Дълги години Microsoft определяше правилата на PC пазара - компанията бе почти монополист в сферата на софтуера, а пазарният дял на основния й конкурент, Apple, бе минимален. Времената обаче се менят. Десктопите и лаптопите отдавна не водят индустрията, а продажбите им постепенно биват отнети от тези на смартфони и таблети. Дали Microsoft ще има същите силни позиции през „пост-PC“ епохата? Със сигурност следващите годините пред Редмънд са покрити с гъста мъгла...



Windows

От Windows 8 виждаме, че Microsoft иска да скъса с досегашната традиция и да направи новата версия на операционната си система напълно различна. Това си личи най-вече от новия интерфейс (Metro), но и от концептуални нововъведения, като наличието на магазин за приложения. Разбира се, Windows 8 разполага и с класически интерфейс с прозорци, но това е междинен ход, чиято цел е да не прекъсва съвместимостта спрямо старите приложения. Microsoft осъзнава, че персоналните компютри на бъдещето са таблетите, и именно затова се стреми да стане част от този пазар чрез Windows 8. 

 

Архитектури

Макар да остана на заден план, анонсирането на съвместимост на Windows 8 с ARM чипове е огромен ход за Microsoft и Windows. Балмър и компания са наясно, че приложенията на класически x86 процесори постепенно ще стават все по-малко и в по-професионални среди. Именно момчетата от Редмънд се стремят да осигурят поддръжка за архитектурата на бъдещето, която в момента се използва най-вече в смартфони и таблети. Огромен проблем обаче е, че x86 приложенията няма да работят на ARM. Защо ли? Защото всички приложения за Windows към момента са писани за x86. 


Windows Phone

Редмънд не може да си позволи да загуби ценния си пазар на смартфони, запазен още от времето на Windows Mobile. Според последното проучване на Gartner обаче през третата четвърт на 2011 г. пазарният дял на Windows Phone е едва 1.5%, което е дори по-малко от стойността през третата четвърт на 2010 г. 

 

Microsoft определено се надява да промени това с помощта на Nokia и серията от Windows Phone смартфони на компанията (Lumia), както и с раздаването на безплатни Xbox конзоли. 

 

Windows Phone споделя Metro интерфейса на Windows 8, което е особено силен ход от страна на Microsoft - единствената компания, която успява да осигури почти пълна хомогенност между мобилната и стандартната си платформа. Все още обаче чакаме да видим как Apple ще обедини iOS и OS X. Заслужава си да отбележим, че последната версия на OS X, Lion, значително прилича на iOS

Xbox 

Колкото и да е странно за някои по-стари почитатели на Microsoft, Xbox е една от най-сигурните бъдещи линии на Microsoft. Xbox 360 е невероятен успех, а заедно с Kinect конзолата си осигури и място в моушън гейминг сегмента, продажбите са невероятни, а разработчиците все по-често пускат конзолни версии на заглавията си преди тези за PC. 

Все повече са слуховете, че следващият Xbox ще използва Windows 8, макар и доста модифициран. В това има известна логика - отскоро интерфейсът на Xbox 360 се базира на Metro, а с помощта на Kinect навигацията сред “живите плочки” би била наистина приятна и удобна. Някои източници дори твърдят, че камерите и сензорите за движение ще бъдат вградени в конзолата, но според нас това са по-скоро спекулации. 

 

Kinect

Смело можем да заявим, че най-доброто моушън гейминг предложение към момента идва от Microsoft. Всъщност то е толкова добро, че би било глупаво от страна на компанията да не го интегрира в останалата част от портфолиото си. Наскоро момчетата на Балмър обявиха, че през 2012 г. ще бъде демонстриран Kinect за PC, а SDK-то вече може да бъде свалено. Казано накратко, Kinect е един от основните компоненти за интеракция в бъдещите продукти на Microsoft. 

 

Zune

Линията от мултимедийни плейъри на Microsoft вече е мъртва, но Zune продължава да съществува като услуга за откриване и закупуване на музика и конкурент на iTunes.

Не бива обаче да подминаваме важната роля на Zune за Microsoft - все пак именно оттам стартира идеята за Metro интерфейса. 

 

Surface

Масата компютър на Microsoft все още струва твърде много, за да стане „масов“ продукт (игра на думи, игра на думи), но смятаме, че това няма да е така още дълго. След излизането на Windows 8 далеч не е изключено компанията да започне налагането на нов тип домашни компютри, които се интегрират в маса или директно в стената, а управлението им се извършва с пръсти или с движения във въздуха. Това биха били първите стъпки към футуристичното бъдеще, което виждаме в съвременното кино. 

 

Silverlight

Както писахме наскоро, твърде вероятно е Microsoft да спре разработката на Silverlight и да нанесе последния слой гладка настилка по светлия път на HTML5 - основния уеб стандарт на бъдещето. Все пак компанията все още не е дала официално изявление по въпроса, а и огромна част от Windows Phone все още се базира на Silverlight. 

Това далеч не е всичко, което предстои на Microsoft - интересно е още какви ще бъдат промените в Skype, след като той е собственост на Балмър и компания, накъде отива Windows Live и какви са плановете за Bing. Ще се радваме да прочетем вашите мнения в коментарите. 

 

Тагове: