Windows 8 може да се свали от сайта на Microsoft. Безплатно. Инсталира се лесно и работи добре. Повечето потребители обаче не обичат да експериментират или не знаят как да направят отделен дял на твърдия си диск, за да изпробват новото творение на момчетата от Редмънд, без да загубят старата си инсталация… 

Ако наистина сте любопитни да разберете какво ново има в Windows 8 и ще си заслужава ли да преминете към новата версия след една година, ние ще ви запознаем с най-важното чрез кратко видео и текст. Имайте предвид, че актуалната версия на платформата е DP (Developer Preview, предварителен преглед за разработчици), което означава, че все още е невероятно далеч дори от бета версия. Функционалността й е особено ограничена, липсват дори елементарни приложения като мейл клиент. С този материал ще се опитаме да ви запознаем с насоката на идеолога на Windows 8 и Windows Phone Стивън Синофски, но не и с Windows 8 като завършен продукт. 

Ще ви държим в течение с това, как се развива операционната система. Очаквайте нов материал, когато Microsoft публикува първата бета!


Видео

 

 

 

Въведение

Windows 8 е първата операционна система на Microsoft, която е създадена из основи, за да работи на таблети и компютри с мишка/тракпад и клавиатура. Metro интерфейсът може би ви е познат от Windows Phone и (по-малко вероятно) от Zune. Зад операционната система, която е толкова различна от всички досегашни версии, стои ново лице - Стивън Синофски. Почеркът му веднага си проличава. 

Старият интерфейс с прозорци и дребни менюта обаче също е запазен - с едно натискане на Start бутона ще бъдете пренесени в него. Така Microsoft се стреми да не загуби старите си потребители, но и си създава доста главоболия. Всяко приложение, написано за Windows досега, ще трябва да бъде пренаписано за Metro интерфейса, а новите Metro приложения няма да имат версии за стария. Друг проблем е, че работата с мишка и клавиатура в Metro, макар и удобна, е малко странна и засега няма как да се възползвате от жестове и мултитъч. Надяваме се Microsoft и Synaptics да поемат пътя на Apple и да започнат да предлагат големи тракпади, поддържащи взаимодействие с няколко пръста едновременно. 

Windows 8 също така ще може да работи на процесори с ARM архитектура, каквито използват повечето таблети и смартфони. Това означава, че новите приложения, които ще бъдат писани за ARM, няма да работят на стандартни лаптопи и десктопи с добрата стара x86, а старите x86 приложения няма да могат да бъдат стартирани на таблети с ARM. Казусът е изключително сложен и решението му зависи най-вече от разработчиците на Windows софтуер. 

 

Ако трябва да обобщим, Windows 8 е най-рискованата версия на операционната система досега. С нея Microsoft може да навлезе в пост-PC пазара изключително успешно, но и да загуби доверието на голяма част от досегашните си потребители и да се провали. Да, тези, които използват само офис пакет и браузър. Тези, които не обичат промяната. 

 

Инсталация

Стивън Синофски

Инсталацията на Windows 8 не се различава от тази на Windows 7. Протича сравнително бързо и безпроблемно, може да бъде бърза или с ръчни настройки. Компютърът се рестартира няколко пъти и после ви посреща екран за начални настройки, който е с Metro интерфейс. Там можете да стартирате препоръчаните от Microsoft избори, да въведете потребителско име и парола и да приключите или да настроите ръчно всичко с помощта на помощник (wizard). 


Екран в заключено състояние

Да, Windows 8 има “локскрийн”, също като iOS, Android и Windows Phone. Той е същият като в Windows Phone - трябва да хванете тапета и да го “бутнете” нагоре, за да се покаже от вас новото Start меню, изпълнено с така наречените от Microsoft “плочки”, или “tiles”. Те са единственият начин да стартирате приложения в Windows 8


Десктопът

Всяка плочка представлява приложение. Но не просто начин да го стартирате, като иконите, а жива информация за него. Така например иконката на синоптичното приложение показва текущите условия в града ви, Twitter клиентът показва нови туийтове, RSS четецът - новини с изображения и т.н. Писането на Metro приложения е изключително лесно и се надяваме разработчиците да измислят интересни начини да се възползват от новия интерфейс. 

Плочките могат да бъдат пренареждани, а размерите им - да бъдат променяни. Можете да избирате между два варианта - малка квадратна иконка без жива информация или правоъгълник, който да съдържа текст и изображения. 


Charms

Амулетите (charms) на Windows 8 са своеобразна алтернатива на опциите от десен бутон. Налични са четири групи от амулети - настройки, устройства, търсене и споделяне. В първата ще откриете всички непрочетени уведомления (също като Android, iOS и Windows Phone, 8 има обединена система за нотификации), бързи настройки за Wi-Fi, звук, батерия и т.н. Различните приложения могат да добавят свои функции. Така например винаги можете да споделите скрийншот във Facebook или Twitter. В менюто с устройства ще видите всички аксесоари или устройства за съхранение за информация, които са свързани към компютъра ви. 

Търсене, както се подразбира, търси в компютъра ви и интернет. Ако сте в Start менюто, можете да търсите директно, като започнете да пишете. 

Превключване между приложенията

С приплъзване отляво надясно винаги ще бъдете върнати в последното използвано приложение с красива анимация. Alt+Tab прави същото, а чрез скрола можете да избирате в кое приложение точно да се върнете. Този интерфейс е удобен както за таблети, така и за лаптопи и десктопи. Ако хванете едно приложение и го пуснете в лявата или дясната страна на дисплея, можете да го “защипете” като колонка и така да работите с две програми едновременно. Лентата между тях пък позволява да променяте площта, която всяка от тях заема. 


Старият десктоп

Както вече споменах, добрият стар Windows също е наличен за работа. Той, колкото и странно да звучи, заема формата на приложение. То може да се извика по няколко начина - с кликване върху плочката Desktop, натискане на Start бутона на клавиатурата или Start бутона в долния ляв ъгъл. Там можете да работите с Windows по абсолютно същия начин, както сте свикнали досега. Start меню обаче няма - на негово място ще откриете бутон за връщане към Metro интерфейса. 

 

Microsoft всячески се стреми да накара потребителите да прекарват цялото си време в Metro, а не в интерфейса с прозорци. Metro е бъдещето на компанията, докато старият интерфейс е запазен с цел привличане на стари и закостенели потребители. В което няма нищо лошо. 

 

Обобщение

От устата (клавиатурата) на Mac потребител това ще прозвучи много силно, убеден съм. Windows 8 е супер. Това е най-удобният, красив и бърз Windows, който съм ползвал досега. Влюбен съм в Metro и дори обмислям да си купя Windows Phone смартфон, след като пробвах Windows 8. Не за да заменя iPhone-а си, а за да експериментирам. 

От друга страна Windows 8 събужда много въпроси, на които дори Microsoft все още нямат отговори. Как ще бъде осигурена обратна съвместимост между ARM и x86? Кога старият интерфейс ще бъде премахнат? Какви ще бъдат таблетите с Windows 8? Защото пробният хардуер на Samsung имаше четириядрен процесор, 11-инчов дисплей, голямо тегло и, забележете, постоянно работещ вентилатор. Батерията на лаптопа ми пък издържа около два пъти по-малко с Windows 8, което със сигурност се дължи на факта, че версията е далеч от финална и не е оптимизирана. 

Наличието на два интерфейса може да доведе до проблеми. Както за нас, потребителите, така и за разработчиците. Представете си, че пишете приложения - ще искате да ли да правите две версии на всяко от тях? 

Windows 8 все още е едно мистериозно парче софтуер. То буди в нас редица технически и концептуални въпроси, отговорите на които зависят от политиката на Microsoft. Нямаме търпение за отговорите.

 

Можете да свалите Windows 8 от тези линкове:

- 32-битова версия

- 64-битова версия

 

Тагове: