняващи използването му и като таблет, и като мобилно РС?

Под знака на осмицата

При все че Microsoft очевидно са се прицелили в таблет сегмента, в същността си Windows 8 си остава до голяма степен настолна (т.е. чисто х86/РС) работна среда. Иначе казано, преходът към нея в никакъв случай не обезсмисля десктоп и мобилните компютри с по-класически дизайн. Много от водещите производители намериха просто и елегантно решение на дилемата между традиционна конструкция и multi touch базиран интерфейс, без то да налага прекрачване на и без друго тънката граница между компютри и таблети. В резултат през 2012 видяхме доста анонси на нови модели ноутбук системи с класически дизайн, но екипирани със сензорни дисплеи.

Toshiba демонстрира ново попълнение в голямата си Satellite фамилия - ноутбука P845, екипиран със сензорен дисплей и предназначен за използване с Windows 8. Dell показаха XPS Duo 12 - лаптоп със завъртащ се дисплей с нестандартен дизайн, който позволява използването му и като класически ноутбук, и като Windows 8 таблет. Подобни продукти видяхме и с марката на HP (Spectre XT TouchSmart), Asus (Zenbook Prime UX21A Touch) и Acer (ултрабук сериите M3 и V5). Sony пък доказаха, че могат да вдъхнат нов, Windows 8 живот дори на добрите, стари и консервативни настолни РС. Техният Vaio Tap 20 очарова с оригиналната си визия, напомняща огромен, десктоп „таблет" с диагонал на дисплея цели 20 инча и резолюция 1600x900 пиксела.

 

Отвъд Windows хоризонта

Появата на Windows 8 без съмнение беше ключов, но далеч не е единственият важен фактор в сегмента през 2012. Заедно с нея Microsoft пуснаха и следващата версия на популярния си офис пакет, чиято основна отличителна черта беше все по-сериозно застъпената ориентация към cloud-базираните функции и услуги. Използването на подобни инструменти особено в бизнес средите ще се засилва през следващите няколко години под натиска на непрекъснато повишаващите се изисквания за повече мобилност и ефективност при споделянето и обработката на информация. Интеграцията между различните мобилни устройства - най-вече в триъгълника „смартфони - таблети - лаптопи", също е сред водещите тенденции в отрасъла през 2012 - с появата и масовото разпространение на услуги за мобилни плащания като NFC например и опции за интернет банкиране.

От чисто хардуерна гледна точка, макар да нямаше сериозни сътресения, не липсваха иновации. В мобилния сегмент все по-ярко личи тенденцията към преход от РС платформи с класически дизайн към така наречените SoC (system on a chip) - силно интегрирани микропроцесорни решения, включващи централно графично ядро, а често и комуникационен модул, обединени в един силициев чип. Те прогресират в света на мобилните компютри, тъй като освен висока производителност предлагат и изключителна енергоефективност.