Видеоклиповете са нещото, върху което социалните мрежи започват да наблягат все повече. Това стана ясно от изказвания на изпълнителния директор на Facebook - Марк Зукърбърг.

През последните няколко месеца Facebook приоритизира показването на видеоклипове. Според Зукърбърг решението се изплаща и това става ясно от последните финансови резултати на компанията.

Дневните гледания на видеа са достигнали 3 млрд., което е тройно повече от обявените през юни миналата година 1 млрд.

“Фактът, че имаме толкова много потребителски видеа във Facebook, означава, че имаме възможността да разширим рекламния си бизнес и това е много интересно за рекламодателите”, каза Шерил Сандбърг, главен оперативен директор на Facebook. Тя уточни, че компанията обмисля възможността да добави премиум съдържание и че се опитва да убеди публични личности да публикуват повече видео във Facebook.

Проблемът е в методиката на Facebook за отчитане на гледанията. За едно успешно гледане се приема, когато някой види клип на стената си за минимум 3 секунди, дори и то да се пуска в тих режим автоматично. Друг е въпросът дали човекът реално го гледа, или чете горния пост. Но едно е ясно - мениджърите на Facebook изпращат ясни сигнали към инвеститорите, че видео съдържанието е топ приоритет за компанията, пише Блумбърг.

И компанията прави всичко възможно, за реализира целите си.

През декември стана ясно, че Facebook е започнала да променя видео разделите в страниците си в стил YouTube. В страниците на ABC News и The New York Times например вече има опция за коментари в реално време, посредством която потребителите могат да споделят мнението си за конкретното видео съдържание. Съществува и опцията за създаване на плейлисти със сродно съдържание.

 

 

Facebook не е единствената социална мрежа, която залага на видео съдържанието. Twitter беше първата, която приоритизира видеоклиповете с пускането на приложението Vine, което позволява качването на кратки видеа. След това Зукърбърг и компания пуснаха подобна функция в социалната мрежа за споделяне на снимки (вече собственост на Facebook) Instagram.

Основният конкурент на Facebook е Google със своята (и най-популярна към този момент) услуга YouTube. Оценката на пазара на видео съдържание се очаква да достигне 7.77 млрд. щатски долара според EMarketer Inc.

Най-важното при видеата е привличането на публични личности и влогъри, които да доведат и своята аудитория с тях.

Наскоро стартира услугата Vessel, директен конкурент на YouTube, която е успяла да привлече известни влогъри и да договори ексклузивност по отношение на публикуваното видео съдържание. След това стана ясно, че от YouTube са изключително притеснени заради Vessel, която събра рисков капитал от 75 млн. щатски долара. Твърди се, че от Vessel са правили агресивни предложения на звездите на YouTube, за да пускат клиповете си ексклузивно в услугата, преди те да бъдат качвани в YouTube. В отговор Google предложи на най-известните създатели на видео съдържание бонуси, ако се съгласят и подпишат дългосрочни договори, които гарантират на гиганта, че те ще създават ексклузивно съдържание само за YouTube. Според източници на Уолстрийт Джърнъл Google предлага и допълнително финансиране за звездите, само и само да останат в YouTube. 

Но пред Facebook стои и друго предизвикателство. Социалната мрежа трябва да измисли как точно ще мери ефективността на видео рекламите, които работят по различен начин от тези, които YouTube и Hulu осигуряват. Във Facebook видео рекламите не се пускат преди съдържанието, както на други места в мрежата.

 

 

“Няма стандартен метод за измерване на ефективността или възвращаемостта на видео рекламите”, каза Шиам Патил, анализатор от Wedbush Securities Inc, цитиран от Блумбърг. “Ако говориш с 10 различни рекламодатели, ще получиш 10 различни начина, по които се измерва възвращаемостта на инвестицията, а освен това има и дебат относно това, какво се приема за “гледане”.

От финансова гледна точка Facebook се справя много добре. Компанията по-трудно набира нови потребители, но генерира много повече приходи от индивидуалните потребители, пише Уолстрийт Джърнъл. За четвъртото тримесечие броят на месечно активните потребители се е повишил с 13% до 1,39 млрд. От особена важност за компанията е фактът, че 1,2 млрд. от тези потребители влизат в страницата от смартфон или таблет. Бъдещето на социалната мрежа е свързано именно с тази тенденция - делът на рекламните приходи от мобилни устройства възлиза на 69%, докато през третото тримесечие той бе 66%. Преди година този дял бе около 50%, пише Investor.

Печалбата за четвъртото тримесечие е скочила с 34% на годишна база до 701 млн. долара, като резултат от 49% увеличение на приходите до 3.58 млрд. долара. Печалбата, без някои специални ефекти, възлиза на 54 цента за акция, докато анализаторите очакваха тя да е в размер на 48 цента за акция. Facebook е увеличила и разходите си с 87% (до 2.7 млрд. долара). 

Видео рекламите може да са добър източник на приходи за Facebook, смята анализаторът Нейт Елиът от Forrester Research. По думите му идеята, че Facebook може да победи YouTube, е “луда амбиция”.

Не можем да не се съгласим тук. Социалният гигант може по-скоро да доминира “микро видеото”, но за по-дългите клипове YouTube е по-добрият вариант. “Няма как да покажеш реклама преди шестсекундно видео”, добавя Елиът.

Изображение: pshab/Flickr, Maria Elena/Flickr

Прочетете: Франция ще гласува закон, според който Google и Facebook са отговорни за екстремистки коментари

Какво е вашето мнение?

Тагове: