Спомняте ли си времето, когато най-важната характеристика при избора на хай-енд телефон или смартфон бе камерата и най-вече нейната резолюция

 

Всъщност този леко срамен технологичен период завърши само преди няколко години и можем да го определим като една от най-мрачните ери в технологичната индустрия. Време с минимално количество иновации и предимно цифрови (в буквалния смисъл) войни между отделните производители. Тогава, когато значение имаше не броят на приложенията, а броят на мегапикселите. Тъмните векове на мобилната индустрия. 

Бързо връщане назад

Когато се появиха камерите, интегрирани в мобилни телефони, резолюциите на техните сензори бяха буквално смехотворни. Няма как да не си спомняте, че на пазара се предлагаха прескъпи устройства с QCIF* камери, които постепенно достигнаха CIF и VGA. Стандартната VGA резолюция остана масова може би най-дълго, а имайки предвид разделителната способност на дисплеите и компютърните монитори на повечето средностатистически потребители, тя беше достатъчна. Малко по-късно обаче започнаха да се появяват модели, предимно на Nokia, с 1 MP резолюция, а след това и с епизодичните 1.3 MP. Култов бе Sony Ericsson K750i, един от първите модели с 2 MP камера и забележете – автофокус! След това Nokia направи истински хит от N90, модел от първото поколение на N серията, която разполагаше с 2 MP камера с висококачествена Carl Zeiss оптика с много елементи и футуристичен трансформиращ се дизайн. N93 добави към това 3x оптично увеличение, като някои смятаха, че това променя играта завинаги. Обаче се оказа, че огромният формфактор, нужен, за да се осигури тази възможност, не оправдава предимствата й. 

Nokia N93

Оттогава не сме били свидетели на нито един масов телефон с оптичен зум, макар из Мрежата да се носят слухове за предстоящ Symbian модел на Nokia, която трябва да наследи N8 и да разполага с вариообектив. 

K800 на Sony Ericsson заедно с N93 достигна до 3 MP, a К850 и N95 – 5 MP. Можем да кажем, че това бе пикът на мегапикселовата война, след който на преобладаващата част от потребителите просто спря да им пука за това, колко големи плакати могат да отпечатат. И с право – въпреки високите си резолюции камерафоните никога не са имало особено светлосилни оптики, висока рязкост, добра работа при висока светлочувствителност и малко количество светлина и т.н.

 

 

* Статията разглежда развитието на камерафоните в Европа и САЩ. Авторът е наясно, че то се различава значително от това в азиатските страни. 

 

Крайъгълен камък?

iPhone. С представянето на смартфон (спорно) с 2 MP камера, без автофокус, без видео и без светкавица, но реализиращ по-добри продажби и създаващ повече хайп от всички останали предложения, Apple промени правилата на играта.

И благодарение на Google и Android тези правила станаха единствените и всеки, който продължаваше да се опитва да играе по старите, изглеждаше комично. Именно затова N8 на Nokia, пусната в продажба заедно с трето поколение iPhone и конкурентни Android предложения от HTC, Motorola и Sony Ericsson, изглеждаше странно – телефон със залепена на гърба 12 MP камера. Да, най-добрият камерафон на пазара. Може би все още. Но не и добър смартфон.

Наистина, защо? Защо в един момент потребителите просто спряха да искат телефони с добри камери и се насочиха към интуитивни и функционални интерфейси, иновативни възможности и футуристичен дизайн, а впоследствие и към приложения? Не са малко тези, които се отказаха от 5 MP камера с автофокус, светкавица и VGA видео при 30 кадъра в секунда, за да се сдобият с откровено ужасната камера на iPhone или iPhone 3G. 

Отговорът, за който може би вече се досещате, се крие в промяната на ключовите играчи. Докато преди мобилни телефони се произвеждаха от производители на мобилни телефони, сега важни са платформите, които те използват. А те са дело на Apple, Google и Microsoft софтуерни гиганти. Те наложиха правилата на IT индустрията върху пазара на мобилни телефони и за пръв път успяха да ги превърнат в истински компютри. При компютрите най-важен е софтуерът, който можете да използвате, комбиниран с интуитивен и удобен интерфейс, както и с пълноценна и задоволяваща всяка потребност екосистема. Apple, Google и Microsoft предлагат именно това. 

Камерите днес

Можем да кажем, че в момента изживяваме позитивен ренесанс на камерите в смартфоните. Позитивен, защото техните спецификации се подобряват заедно с всички останали спецификации на устройствата. 8 MP камера с невероятна светлосила от f/2.4 и обектив с пет елемента в iPhone 4S или камерите на Samsung Galaxy S II, HTC Titan и др. не жертват по-важни елементи като процесорите и дисплеите. 

HTC Titan

Въпреки това камерите днес не са на по-ниско ниво от епохата на мегапикселовите войни – просто чисто цифровите скокове са по-редки, защото именно те не са особено важни. Именно Apple за пръв път промотира смартфон, притежаващ камера със сензор със задно осветяване (iPhone 4), а в последните години виждаме и все по-често намесване на светлосилата, която е една от най-важните характеристики на всяко фото и видео устройство. Споменавайки видео, съвременните смартфони са способни да се справят невероятно, и то не само от гледна точка на резолюция. Възможностите за контрол на фокуса преди и по време на снимане, както и все по-често за промяна на точката за мерене и заключване на експонацията, далеч не са за подценяване. 

 

Определящ фактор ли е камерата при покупка на смартфон в наши дни? Това ви питаме и в нашата анкета тази седмица. 

 

Тагове: