Какво ще стане със съвременните технологии, които според нас в момента са достигнали едва ли не върха на възможностите си? Ще има ли изненадващи и революционни промени в тях в обозримо бъдеще и как ще повлияят те на живота ни?
Вълнуващи въпроси, на които няма как да не отговорим!

1. Смартфоните

 


Днес:
Всички знаем - съвременният телефон е не просто телефон, а цял персонален компютър, в който освен мощен процесор и мултитъч дисплей са налице голям брой различни екстри -   камера, жироскоп, акселерометър, компас, навигационен модул и др.

Утре:
Смартфоните ще еволюират в персонални мобилни компютри (ПМК). Едновременно с производителността им ще растат броят и точността на сензорите в тях, което ще даде на потребителите възможността да получават все повече и повече информация за обкръжаващия ги свят. ПМК ще достигнат размерите на ръчните часовници и ще ги заменят. В тях вече няма да има големи екрани, а просто целият потребителски интерфейс ще се прехвърли и превърне в персонална периферия - цифрови очила и слушалки. С времето тази периферия ще стане универсален способ за комуникация както с цифровия, така и с физическия свят.

2. GSM мрежите

 


Днес:
Колко често поглеждате да видите какво е нивото на приемания сигнал от GSM мрежата?
Вероятно доста често, особено ако използвате смартфона за достъп в интернет. Днешните 3G и 4G мрежи осигуряват приемлива скорост, но нестабилна връзка. Увеличението на зоните на покритие е бавен, трудоемък и скъп процес. И това ще се промени!

Утре:
Безжичните мрежи ще се умножат спрямо броя на потребителите. 3G и 4G връзката ще се осигурява от рутери, наподобяващи тези, които в момента раздават интернет чрез Wi-Fi. Заедно с увеличения брой на такива персонални телефонни възли ще расте и зоната на покритие. Всичко това ще доведе до изчезването на индикацията за наличие на мрежата от персоналните мобилни компютри.

3. „Облачните" услуги

 

 

Днес:
Над „облачните" услуги сега работят много компании, но малко от тях са достигнали високо ниво в тази сфера. Примери за сервизи от този тип са Dropbox, Google Docs и iCloud.

Утре:
Въпреки относително младата възраст на тази технология  в нея се крият огромни перспективи. В близкото бъдеще на човек няма да му се налага да носи със себе си физически носители на информацията. Благодарение на „облаците" ще можете да получите достъп до това, което ви трябва и откъдето ви трябва, например към домашната библиотека от влака, а към графика и ръста на продажбите - от офиса на клиента. Където и да се намирате, необходимата информация ще ви бъде подръка.

 

4. Проследяване на погледа и гласов контрол

 

Днес:
Технологията за проследяване движението на очите активно се използва в съвременните маркетингови изследвания - как движи очите си човек, докато разглежда интернет страницата, в каква точка гледа, къде е най-добре да се постави рекламният блок?
Разпознаването на гласа вече се използва в много смартфони и количеството софтуер, позволяващо на гласа да се превръща в текст, непрестанно расте.

Утре:
В бъдеще тази технология ще позволи да се изпълняват функции относно управлението на вашия ПМК. Поставяйки цифровите очила и поглеждайки определена икона, вие ще можете да пускате и спирате дадено приложение. За да напишете писмо или съобщение, ще трябва просто да го кажете на глас.

5. Разширената реалност

 


Днес:
Днешната „разширена реалност" добавя плаващи текстове, символи и 3D виртуални изображения към видеото, заснето с камерите с цел забавление и допълнителна информация.
С помощта на „разширената реалност" в момента може да видите как ще седи на ръката ви този или онзи часовник просто доближавайки я до уеб камерата. Или пък може да видите какво се намира в кутията на LEGO конструктора, без да я отваряте.

Утре:
В утрешния ден цифровите очила на вашия ПМК ще станат прозорец към света на разширената реалност. Цялата необходима информация ще се извежда именно в този обем и в момента, когато е необходимо. Да си представим, че сте застанали насред неизвестна улица и се чудите как да стигнете до определено място. Ще трябва просто да кажете на глас името на това място и пред очите ви ще се появи търсеният маршрут с всички обяснения как да стигнете до там.

 

6. Социалните мрежи

 

Днес:
За да извлечем полза от социалните мрежи, се налага да положим известни усилия. Длъжни сме внимателно да следим обновленията на приятелите, за да отсеем именно необходимата ни информация в общия поток от данни.

Утре:
В бъдеще време управлението на информацията ще стане автоматизирано и динамично. Системата ще се ориентира спрямо вашето местоположение, часово време и други фактори, според които ще получавате необходимия обем данни. Например когато отивате на делова среща, системата ще филтрира всички съобщения от Фейсбук и ще извади само онези, които се отнасят и са важни относно вашия събеседник. Това ще ви помогне изключително много да проведете беседата в най-правилната посока.

 

7. Системите за автоматизирано проектиране и 3D печат

 

 

Днес:
Системите за автоматизирано проектиране (САПР) са много популярни сред инженерите, дизайнерите и студентите и позволяват моделиране на всякакви обекти. И въпреки че интерфейсът им е доста сложен за обикновения потребител, в момента съществуват приложения, с които може да създадете собствени маратонки или дрехи, без да притежавате кой знае какви умения и знания в 3D моделирането.

Утре:
В близко бъдеще САПР и 3D печатът ще позволят на всеки да създаде своя лична продукция. Потребителите ще могат да разработят точно този предмет, който ще им подхожда най-много. Само си представете, че можете да създадете яке или блуза точно според вашето желание, без да чакате модните къщи да ви налагат своята воля. Можете да създадете именно такъв предмет за интериора, който винаги сте искали да притежавате. В края на краищата може да имате същите вещи, на каквито се радват холивудските звезди, без да прекарвате цели дни в обикаляне и търсене по магазините.

 

8. Независимият автомобил

 

 

Днес:
Автомобилите са снабдени с множество устройства, които помагат на шофьора. В повечето съвременни модели са налице навигацията и круиз контролът, доста коли имат датчици и устройства, които предупреждават за сблъсък или излизане от пътя. Налице са и такива устройства, които помагат да видим „слепите зони". Някои автомобили могат дори да спират сами, за да предотвратят сблъсък с пешеходец или друг обект.

Утре:
Управлението на автомобила ще стане опционално. Ще може да избираме дали лично да управляваме колата, или просто да изречем необходимия адрес, а набирането на маршрута и всичко останало ще свърши компютърът. Фактически просто ще може да седнем в купето и да кажем - „Да тръгваме".

Още от Social