Най-евтините компактни фотоапарати и хай-енд смартфоните са конкуренти по отношение на качеството на снимките и видеото, което правят от няколко години, при това дори без да включваме Nokia 808 PureView в уравнението (защото е по-ценна като фотоапарат). В наши дни можем да си позволим привилегията да разполагаме с чудесно устройство, което освен хилядите си разнообразни възможности може да прави и да съхрани най-важните моменти повече от прилично и дори да ги сподели в разнообразни социални услуги или клауд платформи. Често подценяваме камерите на смартфоните си, защото бумът на иновацията при тях спря преди няколко години и както отбелязахме в предходна статия, те отдавна не са във фокуса на потребителските търсения. Но малката черна окръжност на гърба на компютъра в джоба ви продължава да бъде там и става все по-добра. Време ли е иновацията да промени хода си? Nikon и Samsung имат такава идея. 

Наскоро и двете азиатски компании представиха компактни фотоапарати, използващи… Android. Доста странно, нали? При анонса на Nikon помислихме, че става въпрос за поредния еднократен опит за разбиване на пазарните стереотипи, но седмица по-късно, по време на IFA, Samsung показа, че има повече от сериозни планове за Galaxy Camera. 

Има ли обаче смисъл от фотоапарати с Android?

 

Какво точно означава "фотоапарат с Android"?

Продуктовият клас, ако изобщо можем да говорим за такъв, все още няма ясна дефиниция, тъй като на пазара има само две подобни устройства. Нека бъдем още по-коректни – нито едно от тях не е на пазара. 

В своята основа компактните фотоапарати с Android могат да се илюстрират изключително просто: представете си смартфон, който е прилепен към гърба на фотоапарат. Колкото и глупаво да звучи, това вероятно е най-точното определение за този тип продукти. Можем да ги разгледаме или като смартфон с наистина невероятна камера и дизайн на фотоапарат, или като фотоапарат с хардуер и възможности на смартфон. 

Предложенията на Nikon и Samsung имат известни разлики. Coolpix 800c разполага с две "операционни системи", благодарение на което няма нужда да изчакате зареждането на Android, ако искате да снимате дадена сцена моментално. Докато използвате фотоапарата в този режим, зеленият робот зарежда във фонов режим. За съжаление предложението на японците използва Android 2.3 Gingerbread и вероятно няма да получи ъпдейт до по-нова версия. 

Samsung Galaxy Camera пък определено впечатлява със спецификации. Макар и да не е смартфон, устройството разполага с четириядрен процесор, 1 GB RAM памет и 4.8-инчов 720p дисплей. И забележете – продава се с Android 4.1 Jelly Bean, което прави софтуера му по-актуален от този на повечето Android смартфони на пазара. Озадачаващо, но Galaxy Camera е сравним с Galaxy S III и Galaxy Note II. Нещо повече – "фотоапаратът" разполага с Wi-Fi модул и забележете –  слот за SIM карта, която се използва за осигуряване на мобилен интернет. 

Достигаме до момент, в който е трудно да определим дали става въпрос за смартфон, фотоапарат или съвсем нов тип хибридно устройство. 

Не толкова безсмислено

Споделихме първата си реакция веднага след анонса на CoolPix S800c и Galaxy Camera. Тя може да се синтезира в "Има ли смисъл от подобни продукти?". 

Макар да продължаваме да се чувстваме така до известна степен, няма как да отречем, че класът устройства, които оттук нататък ще наричаме "умни фотоапарати", носи известни предимства. Всичко, което може да правите със смартфона си, се пренася във фотоапарата. Това означава, че снимките ви за социални мрежи и т.н. ще изглеждат по-добре от всякога, без да се налага да ги прехвърляте към компютър и да ги качвате отделно. Достатъчно е да отворите Facebook приложението например и да изпълните познатата процедура. Маменето на Instagram е сравнително популярно явление от около година, макар да се смята за не особено етичен акт. Не е трудно да вмъкнете снимка от DSLR в услугата, а сега имате възможност да прилагате филтри и ефекти директно, което дори не може да се класифицира като мамене. Разбира се, 16-мегапикселовите ви фотоси ще бъдат намалени до 640х640, но на кого ли му пука? И без това те са достатъчно съсипани след прилагането на безброй филтри. 

Интересно е, че освен софтуера, свързан със снимки и видео, умните фотоапарати позволяват да използвате всички други приложения, с които сте свикнали иначе на смартфона и таблета си. Да, това включва Gmail, Twitter, Chrome, Angry Birds и дори сложни и тежки 3D игри. Фотоапаратите на Samsung и Nikon дори разполагат с достъп до Google Play – нещо, с което по-евтините таблети не могат да се похвалят. Ще достигнем ли момент, в който батериите на смартфоните ни падат от преминаване на нива на Angry Birds вместо от правене на снимки?

Обобщено: умният фотоапарат в джоба ви замества смартфона почти напълно. Има ли смисъл от това?

 

Дублиране

Основният въпрос, който умните фотоапарати събуждат в нас, е има ли пазарът свободна ниша за подобен тип продукти. И дори да няма такава, могат ли устройства като Nikon S800c и Samsung Galaxy Camera да я създадат. Въпреки улесняването на някои процеси, които отбелязахме в предходния абзац, заслужава ли инвестицията в стандартен фотоапарат, който дублира функционалността на смартфона ви? Имайки предвид, че последният със сигурност ще бъде с вас през повечето време, а тогава, когато не го носите, би било логично да оставите и фотоапарата вкъщи, какви са сценариите на употреба на новия тип хибриди

Самите ние не можем да достигнем до смислен отговор на този въпрос, но очакваме вашите предложения в коментарите. 

 

Прогноза

Както винаги, държим да отбележим, че прогнозата ни е напълно неангажираща. Въпреки това сме по-склонни да вярваме, че умните фотоапарати няма да бъдат особено успешен продуктов клас, макар да е възможно да създадат известна доза оживление сред потребителите за около година. Смартфоните и дори обикновените мобилни телефони все по-бързо изместват компактните фотоапарати, макар някои да не искат да го признаят. Разбира се, това си личи от съотношението на продажбите, но е далеч по-убедително просто да се огледате и да видите с какво снимат всички наоколо. До няколко години компактните фотоапарати от нисък и среден клас ще се превърнат в тясна пазарна ниша. Именно затова повечето компании в сектора залагат все повече на компактните си безогледални (Sony NEX, Olympus PEN, Nikon 1, Canon EOS-M) и огледалнорефлексни системи, които правят добре това, за което са предназначени – невероятни снимки и видео. Без изглед да бъдат конкурирани от смартфони в обозримото бъдеще.