От известно време все повече анализатори, технологични гурута и по-напреднали потребители се групират около мнението, че бъдещето на софтуера се намира в браузъра ви. В утопичен свят не разполагаме със собствени компютри, а просто се логваме на каква да е машина, без значение от нейния форм фактор и производителност, и получаваме достъп до своя компютър. По този начин работата с интернет киоска на летището и тази с конфигурацията вкъщи или в офиса ви не се различава. Както сами осъзнавате обаче, за момента тази мечта не е реализирана. Не са много нещата, които възпрепятстват тя да стане действителност, но повечето технологични компании просто не работят в тази насока. 

Какви са предимствата и недостатъците на уебуеъра? Кои суперлативи за него са самата истина, кои са мечти, а кои – маркетингови трикове? И като цяло има ли място за нативни приложения в нашето технологични бъдеще? Ще се опитаме да отговорим на тези въпроси в долния материал.

 

Какво е уебуеър?

Уебуеър или уеб приложение е софтуер, който работи в рамките на вашия браузър. Понятието е твърде общо, за да се даде ясно определение, а и приложенията може да не се стартират във фактическия ви браузър, а в допълнителен такъв. Общата идея е, че те не се базират на нативен код, а използват уеб езици за програмиране, като по този начин ви предоставят идентични интерфейс, настройки и съдържание, без значение къде се намирате. Много от тях кешират част от съдържанието си локално и се възползват от хардуерните ресурси на компютъра или мобилното ви устройство толкова добре, колкото и нативният софтуер. 

 

Какви са предимствата?

 

Както вече споменахме, най-важното предимство на уеб софтуера е, че той функционира в облака и не остава заключен на локалния ви компютър. По този начин оставате напълно мобилни и до голяма степен независими от хардуерните възможности на конфигурацията. 

Актуализирането или дори добавянето на нови функции може да се случва мигновено и без каквато и да е нужда от извършване на класически ъпдейти от страна на потребителите. 

Стартирането на уеб приложение не изисква нищо повече от влизане с потребителско име и парола, а работата с още хора е по-лесна дори те да не са използвали съответното приложение досега. 

А недостатъците?

Макар според крайните привърженици на уеб базирания софтуер цялата ситуация покрай него да е розова, с летящи понита и множество огромни дъги, той все още не е на достатъчно добро средно ниво, за да замести напълно класическата си алтернатива. Като става въпрос за по-прости приложения, разликите са все по-минимални, особено с напредъка на уеб технологиите. Flash направи много, макар и не по най-правилния начин, а с HTML5 и CSS3 може да се сътворяват истински чудеса. Въпреки това по-сложен софтуер, особено графично интензивен, все още не може да функционира съвършено добре в браузъра. Това е така, защото той не се възползва оптимално от хардуера ви, ограничен от рамката на браузъра. 

Не бива да пропускаме и важния недостатък, че при липса на връзка с интернет уеб-базираните приложения не може да бъдат използвани. Дори тези, които се самокешират на твърдия ви диск, не са пълноценни, тъй като не може да осъществяват достъп до съдържанието, което е в облака. Въпреки това Google прави отлични ходове напред с Docs и Gmail например. 

Факт е още, че уебуеърът има ниско ниво на интеграция с операционната ви система и не може да комуникира особено добре с други приложения, без да се налага ръчна намеса от ваша страна. 

И дори в рамките на невероятния сендбоксинг на Chrome например проблем с едно приложение може да накара всички останали, намиращи се в различни табове, да започнат да се държат странно и дори да забият напълно.


Операционна система в облака

Също както при крайния комунизъм идеята е да се достигне до свят без власти, в който всичко се случва и контролира самостоятелно, визионерите на уеб бъдещето виждат компютри, които представляват просто един наистина добър браузър, който поддържа всички последни версии на уеб технологиите. 

Подобна идея вече е реализирана от Google и се нарича Chrome OS. Тя на практика е Chrome браузър, инсталиран на ултрабук (или кроумбук), който е отлично интегриран с приложенията на Google и не разчита на нищо друго, за да ви осигури удобна работа. Изключително подходящ е за по-ежедневни задания, но неизползваем с по-професионални цели.


Принадлежи ли бъдещето на уебуеъра?

Трудно е да дадем крайно съждение. Със сигурност уеб приложенията ще имат все по-важна роля в живота ни, но докато цялата индустрия или поне големите играчи в нея не започнат да обръщат ексклузивно внимание именно на него, нативните приложения ще продължат да бъдат предпочитаният избор от мнозина. Засега те имат твърде голяма преднина, а иновациите в областта не спират да я запазват такава


 

Тагове: